Západně od oblíbeného města Kandy (nedaleko silnice směřující na Colombo) máte možnost navštívit sloní sirotčinec, který se nachází u městečka Pinnawala. Jedná se o mezi turisty velmi oblíbené místo, kde můžete přijít do úzkého kontaktu s nádhernými slony indickými, což jsou opravdu impozantní a krásná zvířata (třebaže nedosahují velikosti slonů afrických).

Do sirotčince se dostanete buď vlastním vozem, taxi a nebo, chcete-li ušetřit, můžete jet linkovým busem do města Kegalle a zde si vzít tuktuk, který by vás neměl vyjít draho, určitě však smlouvejte cenu, protože první nabídka bude hodně přepálená. Můj odhad je, že více než 100-150 rupií byste platit neměli.

Sloní sirotčinec Pinnawala

Sloní sirotčinec Pinnawala

Sloní sirotčiněc v Pinnawale

Sloní sirotčiněc v Pinnawale je zařízení, které vzniklo v roce 1975 a od svého vzniku si vzalo na starost péči o opuštěná mláďata a dospělé slony, kteří se o sebe nemohou postarat sami. Většina slonů, kteří se zde dostanou, byla ještě mláďata, která byla nemocná, zraněná a opuštěná svým stádem. Jedna slonice přišla o nohu po kontaktu s nášlapnou minou, jeden slon je zde slepý. Sirotčinec v Pinnawale se o slony stará, krmí je, udržuje jejich každodenní režim a připravuje je na vypuštění do volné přírody.

V sirotčinci Pinnawala můžete slony pozorovat při jejich běžných denních aktivitách, mezi které patří především krmení, přesun k řece Maha Oya a jejich následné koupání a rochnění v bahně na březích řeky. Vše lze pozorovat z připravených vyhlídkových plošin s restauracemi a kavárnami, takže zde můžete strávit opravdu klidné a hezké odpoledne při sledování těchto úžasných zvířat ve velice atraktivním exotickém prostředí. Největší legrace asi je, když je můžete pozorovat, kterak dovádí ve vodě, stříkají posobě navzájem a vodní radovánky si na první pohled užívají 🙂

Jelikož v Pinnawale mají poměrně hodně slonů, můžete zde najednou pozorovat dvě větší stáda, což je o to větší zážitek!

Jen ještě upozornění: v Pinnawale se slonů nemůžete dotýkat (ačkoli vám to někdy některý mahút může umožnit) a ani na nich jezdit. Uvidíte zde však slony zpravidla bez řetězů a v relativně přirozeném prostředí, což by mělo být dostatečným důvodem pro to, abyste si jízdu na slonovi odpustili.

Pozorování slonů při koupání - Pinnawala elephant orphanage

Pozorování slonů při koupání – Pinnawala elephant orphanage

Mahút, Mahout, Mahaut

O slony se stará poměrně hodně mahútú (neboli mahautů, či mahoutů), což jsou v podstatě „řidiči“ slonů. Každý mahút se svým slonem doslova vyrůstá a stará se o něj. Mezi mahútem a slonem by v optimálním případě mělo vzniknout něco jako přátelství, což však zdaleka neplatí vždy a existuje spousta případů, kdy sloni své mahúty zabili.

Mahút a jeho slon Mahút a jeho slon

© Don Mammoser / Shutterstock.com

Jelikož jsou sloni velmi silná divoká zvířata, používají mahúti k jejich ovládání jak řetězy (proto slony na přehlídkách obvykle uvidíte s velkými řetězy kolem nohou a krku) a také pomocí kovového „srpu“, kterému se říká ankus. Využívají sérii mnoha bodů na těle slona (kde je slon nejvíce citlivý), do kterých špičatý ankus zabodávají, aby slon poslouchal jejich příkazy. Vypadá to otřesně a slonům se ani trošku nedivím, že se jim to nelíbí, mně by se to také nelíbilo, vám určitě také ne a mahúti by na tom nebyli jinak… Na druhou stranu respektuji tradice srílančanů a to, že zde slony využívají po tisíce let k pracem v lesích atp.. My „zápaďáci“ na tom přecijen s chováním ke zvířatům nejsme o moc lepší, stačí vzpomenout, jak se vyrábí oblíbené foie gras, ale to již zabíhám…

Ankus - sloní volant

Ankus – sloní volant

Špatná pověst sloního sirotčince?

