Pokud se vydáte do Havany, určitě doporučuji jako jedno z prvních míst navštívit samotné srdce města, kterým je náměstí Plaza de la Catedral. Jedná se o jedno z pěti hlavních náměstí Staré Havany a právě toto náměstí patří mezi nejkrásnější a nejatraktivnější náměstí Latinské Ameriky. Jako jedno z mála na Kubě je také poměrně dobře udržované.

Historie náměstí Plaza de la Catedral

Podle záznamů ze 17. století, byla v místě dnešního Plaza de la Catedral bažina, která vznikala pravidelně v období dešťů. Místo tak bylo v té době známo jako Plaza de la Cíenaga (cíenaga v překladu ze španělštiny znamená bažina).

Plaza de la Catedral Plaza de la Catedral

© The Visual Explorer / Shutterstock.com

V roce 1748 zde začali jezuité se stavbou významného kostela. I přes to, že byl řád jezuitů z Kuby v roce 1767 vyhnán, byla stavba kostela v roce 1787 dokončena a dle královského dekretu v roce 1793 povýšena na katedrálu, podle které bylo náměstí následně přejmenováno.

La Catedral de la Virgen María de la Concepción Inmaculado

Dominantou náměstí je barokní katedrála Neposkvrněného početí Panny Marie, kde dříve bývaly uloženy ostatky Kryštofa Kolumba. Ty byly později převezeny do Španělska a nyní jsou uloženy v Seville. Dnes katedrála slouží jako sídlo římskokatolické arcidiecéze San Cristobal de la Habana.

La Catedral de la Virgen María de la Concepción Inmaculado La Catedral de la Virgen María de la Concepción Inmaculado

© Richard Cavalleri / Shutterstock.com

Průčelí katedrály lemují dvě věže, které jsou již na první pohled rozdílně velké, jak do výšky tak do šířky. Ve větší z věží jsou dva zvony z bronzu, údajně s příměsí zlata a stříbra, což dodává krásu jejich tónu. Oproti baroknímu zevnějšku katedrály interiér působí klasicky a poměrně stroze. Uvnitř můžete vidět kopie maleb Rubense a Murilla a nad hlavním oltářem také fresky italského umělce Giuseppe Perovanniho.

Pokud se budete chtít podívat i dovnitř katedrály (a určitě to stojí za to), měli byste být vhodně oblečeni – nevhodné jsou kraťasy, odhalená ramena, apod.

Co dalšího na náměstí uvidíte

Na katedrálu navazuje několik paláců v koloniálním stylu a dále pak také bývalé lázně Casa de Baños z 20. století. Naproti katedrály stojí nejstarší stavba náměstí z roku 1720, původně soukromý dům, ve kterém dnes sídlí muzeum koloniálního umění Museo de Arte Colonial.

Jineteros

Jediné, co by se tomuto náměstí dalo vytknout, jsou někdy hodně obtěžující „jineteros“. Což jsou místní obyvatelé, kteří se snaží jakýmkoliv způsobem dostat z turistů peníze. V Havaně se s nimi můžete setkat i na jiných místech, ale na Plaza de la Catedral je jich opravdu hodně. Vnucují tady své služby, např. průvodcovské, či se vám snaží cokoliv prodat. Pokud se jich budete chtít zbavit, zdvořile ale rázně odmítejte a nedávejte podnět k zapletení se do dalšího hovoru.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Plaza de la Catedral

Dovolená v destinaci Plaza de la Catedral? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů na Kubu a vyberte si ze všech dostupných možností!