Udine je město, které leží v severovýchodním cípu Itálie. Je hlavním městem provincie Friuli–Venezia Giulia. Žije zde přibližně 100 tisíc obyvatel. Je známo jako univerzitní město. Leží v rovině ve východní části Pádské nížiny. Na dohled jsou Karnské Alpy, k moři je to 50 kilometrů a ke slovinským hranicím 20 kilometrů.

Historie Udine sahá až do doby, kdy se zde usídlili Keltové. První datované zmínky však přicházejí z konce 1. tisíciletí. Významným se město stalo v 9. století, kdy sem přesídlil patriarcha z Aquileie. Římský císař Otta II. mu v roce 983 věnoval hrad Utinum, jenž byl v pozdějších dobách přestavěn na zámek.

Udine

Udine

Díky patriarchovi Bertoldu di Andechs se Udine stalo od roku 1223 nejdůležitější obchodní křižovatkou severovýchodní části Itálie.

V 15. – 18. století patřilo město pod nadvládu Benátské republiky.

Od roku 1791 se oblast stala součástí Habsburské monarchie jako spojené Lombardsko-Benátské království a pod touto nadvládou setrvalo až dokonce 1. světové války.

Zajímavosti Udine

Historickému centru vévodí Piazza della Liberta s původně gotickou radnicí a hodinovou věží, na které hodiny odbíjejí Mauři, podobně jako v Benátkách.

Na náměstí se nachází Loggia del Lionello, stavba se sloupořadím v benátském stylu. Spatříte tu rovněž Orloj, podobný tomu v Benátkách nebo také v Praze. Na vrcholku věže ční sochy dvou kostlivců, kteří odbíjí hodiny na zvonu.

Piazza della Liberta v Udine

Piazza della Liberta v Udine

V gotickém dómu Santa Maria Maggiore, z počátku 13. století, budete obdivovat výzdobu slavného Benátčana G.B. Tiepola z 18. století. Za pozornost stojí také kašny z roku 1542, dvě sochy z 18. století a sloup se lvem sv. Marka.

Na protější straně náměstí stojí Loggia san Giovanni z roku 1533, s kostelem a věží Torre dell´Orolongio z roku 1523.

Klášterní kostel sv. Františka z roku 1266 slouží jako výstavní místnost. V renesančním kostele Panny Marie delle Grazie z roku 1495 najdete malby D. Tintoretta.

Ve městě objevíte také několik renesančních a barokních paláců.

Z Piazza della Liberta vyjděte bránou Arco Bollani (navrženou v roce 1556 Palladiem) na vršek nad náměstím, kde kromě pevnosti-hradu je nádherný výhled na velkou část Furlanska. Hrad pochází z období před příchodem Langobardů do Itálie.

Brána Arco Bollani v Udine Brána Arco Bollani v Udine

© gianfrancopucher / Shutterstock.com

Z městského opevnění se zachovaly čtyři brány.

Asi 24 kilometry západně od Udine, na okraji Codroipa, se nachází bývalé letní sídlo Ludovica Manina, posledního benátského dóžete, jenž žil v letech 1725 – 1802. Silnice vede přímo přes její nádherné zahrady, a tak turisté mohou obdivovat její rozlehlost i v době, kdy je uzavřena.

Svátky v Udine

Pokud se dostanete do Udine na konci listopadu, můžete zde s místními slavit svátek jejich patronky, svaté Cateriny. Probíhají zde nejrůznější trhy, město je zaplněno stánky, organizují se různé hry a programy na ulicích.

Každoročně v září bývá v Udine gastronomická výstava Friuli DOC, kde můžete ochutnat místní vína, sýry a výrobky z místní produkce.

Nářečí v Udine

Kromě památek turisty překvapí místní nářečí. Jde o starodávný jazyk friulštinu, který byl v minulosti vytlačován italštinou a němčinou. Dnes se však normálně vyučuje na školách. K velkým propagátorům friulštiny patřil známý italský básník a filmový režisér Pier Paolo Pasolini.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Udine

Zajímala by vás nabídka zájezdů do destinace Udine? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Udine nabízí. Případně se podívejte i na další zájezdy do Itálie, nebudete litovat!