Budete-li jako já před návštěvou sloního sirotčince v Pinnawale pátrat po tom, jak je to doopravdy s dobrými úmysly a s péčí o slony, narazíte na velice protichůdné názory. Na jednu stranu si budete moci přečíst spoustu názorů na to, jak je se slony skvělé nakládáno, jak je o ně postaráno, jak je skvělé, že jsou vypouštěni do volné přírody a že se někdo o raněné slony stará.

Na druhou stranu je ale potřeba zmínit, že ne vše je zřejmě tak růžové, jak se to vedení sirotčince snaží prezentovat. Existuje totiž celá řada lidí, kteří dosvědčí, že se slony je nakládáno špatně, že jsou jsou na noc řetězy přivazováni ve stájích tak, že si pořádně neodpočinou, že jsou některými mahúty týráni atp. A co se onoho vypouštění do volné přírody týče, s tím to zřejmě také nebude tak slavné, neboť sloni se po mnohaletém režimu, kdy se o potravu nemusí starat, stanou na sirotčinci v podstatě závislí a ve volné přírodě by nepřežili.

Řada lidí pak říká, že na Srí Lance existuje podobných sirotčinců více (na MAHALO.cz zmiňujeme ještě sirotčinec Millenium, který leží nedaleko sirotčince v Pinnawale) a někdo říká, že tenhle je špatný, někdo říká, že tamten je ještě horší a podobných názorů si můžete dohledat stovky. Kde je pravda, je otázkou. Jisté je, že ani jeden ze sirotčinců zřejmě nefunguje tak, jak bychom si my, milovníci zvířat, přáli. Na druhou stranu je nutné chápat, že provoz sirotčince nebude na místní poměry zrovna levnou záležitostí, když si uvědomíme, že slon každý den sežere na 250 kg potravy, která také něco stojí. A to se bavíme jen o krmení.

Můj osobní názor, který však nikomu nevnucuji, je ten, že bychom se mohli obejít bez jízdy na slonovi a měli bychom si vystačit s pozorováním těchto úžasných tvorů. Jízdu na nich si nechte do míst, kde máte dostatek důkazů o tom, že tím sloni netrpí a že je o ně opravdu dobře postaráno. Já měl takovou příležitost v Thajsku na ostrově Ko Chang, kde jsme narazili na útulek, který vedla slečna, jež se zadlužila, jen aby mohla vysvobodit slony z vlastnictví lidí, kteří je využívali na těžkou práci v lese a mohla se o ně starat. Její péče byla vidět na první pohled a my měli jistotu, že tihle sloni opravdu ničím netrpí, což jsme si mohli ověřit i prozkoumáním ohlasů na internetu.

Proto, mohu-li doporučit, vyberte si k návštěvě sloní sirotčinec v Pinnawale, kde se kochejte pohledem na krásná stáda slonů a věřte, že vaše peníze budou použity na správnou věc – tedy na záchranu nemocných a opuštěných slonů.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 2.33 hvězdy
    2.33 / 5 (3 )
  • 46.6%
  • (3)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 1*: 1">
1 /5 stars

Otřesný zážitek, týr8ní zvířat :(((

dne 2015-01-19 01:23:58

Odcházeli jsme znechucení :(((( Pinnawala je prostě jen atrakce pro turisty, kde z lidí tahají peníze jak jen to jde. Za všechno se tady platí a ceny jsou brutální. Sloni tady podle mě nejsou vůbec spokojení, jak by mohli být, když je v horku nechávají uvázané bez možnosti se schovat do stínu???

