Řecké podnebí plně odpovídá exponované poloze v jihovýchodním cípu Evropy a poměrné blízkosti Asie a Afriky. Například Athény leží na 38° severní šířky, což odpovídá Palermu na Sicílii nebo Córdobě v jižním Španělsku. Jižní cíp Peloponésu a Kréta leží dokonce jižněji než například Tunis v severní Africe (v Tunisku).

Středoevropské dělení roku na jaro, léto, podzim a zimu nelze proto dost dobře přenášet na řecké poměry. Klimatolog Mariolopulos rozeznává tři roční období:

  • období květu a zrání (březen-červen)
  • období sucha (červen-říjen)
  • období dešťů (říjen-březen).

Celkové podnební poměry, zejména v pevninské části, označují geografové jako takzvané etésiové klima. Pojem etésie pochází již od Thaléta z Milétu a náleží stálým suchým severozápadním větrům, vanoucím jen v denní době v letních měsících (od konce května až do září). Jde o odliv vzduchových mas z oblasti azorské tlakové výše do Mezopotamské nížiny, ústící až do monzunu v jihozápadní Asii. Dnešní Řekové jej nazývají meltemi. V zimě vanoucí vlhký a chladný severní vítr označují personifikovaně jako voreas, vlhký a teplý jižní vítr jako notos.

Teplotní a srážkové poměry jsou vzhledem k převážně hornatému reliéfu značně závislé na poloze a nadmořské výšce příslušného místa.

Vysoké letní teploty jsou poměrně dobře snesitelné v důsledku nízké relativní vlhkosti a proudění vzduchu. V Athénách bývá v létě jen 46% relativní vlhkosti.

Rozdělení srážek je velmi nerovnoměrné. Zjara a v létě spadnou v krátce trvajících lijácích zpravidla v pozdně odpoledních hodinách. Déšť bývá často spojen s bouřkami. Trvalejší drobný déšť je vzácný. Nejnižší srážky jsou od dubna do září, v červenci a srpnu se místy blíží i k nule. Zato v zimním období, od  října do března, spadne 80% všech srážek (nejvíce v prosinci a v lednu). Ty bývají ve vysokohorských polohách sněhové. Sníh přetrvává místy až do května. Proto na mnohých místech, například v pohořích Pindos a Parnassos, na Olympu, dokonce i na Peloponésu a Krétě, vyrůstají střediska zimních sportů.

Optimální doba pro cestování po Řecku za přírodou a památkami je od dubna do června a nebo pak zase od září do cirka poloviny až konce října. V období prázdnin v Řecku často panují poměrně velká vedra, od konce října dále zase již teploty klesají dolů a zvětšuje se riziko srážek. Nicméně prázdniny (červenec a srpen) samozřejmě patří k měsícům, kdy se do Řecka jezdí nejvíce, takže se rozhodně nebojte. Jen buďte připraveni na to, že může být opravdu teplo :-)

Aktuální předpověď počasí a také dlouhodobé průměry teplot vzduchu, moře, průměry srážkových úhrnů atp. pak na MAHALO.cz najdete i u jednotlivých destinací Řecka, především ostrovů jako Kréta, Rhodos, Samos, Korfu, Zakynthos a mnohých dalších.

Aktuální teploty v Řecku a předpověď počasí na další dny


Stav počasí se nepodařilo zjistit.


Stav počasí se nepodařilo zjistit.


Stav počasí se nepodařilo zjistit.


Stav počasí se nepodařilo zjistit.


Stav počasí se nepodařilo zjistit.


Stav počasí se nepodařilo zjistit.


Stav počasí se nepodařilo zjistit.


Stav počasí se nepodařilo zjistit.


Stav počasí se nepodařilo zjistit.


Stav počasí se nepodařilo zjistit.

Průměrné teploty v Řecku

Podívejte se na následující graf pro získání průměrných teplot v Řecku. Nezapomeňte však, že na sluníčku jsou teploty o dost vyšší! Teploty jsou platné pro Athény.

 

 

Průměrné srážky v Řecku

V tomto grafu naleznete hodnotu průměrných srážek v Řecku v jednotlivých měsících. Hodnoty jsou platné pro Athény.

 

 

Průměrná vlhkost vzduchu v Řecku

V níže uvedeném grafu naleznete hodnotu průměrné vlhkosti vzduchu v Řecku v jednotlivých měsících. Hodnoty jsou v procentech a jsou platné pro Athény.

 

 

Průměrný počet hodin slunečního svitu v Řecku

V dalším grafu naleznete hodnotu průměrného počtu hodin slunečního svitu během měsíce v Řecku. Hodnoty jsou v hodinách a jsou platné pro Athény.

 

 

Průměrná teplota moře v Řecku

Nyní uvádíme graf s průměrnou teplotou moře okolo Řecka (Athén) pro jednotlivé měsíce roku.

 

 

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Řecku

Chcete-li koupit dovolenou do Řecka, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Řecka a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Řecku je bezva!