Oficiální název Skopelos
Poloha Souostroví Porady v Egejském moři
Rozloha 9 km2
Počet obyvatel 5700
Hlavní město Skopelos, 4000 obyvatel
Elektrický proud 220 V
Časový posun + 1 hodina

Ostrov Skopelos je jeden z nejzelenějších řeckých ostrovů. Leží v Egejském moři na východ od Pelikonu na sever od Evie. Spadá do souostroví Sporady jako druhý největší ostrov tohoto souostroví. Na ploše přibližně 96 km2 žije asi 5700 obyvatel. Hlavním městem ostrova je Skopelos, kde žije okolo 4000 obyvatel. Ostrov bývá nazýván „Smaragdem Egejského moře“ .

Více jak polovina území ostrova je pokryta píniovými lesy. Většina území je hornatá, ale najdou se zde i úrodné nížiny. Skopelos je považován za téměř nedotčený ostrov, jenž ještě naplno nezasáhl turistický ruch. Stále se zde dají najít místa, kde nikoho nepotkáte. Ostrov nemá vlastní letiště, je tedy přístupný pouze lodí ze sousedního ostrova Skiathos. Jeho výhodou je, že se po něm dá pohybovat výhradně na motocyklech. Silnice jsou na ostrově v relativně dobrém stavu, ale je jich málo.

Severovýchodní pobřeží je velice strmé a tvoří ho většinou skalnaté útesy. Travnaté pláně jsou protínány bílými cestičkami. Malebná platanová údolí, vinice a sady mandlovníků a ovocných stromů jen dokreslují kouzelnou atmosféru. Jediná přístupná větší zátoka na severovýchodě se nalézá pouze v hlavním městě Skopelos.

Pláže ostrova Skopelos

Ostrov má 67 kilometrů dlouhé členité pobřeží s písečnými plážemi. Nejhezčí je asi pláž Milia v blízkosti letoviska Panormos. K dalším oblíbeným plážím patří Adrina, Agnonda, Armenopetra, Elios, Glyfoneri, Glysteri, Hovolo, Kastani, Limnonari, Loutraki, Panormos, Perivolou a také Velanio. Jsou tu pláže s lehátky a slunečníky s možností občerstvení, zrovna tak jako místa s nerušeným soukromím a panenskou přírodou. Hladina moře je proměnlivá od pozvolného vstupu po skalnaté zálivy s prudce klesajícím dnem. V pronajatém člunu můžete obdivovat malebné pobřeží ostrova a zakotvit u přírodních pláží přístupných pouze od moře. Navštívit můžete i neobydlený ostrůvek Agioso Georgios, jenž vykukuje mezi ostrovy Skopelos a Alonissos. Jediným doporučením je vzít si s sebou dostatek občerstvení.

Při výletech po ostrově můžete narazit na některé z 360 kapliček nebo kostelů. Nejznámějšími jsou bazilika Agios Athanasios, postavená na místě chrámu bohyně Athény. Většina kostelů bývá během roku uzavřená, otevírají se na církevní svátky.

Ostrov Skopelos patří s ostrovem Alonissos a dalšími malými ostrůvky do Mořského chráněného parku Severní Sporady. K jeho nejnavštěvovanějším letoviskům se řadí Angontas, Glyfoneri, Limnonar Beach, Panormos a hlavní město Skopelos.

V letních měsících jsou tu běžné teploty nad 25°C, v hlavní sezóně často dosahují téměř 40°C.