Ústřední synagoga v Sofii je právem označována za pýchu všech bulharských Židů. Stala se  symbolem židovské komunity v Bulharsku. Jedná se také o druhou největší sefardskou (španělsko-židovskou) synagogou v Evropě.

Ústřední synagoga je jediný židovský dům v Sofii. Postaven byl v letech 1905 až 1909 podle rakouského architekta Gruenangera, který ji původně navrhoval postavit jako menší repliku sefardské synagogy ve Vídni, jež byla zničena během druhé světové války.

Synagoga v Sofii

Synagoga v Sofii

V souladu s bulharsko-sefardskou tradicí se do synagogy vstupuje přes velké klidné nádvoří. Dominanty synagogy, mosazný lustr o hmotnosti převyšující 2200 kg, velký svícen a další dekorace, byly dovezeny právě z Vídně.

Zajímavé ornamentální vzory na fasádě synagogy jsou pozůstatkem bombardování Sofie roku 1944, kdy byla synagoga v Sofii několikrát zasažena. Bombardováním ale bohužel došlo ke zničení slavné Judaica knihovny a většiny cenných hebrejských knih.

Interiér synagogy v Sofii

Interiér synagogy v Sofii

Synagoga je součástí takzvaného náměstí tolerance. Jen 60 metrů od ní se nachází mešita Banya Bashi, 300 metrů je katolická katedrála sv. Josefa, a pravoslavný kostel St. Nedelya se nachází pouhých 500 metrů od synagogy.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Synagoga v Sofii

Synagoga v Sofii je krásné místo, které stojí za návštěvu. Prohlédněte si proto zájezdy do destinace Synagoga v Sofii či aktuální nabídku Last minute a vyberte si, co vás zaujme nejvíce! K dispozici jsou i další zájezdy do Bulharska, stačí kliknout sem a vybrat si :-)