Středem země se v délce téměř 550 km táhne pohoří Stará planina a paralelně s ní další pásma hor s vrcholy vyššími než 2000 m n.m., která klima výrazně ovlivňují. Studeným masám vzduchu brání v postupu na jih, jižním teplým proudům ze Středomoří zase v posunu na sever. Na jihu a východě jsou patrné vlivy středomořského podnebí, charakteristického suchými teplými suchými léty a mírnými vlhkými zimami. Průměrná roční teplota je 12°C. V nejchladnějším měsíci lednu dosahuje průměrná teplota 0°C, přitom na severu je kolem – 2°C, na jihu 3°C. Průměrná teplota v červenci se pohybuje v rozmezí 20°C ve vnitrozemí až 23°C na pobřeží.

Všeobecně je podnebí, zejména v nížinách, příznivé pro zemědělskou výrobu včetně pěstování teplomilných rostlin jako je tabák, sezam anýz i ovoce vysoké kvality. Daří se zde vinohradům a zelenině všeho druhu. V Dunajské nížině jsou výrazně horká a suchá léta. Vyšší nadmořské výšce v pohořích Rodopy a Pirin odpovídá horské klima: nižší teploty zejména v noci a v zimě a vyšší množství srážek včetně sněhových v zimě.

V Bulharsku spadne ročně asi 650 mm srážek. V horských oblastech dosahují srážky až 1200 mm, v nížinách však jen 450 mm, což v horkých létech nestačí a je nutné přikročit k umělému zavlažování.

Pobřeží Černého moře se vyznačuje mírnějšími letními a zimními teplotami, menšími teplotními rozdíly mezi dnem a nocí, nižšími srážkami a oblačností a menším počtem mlhavých dní než ve vnitrozemí, kde je kontinentální podnebí výraznější.

Teplota písku na plážích se pohybuje v letních měsících – červen až srpen – v 7 hodin ráno od 25°C a od 12 hodin od 45°C do 50°C. Teplota vody při pobřeží v tom samém období se pohybuje v 7 hodin od 20°C do 22°C a ve 14 hodin od 26°C do 27°C. Teplota vody je přibližně o 1-2°C vyšší než v květnu.

Příznivé podmínky pro využití pláží k opalování a koupání trvají až do konce září, velmi často i prvních deset dní v říjnu.

Aktuální teploty v Bulharsku a předpověď počasí na další dny

Průměrné teploty v Bulharsku

Podívejte se na následující graf pro získání průměrných teplot v Bulharsku (Varna). Nezapomeňte však, že na sluníčku jsou teploty o dost vyšší!

 

 

Průměrné srážky v Bulharsku

V níže uvedeném grafu naleznete hodnoty průměrných srážek v Bulharsku (Varna) v jednotlivých měsících. Hodnoty jsou v milimetrech.

 

 

Průměrná vlhkost vzduchu v Bulharsku

V tomto grafu naleznete hodnotu průměrné vlhkosti vzduchu v Bulharsku v jednotlivých měsících. Hodnoty jsou v procentech a jsou platné pro Varnu.

 

 

Průměrný počet hodin slunečního svitu v Bulharsku

V dalším grafu naleznete hodnotu průměrného počtu hodin slunečního svitu během měsíce v Bulharsku. Hodnoty jsou v hodinách a jsou platné pro Varnu.

 

 

Průměrná teplota moře v Bulharsku

A nakonec uvádíme graf s průměrnou teplotou moře okolo Bulharska (Varna) pro jednotlivé měsíce roku.

 

 

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Bulharsku

Máme pro vás aktuální zájezdy do Bulharska a taky řadu Last minute dovolených v Bulharsku. Tak neváhejte a vyberte si tu nejzajímavější nabídku - dovolená v Bulharsku se vám bude líbit!