Velmi hezké náměstí ve Staré Havaně je náměstí Plaza Vieja. Toto náměstíčko je neprávem opomíjené a tak trochu jej přebíjí mnohem zvučnější jména jako je Plaza de la Catedral a Plaza de Armas, což je určitě škoda. Náměstí Plaza Vieja totiž obklopují velmi pěkné a hlavně již rekonstruované koloniální budovy a mimo to tady můžete zahlédnout během dne různé umělce, od hudebníků, přes malíře, až po herce a různé artisty. A samozřejmě nechybí ani bary a restaurace, kde se dá u nějakého dobrého drinku posedět a sledovat dění na náměstí. Na rohu najdete také malý pivovar, kde můžete ochutnat místní pivo.

Plaza Vieja Plaza Vieja

© Matyas Rehak / Shutterstock.com

Historie náměstí Plaza Vieja

Počátky náměstí se vztahují k roku 1559. Teprve pár let před tím bylo hlavní město Kuby přesunuto ze Santiaga do Havany a Havana se tak pozvolna začala utvářet a rozrůstat. A právě záměr rozšířit město stál za vznikem náměstí Plaza Vieja.

Za svého trvání náměstí změnilo hned několikrát své jméno. Původní název byl Plaza Nueva (Nové náměstí). V 18. století náměstí fungovalo jako obchodní centrum Havany a tak bylo přejmenováno na Plaza del Mercado (Tržní náměstí). Později, když byl trh přestěhován na náměstí Plaza del Cristo, získalo náměstí své současné jméno, tedy Plaza Vieja.

Historie náměstí má ovšem i svou stinnou stránku. V kontrastu s vojenskou funkcí náměstí Plaza de Armas mělo náměstí Plaza Vieja sloužit spíše veřejnosti. Bohužel, ne vždy právě v pozitivním slova smyslu. Bohatí zde z balkónů svých honosných domů sledovali býčí zápasy, ale i popravy a obchodování s otroky.

Večerní Plaza Vieja (Staré náměstí) v Havaně

Večerní Plaza Vieja (Staré náměstí) v Havaně

Později, za vlády prezidenta Gerarda Machada (mluvíme o letech 1925-1933), bylo pod náměstím vybudováno podzemní parkoviště a byla zničena původní mramorová kašna, která stála uprostřed náměstí. Později, když byla městská část Habana Vieja, pod kterou náměstí spadá, zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, vznikl záměr kašnu obnovit a dnes zde uvidíte repliku té původní.

Jak se na Plaza Vieja dostanete

Na náměstí Plaza Vieja se dostanete zhruba po 10 minutách chůze z Plaza de Armas směrem k ulici Muralla.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Plaza Vieja

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do destinace Plaza Vieja je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do destinace Plaza Vieja či Last minute nabídek na Kubu.