Mauna Kea stojí na ostrově Big Island a patří mezi největší hory na světě. Kdybyste si ji změřili ode dna oceánu, zjistili byste, že je dokonce Mauna Kea nejvyšší horou na světě, měří totiž 10 205 m (předčila by tedy v pohodě i Mount Everest)! Nad hladinu oceánu však ční pouze její část vysoká 4 207 m, což už sice není tak moc, ale stále je to poměrně dosti vysoký kopec i vzhledem k tomu, že leží na ne zcela velkém ostrově.

Mauna Kea

Mauna Kea

Mauna Kea je spící sopkou. Její erupce jsou taky součástí tradičního havajského folklóru. Mauna Kea a Mauna Loa byly sídly dvou protikladných bohyní – Polyahu a Pelé – zemětřesení a sopečné erupce.

Mauna Kea je vyhaslá štítová sopka, její stáří se odhaduje asi na milion let. Sopka byla naposledy činná asi před 3600 roky. K vyhasnutí Mauna Kea došlo tak, že se posunuly litosferické desky a uzavřely přívodní kanál magmatu. Pod Havajskými ostrovy se nachází průrva v zemské kůře, kterou se tlačí vzhůru magma. Jelikož se však litosférické desky Země posouvají, posouvá se tak i ono místo, ze kterého magma tryská. Díky tomuto posunu postupně vznikly jednotlivé Havajské ostrovy, kdy ty nejstarší z nich najdete na severozápadě (např. Kauai), kdežto ty na jihovýchodě jsou nejmladší (např. právě Big island). V současné chvíli je magmatický kanál jihovýchodně od Big islandu, kde hluboko pod hladinou oceánu vzniká nový sopečný kužel, který za 500 000 až 1 000 000 let vytvoří v souostroví Havajských ostrovů další ostrov.

Mauna Kea, v jazyce místních lidí, znamená „bílá hora“. V havajském náboženství je nejposvátnější sopkou na Big Islandu. Její vrchol mohli navštívit pouze nejvyšší kmenoví náčelníci.

Domorodí obyvatelé se zde začali usazovat někdy ve 12. až. 13. století. Na úbočí hory nacházeli dostatek potravy. Lesy, které zde rostly, přeměnili na pastviny. V 19. století došlo k dalšímu odlesnění, tentokrát novodobými osadníky, kteří zde začali pěstovat cukrovou třtinu.

Atraktivitu sopky podtrhuje i to, že vrchol hory je v zimě zasněžený a je tak oblíbeným místem pro lyžování.

Astronomie na Mauna Kea

Vysoká nadmořská výška a výhodné klimatické podmínky vytvořily předpoklady pro astronomická pozorování. Jelikož jsou Havajské ostrovy opravdu hodně vzdálené od jakékoli civilizace a jelikož je Mauna Kea poměrně vysokou horou, která často ční až nad mraky, je zde velice málo světelného smogu, což znamená, že zde uvidíte tak nádhernou noční oblohu jakou jinde na světě nebudete mít šanci spatřit. To je důvod, proč se vrchol Mauna Kea stal vyhledávaným místem astronomů, kteří zde v posledních desetiletích vybudovali celou řadu astronomických observatoří, které pořizují jedny z nejcennějších snímků vesmíru. Lepší podmínky mají snad již jen teleskopy přímo ve vesmíru, ovšem jejich vybudování je samozřejmě poněkud dražší. Na vrcholu sopky tak vybudovalo svá pozorovací stanoviště s dalekohledy 11 různých zemí.

Výhled z Mauna Kea

Výhled z Mauna Kea

Pokud jsou mé informace správné, je na vrcholu Mauna Kea nejsilnější dalekohled světa a údajně se zde buduje nový, který bude ještě 500x silnější a bude pomocí něj možné sledovat počátek času. No není to neuvěřitelné?

Saddle road a výjezd na Mauna Kea

V roce 1964 byla na vrchol hory vybudována silnice a místo se tak stalo vyhledávanou turistickou oblastí. Na Mauna Kea se dostanete tak, že severně od Kony či z Hila najedete na tzv. Saddle road. Tato cesta přetíná ostrov mezi sopkami Mauna Kea a Mauna Loa a je to velice zajímavá cesta s úžasnými výhledy na obě sopky. Na její západní straně se připravte na množství jednosměrných mostů a velkou řadu zatáček a velké zvlnění. Pokud někomu bývá v autě špatně, měl by zvážit užití Kinedrylu 🙂 Po několika kilometrech (směrem na východ) se cesta napojuje na právě budovanou dálnici, takže zbytek cesty na východ je již komfortní.

