Český turista má v Řecku v rámci EU nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči za stejných podmínek jako občan Řecka, který je pojištěný u státní pojišťovny I.K.A., což je řecký úřad sociálního pojištění.
I.K.A. je od roku 2011 začleněna do takzvané E.O.P.Y.Y. – jednotný systém poskytování zdravotnických služeb. Aby občan ČR mohl této služby využít, musí předložit Evropskou kartu zdravotního pojištění. Je však nutné počítat se spoluúčastí u léků – platbou v hotovosti ve výši 25 %.
Pohotovostní služba je v Řecku poskytována státními nemocnicemi. Pokud dojde k ošetření v nesmluvním zařízení, je třeba, aby pacient upozornil lékaře, že chce být ošetřen jako pojištěnec I.K.A./E.O.P.Y.Y.
Do nutné a neodkladné zdravotní péče není zahrnut převoz do ČR v případě onemocnění nebo úrazu, ani případný převoz tělesných pozůstatků v případě úmrtní. Pro tyto případy se doporučuje před cestou uzavřít komerční cestovní zdravotní připojištění.
Jinými slovy – díky tomu, že jsme občané Evropské unie, můžeme cestovat do Řecka i bez cestovního pojištění, ovšem budeme mít stejné podmínky jako občané Řecka. To obnáší především nutnost platit spoluúčast za léky a některé výkony. Toto pojištění nám nezajistí případnou repatriaci do ČR a řadu dalších úkonů. Proto velice doporučuji sjednat si i pro cesty po EU (v tomto případě do Řecka) cestovní pojištění, se kterým často získáte i výrazně kvalitnější péči, lepší léky atp. Za těch ušetřených pár stokorun to opravdu nestojí, proto se vždy dobře pojistěte!