Středem země se v délce téměř 550 km táhne pohoří Stará planina a paralelně s ní další pásma hor s vrcholy vyššími než 2000 m n.m., která klima výrazně ovlivňují. Studeným masám vzduchu brání v postupu na jih, jižním teplým proudům ze Středomoří zase v posunu na sever. Na jihu a východě jsou patrné vlivy středomořského podnebí, charakteristického suchými teplými suchými léty a mírnými vlhkými zimami. Průměrná roční teplota je 12°C. V nejchladnějším měsíci lednu dosahuje průměrná teplota 0°C, přitom na severu je kolem – 2°C, na jihu 3°C. Průměrná teplota v červenci se pohybuje v rozmezí 20°C ve vnitrozemí až 23°C na pobřeží.

Všeobecně je podnebí, zejména v nížinách, příznivé pro zemědělskou výrobu včetně pěstování teplomilných rostlin jako je tabák, sezam anýz i ovoce vysoké kvality. Daří se zde vinohradům a zelenině všeho druhu. V Dunajské nížině jsou výrazně horká a suchá léta. Vyšší nadmořské výšce v pohořích Rodopy a Pirin odpovídá horské klima: nižší teploty zejména v noci a v zimě a vyšší množství srážek včetně sněhových v zimě.

V Bulharsku spadne ročně asi 650 mm srážek. V horských oblastech dosahují srážky až 1200 mm, v nížinách však jen 450 mm, což v horkých létech nestačí a je nutné přikročit k umělému zavlažování.

Pobřeží Černého moře se vyznačuje mírnějšími letními a zimními teplotami, menšími teplotními rozdíly mezi dnem a nocí, nižšími srážkami a oblačností a menším počtem mlhavých dní než ve vnitrozemí, kde je kontinentální podnebí výraznější.

Teplota písku na plážích se pohybuje v letních měsících – červen až srpen – v 7 hodin ráno od 25°C a od 12 hodin od 45°C do 50°C. Teplota vody při pobřeží v tom samém období se pohybuje v 7 hodin od 20°C do 22°C a ve 14 hodin od 26°C do 27°C. Teplota vody je přibližně o 1-2°C vyšší než v květnu.

Příznivé podmínky pro využití pláží k opalování a koupání trvají až do konce září, velmi často i prvních deset dní v říjnu.

Aktuální teploty v Bulharsku a předpověď počasí na další dny


Stav počasí se nepodařilo zjistit.


Stav počasí se nepodařilo zjistit.


Stav počasí se nepodařilo zjistit.


Stav počasí se nepodařilo zjistit.


Stav počasí se nepodařilo zjistit.


Stav počasí se nepodařilo zjistit.


Stav počasí se nepodařilo zjistit.

Průměrné teploty v Bulharsku

Podívejte se na následující graf pro získání průměrných teplot v Bulharsku (Varna). Nezapomeňte však, že na sluníčku jsou teploty o dost vyšší!

 

 

Průměrné srážky v Bulharsku

V níže uvedeném grafu naleznete hodnoty průměrných srážek v Bulharsku (Varna) v jednotlivých měsících. Hodnoty jsou v milimetrech.

 

 

Průměrná vlhkost vzduchu v Bulharsku

V tomto grafu naleznete hodnotu průměrné vlhkosti vzduchu v Bulharsku v jednotlivých měsících. Hodnoty jsou v procentech a jsou platné pro Varnu.

 

 

Průměrný počet hodin slunečního svitu v Bulharsku

V dalším grafu naleznete hodnotu průměrného počtu hodin slunečního svitu během měsíce v Bulharsku. Hodnoty jsou v hodinách a jsou platné pro Varnu.

 

 

Průměrná teplota moře v Bulharsku

A nakonec uvádíme graf s průměrnou teplotou moře okolo Bulharska (Varna) pro jednotlivé měsíce roku.

 

 

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Bulharsku

Máme pro vás aktuální zájezdy do Bulharska a taky řadu Last minute dovolených v Bulharsku. Tak neváhejte a vyberte si tu nejzajímavější nabídku - dovolená v Bulharsku se vám bude líbit!