Haleakala je jedna z nejznámějších světových sopek a tvoří nejvýraznější přírodní úkaz na ostrově Maui.

Haleakala v havajském jazyce znamená „Dům slunce“. Jedna z legend hovoří o tom, že polobůh Maui jednou Slunce, když stálo nad vrcholem sopky, zpomalil, aby svítilo déle.

Magická krajina na sopce Haleakala

Magická krajina na sopce Haleakala

V národním parku Haleakala je nejvyšší vrchol na ostrově Maui a na jeho vrchol je vidět z libovolného místa na ostrově a je vidět také z okolních ostrovů včetně Big islandu. Nezapomenutelným zážitkem je spatřit z vrcholu Haleakala východ Slunce. Tuto atrakci si ostatně řada turistů nenechá ujít, tak je někdy na vrcholu sopky Haleakala poměrně rušno.

V kráteru sopky se nachází rozmanitá vegetace. Západní stěna připomíná měsíční povrch. Na východní stěně se rozkládá tropický prales. Najde se zde místo i na přenocování.

Národní park Haleakala byl původně součástí národního parku Havajské sopky. Samostatným se stal v roce 1961. Rozkládá se na ploše 134 km2, z toho 78 km2 je přírodní rezervací.

Kráter sopky Haleakala

Park tvoří spící sopka Haleakala, která vybuchla naposledy někdy mezi roky 1480 a 1600. Park je umístěn v jihovýchodní části Maui a je tvořen dvanácti kilometry dlouhým a čtyři kilometry širokým sopečným kráterem. Ten se do současné podoby vytvářel erozí. Je vysoký asi 4000 metrů. Působením vlivu vody, střídáním teplot a větrem se v kráteru vytvořilo velké údolí. Původně byla údolí dvě – Ke´anae a Kaupö, postupem času se spojila a vytvořila tak dnešní kráter.

Východ slunce na vrcholu sopky Haleakala

Východ slunce na vrcholu sopky Haleakala

Kráter Haleakala byl posvátným místem domorodých obyvatel. Říkali mu „Dům slunce“ a byly zde nalezeny i pozůstatky dlážděné cesty. Kráter byl podle legendy sídlem boha Maui, kterému se zdálo, že Slunce postupuje na obloze příliš rychle a jeho matce, bohyni Hina, nestačila doschnout látka, kterou vyráběla z kůry stromů. Maui si počkal až Slunce vyjde, chytil jeho paprsky a nepustil je dřív, než mu slunce neslíbilo, že po obloze nebude tolik spěchat.

Za dobu své existence se sopka několikrát probudila a sopečná činnost byla silnější než při jejím prvním výbuchu. Na dně kráteru se vytvořily sopečné kužely a kráter se naplnil černou lávou. Dnes je to možné vidět zejména na východní straně, kde je povrch pokryt velkými lávovými poli.

Vegetace v kráteru je úplně jiná než v místech pod ním. Kráter částečně připomíná měsíční krajinu. Když se kosmonauté připravovali na cestu na Měsíc, právě kráter sopky Kilauea byl místem, kde trénovali a kde se připravovali na podmínky na Měsíci.

Tam, kde je však dostatek vláhy z dešťových srážek, vyrůstá pestrá vegetace, včetně několika chráněných druhů rostlin. Jedna z nich je silversword – stříbrný meč. Je to rostlina s dlouhými špičatými listy, které vytváří jakousi kouli. Roste asi 50 let, než z ní vyroste dlouhý oddenek, na kterém se vytváří fialové květy. Kvete pár týdnů a po té umírá. Tato roslina se vyskytuje pouze zde a na ostrově Big Island.

Kráter Haleakala také navštěvují milovníci ptáků. Vzhledem k relativní dlouhodobé izolaci se zde rozvinuly unikátní druhy. V kráteru můžete obdivovat v přirozeném prostření havajské husy Nene, které jsou havajským národním symbolem. Ačkoliv tyto husy v parku úplně vymřely, za pomoci skautů byly v kráteru znovu umístěny. Žijí tu také bažanti, skřivani a drozdi.

