Wailua river se nachází na východě ostrova Kauai a do oceánu se vlévá ve měste s nečekaným názvem – Wailua 🙂

Kauai je jediným ostrovem Havajských ostrovů, který má splavné řeky a Wailua river je jednou z nich. Je až neskutečné, že se na tak malém prostoru, jakým je ostrov Kauai, mohou objevit tak velké řeky a že zde řek, říček a potoků je tak velké množství. Jak už ale asi víte, ve vnitrozemí Kauai se nachází nejdeštivější místo světa, kde ročně naprší v průměru 15m srážek (konkrétně je to pak okolo hory Wai’ale’ale), což vysvětluje, kde se tady tolik vody bere.

Wailua river

Wailua river

Wailua River je pak nejpopulárnější splavná řeka na Kauai. Pramení na zmíněné hoře Wai’ale’ale v centru ostrova. Jsou na ní dva vodopády – Opaeka’a Falls a Wailua Falls. Oba tyto vodopády jsou snadno přístupné autem.

Opaeka’a Falls

Opaeka’a Falls jsou pro většinu lidí spíše zklamáním. Naleznete je na cestě Kuamoo Road, asi 2km směrem z města Wailua do vnitrozemí. Zaparkujte na parkovišti po pravé straně cesty (které nemusí být označené cedulkou Opaeka’a Falls, nicméně jiné podobné parkoviště cestou míjet nebudete). Přímo na parkovišti je malá vyhlídková plošina, ze které vodopády jakž takž uvidíte. Jsou totiž od parkoviště poměrně daleko a přes množství stromů nejsou nějak extra dobře vidět.

Opaeka'a Falls

Opaeka’a Falls

Wailua Falls

Wailua Falls jsou také snadno přístupné autem, v podstatě stačí dojet na konec silnice Maalo Road, na kterou odbočíte z Kuhio Highway (hlavní cesta okolo celého ostrova) ve městečku Hanamaulu.

Wailua Falls

Wailua Falls

Na konci Maalo Road se nachází malé parkoviště s vyhlídkou na Wailua Falls. Ty jsou kousek od cesty, takže jsou dobře vidět. Nezřídka zde Slunce vytváří duhu, která krásu vodopádů ještě více podtrhuje. K vodopádům se dá trekovat (k jezírku, do kterého padají) a stejně tak se dá jít i na jejich vrchol. Ovšem jedná se o neoficiální a neznačené treky, které mohou vést přes soukromé pozemky.

Wailua river na kajaku

Její dvacet kilometrů dlouhý tok (který ale nemusí být na kajaku přístupný celý, záleží samozřejmě na množství srážek) můžete buď prozkoumat na kajaku, nebo při výletu lodí. Vyjížďku lodí zde moc nedoporučuji, lodě jezdí jen kousek a nemyslím si, že by to měl být v něčem výrazně zajímavý zážitek. Pokud chcete jet na vyjížďku lodí, vyražte na výlet okolo pobřeží Na Pali, což je výlet, který vám vyrazí dech. Je ale pravdou, že jeho cena bude trošku někde než vyjížďka po řece Wailua ($20 vs cca $150), zážitky to jsou ale naprosto nesrovnatelné, tak si raději připlaťte.

Wailua river na kajaku

Wailua river na kajaku

Chcete-li řeku Wailua prozkoumat, neváhejte a půjčte si kajak. Můžete sem vyrazit jak na vlastní pěst tak i s průvodcem. My zde vyrazili sami, je to určitě větší legrace než se skupinou dalších turistů, kdy člověk nemůže jet vlastním tempem a podívat se, kam chce. Samotná plavba na kajaku není příliš náročná, v jednom směru vám bude trvat cirka hodinku pohodovým tempem (samozřejmě, budete-li chtít Wailua river prozkoumat více, můžete pádlovat mnohem dále a delší dobu, umožní vám-li to stav řeky).

Budete-li si kajaky půjčovat na vlastní pěst, zeptejte se v půjčovně na mapku oblasti a tipy, kam si zajet. My jsme půjčovali kajak pro dva za $50 (jen pro zajímavost – u jiných společností stál kajak pro 2 okolo $90.) u Wailua Kayak Adventures a musím říct, že jejich služby byly skvělé, jen se s nimi domlouvejte po telefonu, protože zastihnout je v kanceláři je docela kumšt a je tak lepší se domluvit předem. Vše vám půjčí, vysvětlí, ukáží a pomohou vám kajaky naložit na auto (jde to, i když nebudete mít na střeše nosiče, což auta z půjčoven nemají).

Cestou uvidíte hezkou přírodu vnitrozemí Kauai, ovšem hlavním cílem by pro vás měla být dvě místa (pominu-li samotnou projížďku, která je prima zpestřením dovolené na Kauai):

Fern Grotto

Toto místo, které najdete na jižním ramenu řeky Wailua (je zde molo pro lodě, pro kajaky to tady uzpůsobené opravdu moc není), muselo být před pár desítkami let opravdu nádherné. Jedná se o skalní převis (nebo chcete-li krátká jeskyně s širokým vchodem), který byl v historii Kauai významným místem s náboženským významem pro původní Havajany. Později se zde konaly třeba i koncerty.

