Poloha Patří do skupiny ostrovů severní Sporady
Rozloha Necelých 50 km2
Nejvyšší pohoří/hora Kurupi, 432 m n.m.
Počet obyvatel 6.000
Hlavní město Skiathos – Chora
Elektrický proud 220 V
Časový posun + 1 hodina

Skiathos je ostrov v severní části Egejského moře a patří do skupiny ostrovů severní Sporady. Na ploše necelých 50 km2 žije přibližně 6000 stálých obyvatel. Ostrov leží spolu s ostrovy Skopelos a Alonissos v blízkosti řeckého pobřeží, jen 4 kilometry východně od jihovýchodního výběžku poloostrova Magnesia. Nejbližším ostrovem je východně ležící ostrov Skopelos.

Kolem pobřeží ostrov zcela ovlivňuje cestovní ruch. Ve vnitrozemí se ale rozprostírá nedotknutá panenská příroda. Jsou zde velice oblíbené výlety do vnitrozemí za poznáním zdejší přírody. Ostrov si přes svou stále vzrůstající popularitu zatím udržuje svou přirozenou krásu a daří se zde vytvořit ideální symbiózu komerčního turismu při uchování přírodních krás.

Nedaleko jihovýchodního pobřeží ostrova Skiathos leží řada menších ostrůvků. Největší z nich je Tsugrias. Dále to jsou ostrůvky Tsugriáki, Argos s majákem, Maragos, Aspronissi a Mirmigonissia. Z moře zde vystupují časté malé skalní útvary.

Do jižní a jihovýchodní části ostrova je soustředěna většina turistických zařízení. Na pobřeží v této části ostrova se rozkládá asi 60 pláží. Je však třeba počítat s tím, že ve vrcholné sezóně bývají přeplněné. Pláže jsou většinou písečné s pozvolným přechodem do vody.

Sever ostrova je hornatější a turisty méně vyhledávaný. Proto zde najdete klidnější pláže a ve vnitrozemí krásnou a neporušenou přírodu. Charakteristické pro tuto část ostrova jsou borové lesy, kláštery a kostely.

Města u pobřeží jsou většinou postaveny kaskádově do kopců. Skládají se z bílých domků s červenými střechami a jsou propleteny labyrintem uliček. Barů, taveren a restaurací s nabídkou řecké i kontinentální kuchyně je všude dostatek.

Nejvyšší vrchol na ostrově dosahuje výšky 422 metrů nad mořem. Vnitrozemí je pokryto většinou hustými borovicovými lesy. Vesnice jsou obklopeny políčky místních zemědělců.

V roce 1964 byl Skiathos vybrán Řeckou národní organizací pro cestovní ruch jako oblast, kde bude rozvíjena turistická infrastruktura. Proto zde, pro zjednodušení dopravy turistů, bylo postaveno letiště.

Ostrov Skiathos si oblíbili především lidé ze severu Evropy, ti také tvoří většinu návštěvníků ostrova.

Nedávno se ostrov proslavil především natočením filmového muzikálu Mama Mia.

Na východě ostrova stojí v krásném zálivu hlavní město Skiathos. Místní obyvatelé je nazývají Chora. Hlavní město je také přístavem. Nedaleko odtud se nalézá mezinárodní letiště Papadiamantis.

Pláže ostrova Skiathos

Na ostrov Skiathos se jezdí hlavně za mořem a zábavou. Obojí nabízí zdejší letoviska. Můžete se zde věnovat celodenním vodním hrátkám u pobřeží a spojit to s živou zábavou v tavernách a restauracích až do ranních hodin. Nejznámější a nejhezčí pláží ostrova Skiathos je Koukounari. Nedaleko ní se rozkládá Agia Eleni. Na pláži Agia Paskevi si užijete vodní sporty. Pláž Banana svým tvarem připomíná banán. Ftelia je písečná pláž se slunečníky a lehátky. Překrásnou scenérií oplývá pláž Kalamaki. Větrná pláž Kanapista a pláž Kolios jsou vhodné k vodním sportům. Na pláž Paladia se dostanete pouze po moři. Pláž Maratha je malá a kouzelná, Megali Ammos dostupná a dobře vybavená. Malá je i pláž Megas Gialos s bílým pískem a vysokými skalisky. Na pláži Platanias můžete při koupání obdivovat malý kostelík. Pláž Troulos je pokryta zlatavým pískem a v jejím okolí je plno bujné zeleně. Dobře dostupná pláž s plným vybavením je Tzaneria. Nejkrásnější přírodou oplývá pláž Vassilias. Velmi dlouhá pláž Vromolimnos nabízí spoustu možností vodních sportů. Xenemos je nudistická pláž.

K nejnavštěvovanějším resortům patří Agiha Paraskevi, Kukunaries, Megali Ammos, Skiathos, Vromolimnos.

Na ostrově není příliš historických památek. Na nejsevernějším výběžku ostrova však najdete ruiny středověkého města Kástro s krásnou vyhlídkou. Zajímavý je i klášter Evangelistria z 18. století s byzantskou kaplí, jenž sloužil v řecké osvobozenecké válce jaké úkryt povstalcům.

Důležitá telefonní čísla na ostrově Skiathos

 • Tísňové volání: 112
 • Policie: 100
 • Hasiči: 199
 • První pomoc: 166
 • Lékařská pohotovost: 1016
 • Informace o službě konajících lékárnách a nemocnicích: 1434
 • Centrum pro otravy: 210-779 3777
 • Turistická policie: 171
 • Lesní požáry – hasiči: 191
 • Přístavní policie: 108
 • ELPA – silniční asistence: 10 400