Řecké podnebí plně odpovídá exponované poloze v jihovýchodním cípu Evropy a poměrné blízkosti Asie a Afriky. Například Athény leží na 38° severní šířky, což odpovídá Palermu na Sicílii nebo Córdobě v jižním Španělsku. Jižní cíp Peloponésu a Kréta leží dokonce jižněji než například Tunis v severní Africe (v Tunisku).

Středoevropské dělení roku na jaro, léto, podzim a zimu nelze proto dost dobře přenášet na řecké poměry. Klimatolog Mariolopulos rozeznává tři roční období:

  • období květu a zrání (březen-červen)
  • období sucha (červen-říjen)
  • období dešťů (říjen-březen).

Celkové podnební poměry, zejména v pevninské části, označují geografové jako takzvané etésiové klima. Pojem etésie pochází již od Thaléta z Milétu a náleží stálým suchým severozápadním větrům, vanoucím jen v denní době v letních měsících (od konce května až do září). Jde o odliv vzduchových mas z oblasti azorské tlakové výše do Mezopotamské nížiny, ústící až do monzunu v jihozápadní Asii. Dnešní Řekové jej nazývají meltemi. V zimě vanoucí vlhký a chladný severní vítr označují personifikovaně jako voreas, vlhký a teplý jižní vítr jako notos.

Teplotní a srážkové poměry jsou vzhledem k převážně hornatému reliéfu značně závislé na poloze a nadmořské výšce příslušného místa.

Vysoké letní teploty jsou poměrně dobře snesitelné v důsledku nízké relativní vlhkosti a proudění vzduchu. V Athénách bývá v létě jen 46% relativní vlhkosti.

Rozdělení srážek je velmi nerovnoměrné. Zjara a v létě spadnou v krátce trvajících lijácích zpravidla v pozdně odpoledních hodinách. Déšť bývá často spojen s bouřkami. Trvalejší drobný déšť je vzácný. Nejnižší srážky jsou od dubna do září, v červenci a srpnu se místy blíží i k nule. Zato v zimním období, od  října do března, spadne 80% všech srážek (nejvíce v prosinci a v lednu). Ty bývají ve vysokohorských polohách sněhové. Sníh přetrvává místy až do května. Proto na mnohých místech, například v pohořích Pindos a Parnassos, na Olympu, dokonce i na Peloponésu a Krétě, vyrůstají střediska zimních sportů.

Optimální doba pro cestování po Řecku za přírodou a památkami je od dubna do června a nebo pak zase od září do cirka poloviny až konce října. V období prázdnin v Řecku často panují poměrně velká vedra, od konce října dále zase již teploty klesají dolů a zvětšuje se riziko srážek. Nicméně prázdniny (červenec a srpen) samozřejmě patří k měsícům, kdy se do Řecka jezdí nejvíce, takže se rozhodně nebojte. Jen buďte připraveni na to, že může být opravdu teplo 🙂

Aktuální předpověď počasí a také dlouhodobé průměry teplot vzduchu, moře, průměry srážkových úhrnů atp. pak na MAHALO.cz najdete i u jednotlivých destinací Řecka, především ostrovů jako Kréta, Rhodos, Samos, Korfu, Zakynthos a mnohých dalších.

Aktuální teploty v Řecku a předpověď počasí na další dny

Průměrné teploty v Řecku

Podívejte se na následující graf pro získání průměrných teplot v Řecku. Nezapomeňte však, že na sluníčku jsou teploty o dost vyšší! Teploty jsou platné pro Athény.

 

 

Průměrné srážky v Řecku

V tomto grafu naleznete hodnotu průměrných srážek v Řecku v jednotlivých měsících. Hodnoty jsou platné pro Athény.

 

 

Průměrná vlhkost vzduchu v Řecku

V níže uvedeném grafu naleznete hodnotu průměrné vlhkosti vzduchu v Řecku v jednotlivých měsících. Hodnoty jsou v procentech a jsou platné pro Athény.

 

 

Průměrný počet hodin slunečního svitu v Řecku

V dalším grafu naleznete hodnotu průměrného počtu hodin slunečního svitu během měsíce v Řecku. Hodnoty jsou v hodinách a jsou platné pro Athény.

 

 

Průměrná teplota moře v Řecku

Nyní uvádíme graf s průměrnou teplotou moře okolo Řecka (Athén) pro jednotlivé měsíce roku.

 

 

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Řecku

Chcete-li koupit dovolenou do Řecka, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Řecka a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Řecku je bezva!