Fern Grotto

Fern Grotto

Čím bylo toto místo zajímavé? Tím, že z onoho skalního převisu viselo množství kapradin, které společně s další bujnou vegetací vytvářely na pohled opravdu nádherné místo. Někdy dokonce z oněch visících kapradin tekla voda a vytvářela tak dojem překrásného vodopádu. Mnoha lidem se zde z nádhery přírody tajil dech…

Bohužel v roce 1992 zasáhl Kauai hurikán, po kterém byla většina vegetace pokrývající Fern Grotto zničena a zůstala zde jen holá skála. Vegetace byla částečně uměle obnovena, ovšem v roce 2006 zde byly silné deště, po kterých se uvolnily kusy skály, které poničily velkou část prostranství před Fern Grotto, ze kterého tak zbyly jen ruiny.

Kapradiny ve Fern Grotto

Kapradiny ve Fern Grotto

Dnes je Fern Grotto již jen stínem původně překrásného místa. Je zde malá vyhlídková plošina, onen skalní převis stále vidíte, dokonce je částečně opět porostlý, ovšem celkový dojem z tohoto místa dobrý určitě není. Rozhodně to není místo, které by stálo za vyjížďku na lodi v hodnotě přes $20 za osobu. Proto, pokud budete zvažovat, zda si nějakou podobnou plavbu zaplatit, vzpomeňte si na MAHALO.cz a peníze raději investujte do něčeho jiného. Fern Grotto za to dnes bohužel již nestojí.

Fern Grotto v původním stavu Fern Grotto v původním stavu

© Ka 'Ike O Pili'uhane, http://kaikeopiliuhane.wordpress.com

Je s podivem, že společnosti, které zde dělají vyjížďky stále ještě používají fotografie místa z doby, kdy bylo opravdu krásné. Dnes zde najdete již jen ruiny původních vyhlídkových chodníků, zarostlé travinami a v podstatě nezajímavý skalní převis. Nic víc, nic méně. Pojedete-li zde na kajaku a budete-li tak prohlídku tohoto místa mít zdarma, podívejte se sem a zkuste si představit, jak toto místo muselo vypadat před 20 lety. Za to to asi stojí…

Uluwehi Falls (Secret Falls)

Pojedete-li severním ramenem Wailua river, dorazíte po chvíli k místu, kde pravděpodobně uvidíte řadu dalších kajaků. Přivažte zde i ten váš a vydejte se asi na 20 minutovou procházku lesem/džunglí, na které přebrodíte řeku a po čase dorazíte ke  krásným vodopádům Uluwehi (častěji bývají označovány jako Secret Falls), které padají z výšky cirka 35m do jezírka, ve kterém si můžete zaplavat a osvěžit se.

Cestou k Secret Falls

Cestou k Secret Falls

Vodopády Uluwehi Falls jsou moc hezké a budete-li mít trošku štěstí, budete zde zcela sami a můžete si toto místo užívat dle libosti 🙂

Secret Falls - Uluwehi Falls

Secret Falls – Uluwehi Falls

Jen pozor na to, že podobně jako u jakýchkoli jiných vodopádů kdekoli na světě, i zde mohou padat z výšky kamínky a kameny, což může být dosti nebezpečné.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 5 hvězdy
    5 / 5 (1 )
  • 100%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Splouvání Wailua river je super!

dne 2015-01-09 19:15:21

Od chvíle, kdy jsme se dozvěděli, že je Wailua splavná, jsme věděli, že musíme sehnat kajaky a projet si ji :-) Kajaky jsme si nakonec půjčili nedaleko, dovezli je na místo a hned jsme skočili do vody. Řeka není nijak extra čistá (ne snad, že by v ní plavaly odpadky, to ne, ale nemá průzračnou vodu), ale má docela hezké okolí.
Udělali jsme trek k vodopádu Secret Fall, který je FANTASTICKÝ. Uprostřed lesa padá z ničeho nic voda z vysoké skály do jezírka. Nad hlavami nám lítali ptáci, všude ticho, slyšíte jen hukot vody. Je to skvělé osvěžení po procházce sem. Podle mne jedny z nejhezčích vodopádů, které jsme na Havaji viděli. Určitě i kvůli tomu, že tady nebylo moc lidí.
Na řece je několik míst, kde se dá vylézt z vody a posadit se na břeh nebo do trávy. Jsou tady i místa oblíbenější, kde si místní na stromy pověsili lana a skáčou z nich do vody. Řeka je poměrně dlouhá, jeli jsme na kajacích přes hodinu a půl a stále se dalo jet dál a dál, takže jsme to nakonec otočili.
V okolí Wailua river je vodopádů více, vesměs hezkých. Zpravidla ale nejsou (nějak jednoduše) přístupné a tak se na ně budete koukat z vyhlídkových plošin.
Loď, která jezdí po řece a vozí lidi k Fern Grotto jsme nezkoušeli, přišlo nám to zbytečné.Dovolená Wailua river

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do destinace Wailua river je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do destinace Wailua river či Last minute nabídek na Havajské ostrovy.