Poloha Ostrov v souostroví Sporady
Rozloha 64 km2
Nejvyšší pohoří/hora Kouvouli 435 m
Počet obyvatel Okolo 3000 stálých obyvatel
Hlavní město Patitiri
Elektrický proud 220 V
Časový posun + 1 hodina

Klidný a zelený Alonissos je nejméně navštěvovaným ostrovem Severních Sporad. Leží asi 4 kilometry východně od ostrova Skopelos. V těsné blízkosti se nalézá taktéž ostrov Skiathos.

Alonissos je 20 kilometrů dlouhý a asi 405 kilometrů široký. Zabírá rozlohu asi 64 km2. Nejvyšším bodem ostrova je 475 metrů vysoký Kouvouli. Spolu s okolními neobydlenými ostrůvky tvoří oblast v řeckém regionu Thesálie. Je třetím největším ostrovem souostroví.

Tento ostrov je poněkud izolovaný, ale právě zde poznáte to pravé Řecko. Nemá vlastní letiště a tak jedinou možností, jak se sem dostat je plavba trajektem z ostrova Skiathos.

Povrch ostrova je poměrně hornatý, ale není vyprahlý. Dalo by se říci, že Alonissos je svěží a zelený ostrov. Stal se vynikajícím místem pro pozorování přírody, hlavně divokých ptáků.

Na vápenaté půdě rostou převážně borovice, olivy, fíky, mandle a vinná réva.

Panuje zde středomořské klima s mírnými a deštivými zimami a slunečným a horkým létem. Díky krásné a nedotčené přírodě a menšímu turistickému ruchu je ostrov vhodnou destinací pro klidnou dovolenou. Na návštěvníky tu čeká příjemné koupání, možnost šnorchlování a procházky krásnou přírodou. Určitě zde nehledejte rušné bary a diskotéky ani vyhlášené butiky.

V současné době žije na ostrově asi 3000 obyvatel. Místní obyvatelé říkají, že ostrov má tvar ryby. Středem ostrova vede jako páteř hlavní silnice, ze které odbočuje množství silnic a silniček, z nichž každá vede k pláži. Tyto cesty jsou vhodné zejména pro motocyklisty.

Zdejší pláže jsou dlouhé, pokryté převážně oblázky. Nabízí ideální podmínky pro potápění a pěší turistiku.

Ve vnitrozemí se nachází nespočet úzkých cestiček. Pláže jsou dostupné pouze pěšky, na motorce nebo z moře na lodi. Pro aktivní turisty budou jistě zajímavé malé odlehlé zátoky se zajímavými jeskyněmi, kam se dají podnikat pěkné výlety.

Na své si zde přijdou i potápěči. Na jihu ostrova sídlí řada potápěčských center.

Pláže na ostrově patří k nejčistším na světě. K nejznámějším patří Vythisma a Vrysitsa. Písečných pláží je zde však málo. Ostatní jsou pokryty oblázky či kamínky. Některé z nich, například Agios Dimitros a Megali Ammos, poskytují naprosté soukromí.

Pokud se vydáte na výlet určitě navštivte starobylé správní středisko ostrova Palaiá Alonissos. Dalším místem, jež by měl každý návštěvník ostrova navštívit je Patitíri. Je to životem pulsující přístav, odkud se dají podniknout výlety na sousední ostrovy. Nezapomeňte také na vesničky Rousoúm Galós a Vótsi, které jsou podstatně klidnější než Patitíri. V jejich tavernách najdete pravé řecké prostředí.

Severně od ostrova se nachází jedna z největších chráněných mořských oblastí v Řecku. Žijí tu ojedinělé druhy racků a vzácný druh ohroženého tuleně monachus monachus. Pro jedinečné přírodní bohatství zde byl vyhlášen národní park. Centrála Mořského národního parku se nalézá právě na tomto ostrově.

V zálivu Heráka, na severu ostrova, byla v roce 1988 zřízena pozorovací a chovná stanice. Park se rozprostírá v severní části ostrova a na přilehlých ostrůvcích Kyra Panagia, Giura, Piperi, Skantzoura a Peristera. Z tohoto důvodu je zde vyžadováno dodržování přísných ekologických standardů. S tím souvisí regulované využívání ostrova pro cestovní ruch. Říká se, že právě v okolí ostrova Alonissos je ta nejčistší voda v celém Egejském moři a dokonce i v celém Středomoří.

Východně od ostrova objevíte několik menších ostrovů dostupných lodí. Největší z nich nese jméno Peristéra  (pyšní se nádhernými plážemi) a Kira Panaghía se stejnojmenným kostelem.