Husa Nene

Husa Nene

Park má tři samostatná návštěvní centra a při projížďkách zažijete neuvěřitelná přírodní prostředí. Na vrcholku Haleakala se dostanete nad mraky, dole pod kráterem se můžete projet na koni pouští. V blízkosti pobřeží najdete tropické oblasti s vodopády, potoky a říčkami.

Mnoho návštěvníků, ale i místních obyvatel, si rádo přivstane a pozoruje východ Slunce z vrcholu Haleakala. Za jasného rána je to nezapomenutelný zážitek. Velkým zážitkem jsou ale také západy Slunce a pozorování jasné a hvězdnaté oblohy. Haleakala patří mezi nejkrásnější místa ve Spojených státech, kde amatérští astronomové mohou pozorovat noční oblohu. Dalekohledy a teleskopy jsou k dispozici k pronájmu u místních obchodníků.

Uvnitř kráteru lze přenocovat na třech místech. Chatky pro ubytování jsou postaveny v Paliku, Holua a Kapalaoa. O místa zde je však obrovský zájem a za povolení k ubytování se platí v informačním centru. Maximální doba pobytu jsou tři noci. Mimo kráter se nachází další dva kempy, kde je možnost k ubytování bez povolení.

Silversword

Silversword

Druhou částí parku je část Kipahulu. Je oddělena od vrcholové oblasti parku v horní části údolí. Oblast je uzavřena pro veřejnost, aby se zachovaly původní druhy rostlin a živočichů v této části deštného pralesa. V bazéncích podél potoka Pakikea, v rokli Oheo, se vyskytují vzácné naivní druhy sladkovodních ryb. Narozdíl od šedé pustiny v kráteru Haleakala, je oblast Kipahulu svěží, zelená a plná vodopádů. Z Kipahulu Ranger Station vedou stezky přes deštný prales, ze kterých uvidíte mnoho historických a archeologických lokalit.

Silversword

Již zmíněný silvesword je endemický druh rostliny, která vyrůstá uvnitř kráteru Haleakala a po svazích sopky.

Je považován za prvotřídní příklad přizpůsobení se v drsném prostředí. Stříbrné vlasy rostliny zadržují vodu a chrání před sluncem ve vysoké nadmořské výšce. Rostlina kvete pouze jednou za život a potom uhyne. Její havajský název je „ahinahina“, což znamená – šedá šedá. Okolo roku 1920 rostlině hrozilo úplné vyhynutí díky lidskému vandalství a spásání divokými kozami. Dnes jsou chráněné a divoké kozy tu už nejsou.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 5 hvězdy
    5 / 5 (1 )
  • 100%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Nejlepší východ slunce v životě!

dne 2015-02-27 04:36:08

Museli jsme sice vstávat už ve 3 ráno, což pro mě teda byl strašný zážitek, ale vidět východ slunce z vrcholu Haleakaly za to prostě stálo. Byl to zcela jistě nejlepší východ slunce, co jsem kdy zažil! Určitě si ale přiberte pořádně teplé oblečení včetně rukavic a čepice, je tady zima jako čert a budete venku stát určitě několik desítek minu nebo i více než hodinu. Cesta sem je v pohodě (mnohem víc v pohodě než cesta na Mauna Kea), jen hodně fouká. Měli jsme ten den ráno hodně zataženo (bylo to poznat, nebyly vidět hvězdy ani měsíc), ale jeli jsme stejně - při trošce štěstí totiž cestou vyjedete nad mraky a uvidíte milion hvězd nad sebou a pak v klidu i východ slunce. Po východu slunce jsme si tady udělali menší piknik a snídani, během čehož se mraky roztáhly a byl vidět krásný výhled i na Big island. Opravdu nádherné místo, vůbec neváhejte a jeďte sem!Dovolená Haleakala

Haleakala je krásné místo, které stojí za návštěvu. Prohlédněte si proto zájezdy do destinace Haleakala či aktuální nabídku Last minute a vyberte si, co vás zaujme nejvíce! K dispozici jsou i další zájezdy na Havajské ostrovy, stačí kliknout sem a vybrat si :-)