Vzhledem ke geografické poloze je historie regionu Friuli-Venezia Giulia poměrně zajímavou směsicí mocenských bojů o nadvládu nad touto oblastí, která sahá od Alp až ke Středozemnímu moři.

Oblast regionu Friuli-Venezia Giulia byla romanizována v 1. století před naším letopočtem. Hlavním centrem byla tehdy Aquileia.

Po vpádech Gótů a Langobardů v 6. – 8. století se rozpadla na část přímořskou (ovládanou Byzancí se střediskem v Grado) a vnitrozemskou, tvořící od roku 803 vévodství furlanské – se střediskem Cividale, dnes známé jako Udine.

Postupně se tu však prosazovali patriarchové z Aquileje a na východě hrabata z Gorice.

V roce 1420 včlenily Benátky do svých držav celé toto území.

V dalším vývoji jim stále více konkurovali rakouští Habsburkové. Těm náleželo Trieste (Terst) již od roku 1382. Od roku 1815 jim patřilo celé furlansko-julské území. V roce 1866 postoupili Itálii nejprve vlastní Furlansko a v roce 1918 pak zbývající část s Terstem a Goricí.

Přístav v Trieste v roce 1885

Přístav v Trieste v roce 1885

Od 10. září 1943 do 1. května 1945 byl celý region společně s Istrií a jihozápadní částí Kraňska okupován nacistickým Německem, které je spojilo s Korutanskem. Terst a jeho okolí byl od 1. května okupován vojsky Velké Britanie, USA a Jugoslávie.

Po 2. světové válce podepsala 10. května 1947 Itálie mírovou smlouvu, podle níž byla většina území oblasti Julské Benátsko a Zadar začleněna do Jugoslávie. Zbytek Julského Benátska (bez Terstu) byl začleněn do oblasti Venezia Euganea. Od 15. září 1947 do roku 1954 byl potom vyčleněn jako „stát“ Svobodné území Terst pod mandátem OSN. Jeho území se rozdělilo na dvě části: Zónu A – obsazenou jednotkami Velké Británie a USA a Zónu B – obsazenou jednotkami Jugoslávie.

Zóna A byla 11. května 1952 navrácena do správy Itálie. Od 26. října 1954 je Svobodné území Terst rozděleno mezi Itálii (celá Zóna A) a Jugoslávii (dnešní Chorvatsko – jižní část Zóny B, a Slovinsko – severní část Zóny B).

Dne 31. ledna 1963 byla oblast Venezia Euganea rozdělena na Veneto (Benátsko) a dnešní autonomní oblast Friuli – Venezia Giulia.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Itálii

Dovolená v Itálii je dobrou volbou pro každého, koho láká vyrazit do Itálie. Podívejte se na aktuální zájezdy do Itálie a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem, vybrat si a objednat!