Důležité kontakty na ostrově Alonissos

  • Tísňové volání: 112
  • Policie: 100
  • Hasiči: 199
  • První pomoc: 166
  • Lékařská pohotovost: 1016
  • Informace o službě konajících lékárnách a nemocnicích: 1434
  • Centrum pro otravy: 210-779 3777
  • Turistická policie: 171
  • Lesní požáry – hasiči: 191
  • Přístavní policie: 108
  • ELPA – silniční asistence: 10 400

Ceny na ostrově Alonissos

Jídlo Ceny v euro

Snídaně

Kontinentální 5,00
Anglická (slanina, vejce) 6,00

Lehká jídla

Zapečený toast se sýrem 2,00
Toast se šunkou  a sýrem 2,50
Klubový sendvič s hranolky 5
Špagety se sýrovou omáčkou 4,50
Omeleta 3,50
Pizza 6,00
Středomořské koule 4,00
Polévka (houbová, zeleninová, rajská kuřecí) 3,00

Grilované maso

Biftek z mletého masa 5,00
Souvlaki 5,00
Vepřové kousky 5,00
Kuřecí plátek 5,00
Soutoukakia 5,00

Mořské plody

Kalamari 5,00
Mušle (kousky) 7,00
Mušle (Sahanaki) 7,50
Krevety (Sahanaki) 12,00
Chobotnice 5,00
Sardinky 5,00
Ryba gavros 5,00
Treska 5,00

Saláty

Řecký salát 3,50
Tzatziki 2,00
Pálivý sýrový salát 2,50
Lilkový salát 2,50
Tuňákový salát 4,00
Rajčatovo-okurkový salát 2,50
Sýr Feta 2,00
Grilovaná feta 2,50

Doprava na ostrově Alonissos

Jedno z možností, jak se dostat na ostrov Alonissos je přílet do Athén a odtud společností Olympic Airlines na  ostrov Skiathos a poté z přístavu lodí do největšího přístavu na Alonissu – Patittiri. Plavba trvá asi hodinu  a čtvrt.

Druhou možností je přílet na letiště Achialos na řecké pevnině a odtud lodí na Alonissos. Doba plavby je asi tři a půl hodiny.

Důležité je vědě, že lodní spojení s ostrovem Alonissos je nepravidelné a může dojít k náhlým změnám jízdního řádu. Nutno také počítat s delším čekáním a třeba i s nutností přenocování na ostrovu Skiathos, v přístavu Volos nebo v Athénách.

Počasí na ostrově Alonissos

Počasí v zimě

Zima na Alonissu bývá stejně jako na ostatních ostrovech Severních Sporad víceméně deštivá, ale teploty se pohybují okolo příjemných 17°C, což dobře přispívá k pozdějšímu růstu rozmanité vegetace, která zde hojně bují již brzy z jara. Kopce Alonissu jsou poté doslova obsypány množstvím rozmanitých rostlin, zejména léčivých bylin.

Počasí na podzim a na jaře

Na podzim a na jaře bývá počasí podobné, s teplotami v rozmění 20 – 25°C. Zatímco počasí na jaře je vhodné k pěším aktivitám a poznávání krás ostrova, na podzim můžete ještě využít koupání v dosud prohřátém moři. Na jaře i na podzim musíte počítat s občasnými dešti.

Počasí v létě

Díky středozemnímu klimatu zde v létě panuje stálé počasí s příjemnými teplotami a vyhřátým mořem. Ojediněle se mohou vyskytnout drobné dešťové srážky.

Destinace a zajímavá místa ostrova Alonissos

Malý řecký ostrov Alonissos Vás okouzlí zejména svou krásnou přírodou. Většinu ostrova pokrývají borové lesy, mandlovníkové háje, případně olivovníky. Nejzajímavějším je ovšem velký výskyt volně rostoucích léčivých rostlin.

Alonissos je nejméně navštěvovaným ostrovem souostroví Sporady. Snad proto si také zachoval osobité kouzlo.

Ubytování na ostrově se liší jak kvalitou, tak i cenou. Příjemné ubytování najdete ve starodávných vesničkách. Některé z nich mohou být poněkud vzdálené od pláže, což je jejich nevýhodou.

Zdejší pláže a čisté moře nabízí příjemný dovolenkový pobyt návštěvníkům všech věkových kategorií. Na své si přijdou i vyznavači šnorchlování a potápění. Na jihu ostrova sídlí několik potápěčských center. Pláže patří k nejčistším na světě. Liší se však návštěvností, dostupností a vybaveností. Některé z nich jsou poměrně těžko dostupné pěšky i automobilem, dopravit se na ně však můžete z moře na lodi.

Zážitkem pro turisty ostrova bude návštěva mořského parku s populací tuleňů středomořských. Park je rozdělen na dvě zóny. Zóna B je přístupná veřejnosti a kromě zákazu táboření a rozdělávání ohně tu nejsou žádná větší omezení. Je zde povoleno plavat v moři a volně se pohybovat po celém území. V souladu s pravidly lovu je umožněn i amatérský rybolov. Zóna A je mnohem více chráněna a platí zde také více omezení. Vstup je povolen jen v určitém období a pouze s povolením.

Pokud si chcete udělat výlet, můžete se vydat na některý z přilehlých ostrůvků. Většina z nich je neobydlených.

Na ostrově Kyra Panagia, jenž byl v minulosti známý zejména množstvím tuleňů, objevíte dvě pláže – Alois Petros na západě a Planitis na východě. V pobřežních vodách ostrova leží vrak potopené byzantské lodě.

Další z ostrovů Persitera dostal své jméno podle tvaru, který připomíná holubici (persitera). Ostrov je porostlý bujnou vegetací, kterou spásají stáda koz. Nachází se tu několik slunných pláží.

Ostrov Psathoura láká návštěvníky svými plážemi tmavé barvy, které připomínají vulkanický původ lokality.