Udine je město, které leží v severovýchodním cípu Itálie. Je hlavním městem provincie Friuli–Venezia Giulia. Žije zde přibližně 100 tisíc obyvatel. Je známo jako univerzitní město. Leží v rovině ve východní části Pádské nížiny. Na dohled jsou Karnské Alpy, k moři je to 50 kilometrů a ke slovinským hranicím 20 kilometrů.
Historie Udine sahá až do doby, kdy se zde usídlili Keltové. První datované zmínky však přicházejí z konce 1. tisíciletí. Významným se město stalo v 9. století, kdy sem přesídlil patriarcha z Aquileie. Římský císař Otta II. mu v roce 983 věnoval hrad Utinum, jenž byl v pozdějších dobách přestavěn na zámek.
Díky patriarchovi Bertoldu di Andechs se Udine stalo od roku 1223 nejdůležitější obchodní křižovatkou severovýchodní části Itálie.
V 15. – 18. století patřilo město pod nadvládu Benátské republiky.
Od roku 1791 se oblast stala součástí Habsburské monarchie jako spojené Lombardsko-Benátské království a pod touto nadvládou setrvalo až dokonce 1. světové války.
Zajímavosti Udine
Historickému centru vévodí Piazza della Liberta s původně gotickou radnicí a hodinovou věží, na které hodiny odbíjejí Mauři, podobně jako v Benátkách.
Na náměstí se nachází Loggia del Lionello, stavba se sloupořadím v benátském stylu. Spatříte tu rovněž Orloj, podobný tomu v Benátkách nebo také v Praze. Na vrcholku věže ční sochy dvou kostlivců, kteří odbíjí hodiny na zvonu.
V gotickém dómu Santa Maria Maggiore, z počátku 13. století, budete obdivovat výzdobu slavného Benátčana G.B. Tiepola z 18. století. Za pozornost stojí také kašny z roku 1542, dvě sochy z 18. století a sloup se lvem sv. Marka.
Na protější straně náměstí stojí Loggia san Giovanni z roku 1533, s kostelem a věží Torre dell´Orolongio z roku 1523.
Klášterní kostel sv. Františka z roku 1266 slouží jako výstavní místnost. V renesančním kostele Panny Marie delle Grazie z roku 1495 najdete malby D. Tintoretta.
Ve městě objevíte také několik renesančních a barokních paláců.
Z Piazza della Liberta vyjděte bránou Arco Bollani (navrženou v roce 1556 Palladiem) na vršek nad náměstím, kde kromě pevnosti-hradu je nádherný výhled na velkou část Furlanska. Hrad pochází z období před příchodem Langobardů do Itálie.
Z městského opevnění se zachovaly čtyři brány.
Asi 24 kilometry západně od Udine, na okraji Codroipa, se nachází bývalé letní sídlo Ludovica Manina, posledního benátského dóžete, jenž žil v letech 1725 – 1802. Silnice vede přímo přes její nádherné zahrady, a tak turisté mohou obdivovat její rozlehlost i v době, kdy je uzavřena.
Svátky v Udine
Pokud se dostanete do Udine na konci listopadu, můžete zde s místními slavit svátek jejich patronky, svaté Cateriny. Probíhají zde nejrůznější trhy, město je zaplněno stánky, organizují se různé hry a programy na ulicích.
Každoročně v září bývá v Udine gastronomická výstava Friuli DOC, kde můžete ochutnat místní vína, sýry a výrobky z místní produkce.
Nářečí v Udine
Kromě památek turisty překvapí místní nářečí. Jde o starodávný jazyk friulštinu, který byl v minulosti vytlačován italštinou a němčinou. Dnes se však normálně vyučuje na školách. K velkým propagátorům friulštiny patřil známý italský básník a filmový režisér Pier Paolo Pasolini.