Zobrazit mapu
Istrie
Map not available!
 Oficiální názevIstrie

Chorvatsky: Istra

Slovinsky: Istra

Italsky: Istria

PolohaSeverovýchod Chorvatska
Rozloha3700 km2
Nejvyšší pohoří/horaPohoří Učka/hora Učka 1396 m.n.m.

Istrie je poloostrov mezi Terstským a Rijeckým zálivem. Vybíhá do Jaderského moře a je rozdělena mezi Itálii, Slovinsko a Chorvatsko.

Stala se nejrozvinutější chorvatskou turistickou oblastí.

Největším istrijským městem a současně hospodářským a kulturním centrem poloostrova je město Pula. Správním střediskem oblasti je ovšem malé město Pazin.

Historie Istrie

Istrie nese jméno po ilyrském kmeni Histri. Od pradávna si území, zejména kvůli strategickému významu, snažilo podrobit množství útočníků. Územím Istrie prošla celá evropská historie.

Istrie byla součástí těchto státních útvarů:

1797 – 1805Habsburská monarchie
1806 – 1810Italské království za Napoleona
1810 – 1813Ilyrské provincie
1814 – 1867Rakouské císařství
1867 – 1919Rakousko-Uhersko
1919 – 1947Itálie
1947 – 1991SFR Jugoslávie
Od 1991Chorvatsko

Geografie Istrie

Poloostrov zabírá rozlohu 3700 km2. Jeho povrch je tvořen planinou zvedající se od jihozápadu na severovýchod, od nadmořské výšky 100 metrů do 600 metrů nad mořem. Nejvyšším vrcholem Istrie je 1396 metrů vysoká hora Učka ve stejnojmenném pohoří Učka.

Krajina je tvořena mezozoickými vápenci, důsledkem toho jsou krasové jevy na celém poloostrově.

Zdejší krajina si stále uchovává svůj vzhled, přestože se tu objevují velké hotelové komplexy, které se táhnou i několik desítek kilometrů. Krajinu příliš nenarušují ani rozsáhlé kempy.

Větší města se vyhýbají moderní výstavbě, a tak si uchovávají původní italské kouzlo. Ve vnitrozemí najdete starobylá městečka na vrcholcích kopců, budete mít dojem, že jste se vrátili do 19. století.

Pláže na Istrii jsou skalnaté se strmým vstupem do moře. Proto se zde vybudovala betonová plata, a tak bylo vytvořeno dostatek místa pro slunění v blízkosti moře.

Západní pobřeží poloostrova je zaměřené zejména k rekreačním účelům. Objevíte zde města Rovinj, Novigrad, Poreč.

V zásadě se dá Istrijský poloostrov rozdělit na Západoostrijské přímoří a na východní pobřeží známé pod názvem Kvarnerská riviéra.