Podle mě se tady k těmhle majestátním zvířatům chovají děsně krutě a v žádném případě to nemá nic společného s jejich bezpečností nebo ochranou. Jsou to obyčejné lidské hyeny.

Pokud můžete, v žádném případě sem nechoďte a ignorujte tohle místo. Raději si zajeďte do Uda Walawe, kde je slonů spousta a vidíte je v jejich přirozeném prostředí, volné a spokojené!!!!Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 2*: 2">
2 /5 stars

Hodně smutné místo, hezke je jen koupani v rece

dne 2014-11-22 16:55:13

Byli jsme v Pinnawale, kam nam doporučili zajet v hotelu. na internetu jsme na toto místo nasli dost smisene ohlasy, ale jeli jsme se podivat na vlastní oci. Vstupne bylo docela v pohode (na mistni pomery drahe, ale budiz, jestli to jde na peci o slony, prima). Blbe bylo, ze tady po nas chteli peníze za uplne všechno - krmeni slonu, fotografovani atp. Proste klasicka turisticka past. Navíc bylo videt, ze sloni jsou vystresovani a nevypadali vůbec stastne. Když jsem to rikala znamym, tak se divili, jak clovek pozna na zvireti, ze je stastne - proste to pozna, kdo mel nekdy doma psa nebo kocku, tak vi ze to poznat jde a docela jednoduse. U slonu je to to same, proste to poznat jde. A sloni v Pinnawale stasti opravdu nebyli.

Nejvetsi atrakce tady je pozorovani slonu při koupeli v rece (když nepocitam moznost krmeni třeba mladat, ale to je nutne rezervovat dopředu, počet mist je omezen a je to samozrejme za priplatek), kdy si clovek muze sednout do restaurace, dat si pivo a koukat na stadecko slonu jak dovadi ve vode. To bylo nejhezci z cele prohlídky a bylo to asi poprvé, co jsem ze slonu nemela dojem, ze je tady tyraji. Aspon něco.

Jeli jsme pak ještě po tomhle rozporuplnem zazitku do sirotcince Millenium a tam jsme teda měli dojem mnohem lepsi. Sloni vypadali docela spokojene. Idealni to asi není nikde, ale.... porad lepsi, nez kdyby museli drit v lese a tahat stromy nebo něco podobného. Bohuzel porad je to i o tom, ze my zapadaci vnímáme tyhle pro nas exoticke zvířata uplne jinak nez lidi, kteří s nimi ziji cely život a berou je stejne jako my třeba kozy nebo slepice.Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Nejhezčí je koupání v řece

dne 2014-10-22 01:03:43

Na Pinnawale se mi nejvíc líbilo, že se tady nejezdilo na slonech. Sice se tady platilo za úplně všechno a bylo tady hrozně moc lidí, ale aspoň nikdo nezneužíval slony k něčemu tak cirkusovému jako jsou projížďky.

Nejlepší část prohlídky bylo koupání. Je zážitek, když stádo slonů jde po cestě, chvěje se zem a sloni se těší na to, až skočí do řeky a budou se koupat. Bylo vidět, že si to opravdu užívali!

Je dobře, že jsou místa jako toto, kde se lidé můžou s těmito nádhernými zvířaty seznámit zblízka! Samozřejmě nejlepší by to bylo v jejich přirozeném prostředí, bez řetězů atp., ale to by si takhle z blízka asi nikdo nedovolil, pořád to jsou divoká a nebezpečná zvířata.Dovolená Sloní sirotčinec Pinnawala

Máme pro vás aktuální zájezdy do destinace Sloní sirotčinec Pinnawala a nebo další spoustu zájezdů na Srí Lanku. Podívejte se i na aktuální Last minute pro destinaci Sloní sirotčinec Pinnawala a vyberte si tu nejzajímavější nabídku!