Ze Saddle road k Visitor centru

Cirka uprostřed Saddle road pak uvidíte odbočku směrem na vrchol Mauna Kea (Mauna Kea Access road), kde to začne být zajímavé. Silnice totiž začne brzy velice rychle stoupat a vy tak brzy projedete i nízkou oblačností. Po několika kilometrech dojedete k Visitor centru, kde je parkoviště a kde je doporučováno udělat si 30min. přestávku na aklimatizaci, což opravdu udělejte.  Ve Visitor centru je možné koupit si různé suvenýry, občerstvit se, mají zde také video o Mauna Kea a o pozorování hvězd, který vám pomůže zkrátit si příjemně čekání.

Nejtěžší úsek – z Visitor centra až na vrchol

Od Visitor centra vzhůru k vrcholu Mauna Kea pak již mohou pokračovat pouze auta s náhonem 4×4 a redukcí. Upozorňuji, že máte-li auto z půjčovny, nebude se vám na něj s největší pravděpodobností při výjezdu na Mauna Kea vztahovat pojištění. Pokud máte auto bez 4×4 a redukce, nemusí vás na vrchol údajně pustit ranger, který auta kontroluje. My jsme žádného rangera nezaznamenali, ale prý zde někdy bývá. Osobně si myslím, že by tento kopec vyjelo i běžné auto, protože cesta není nějak extrémně prudká, povrch je dobrý, ale v této nadmořské výšce už trošku nestíhá motor, protože má málo vzduchu. Takže pokud budete mít auto bez 4×4, klidně to zkuste vyjet, nemyslím si, že by to mělo moderním autům způsobovat větší problém, což ostatně dokládá i několik normálních aut (z půjčoven), ve kterých nahoru vyjeli další turisté.

Výjezd na Mauna Kea

Výjezd na Mauna Kea

V některých průvodcích a článcích se dočtete, že asfaltová cesta končí kousek za Visitor’s centrem a pak začíná kamenitá prašná (offroad) cesta, která je pak nahrazena asfaltkou zase až těsně před vrcholem. Je tomu tak, nicméně se tím nenechte zastrašit. Ona prašná cesta je úplně bezproblémová, jsou tam malé kamínky, ale hlavně prach. Jen pozor na to, že na tomto povrchu to poměrně klouže

Na vrcholu Mauna Kea

Když vyjedete na vrchol Mauna Kea (mimochodem, jedete-li na západ Slunce, doporučuji na Saddle road vjíždět někdy okolo 16:30, abyste západ Slunce – v létě okolo 19. hodiny – pohodlně stihli a nemuseli se zbytečně honit), uvidíte řadu observatoří, cedulky vás navedou k místům, kde můžete zaparkovat. Je možné pak ještě jít několik stovek metrů směrem k úplnému vrcholu Mauna Kea, ale pozor – nezdá se to, ale je to díky nedostatku kyslíku celkem náročné, zvlášť pokud bude hodně foukat a bude zima. Nezapomeňte si proto s sebou vzít teplé oblečení (teplá obuv, mikina, bunda proti větru ideálně i s kapucí, případně budete-li mít rukavice, také vám přijdou vhod).

Západ Slunce na Mauna Kea

Západ Slunce na Mauna Kea

Cirka půl hodiny po západu Slunce bude místo obcházet ranger a požádá vás, abyste sjeli dolů. Je tomu tak proto, aby návštěvníci nevytvářeli světelný smog, který by následně ovlivňoval práci observatoří. Proto na vrcholu nepoužívejte dálková světla.

Osobně doporučuji přijet s předstihem, než se nahoru dostanou autobusy s turisty, kteří se sem vyjeli podívat v rámci organizovaných výletů (zejména Japonci v neuvěřitelných péřových bundách) a odjíždět až úplně na konci, kdy vás bude vyhánět ranger. Obloha totiž neustále mění barvy a začínají být vidět hvězdy, což je zde opravdu velký zážitek.

Sjezd z Mauna Kea, pozorování hvězd u Visitor centra

Při sjezdu doporučuji co nejvíce šetřit brzdy a mít zařazenu co nejnižší rychlost (AWD low a na řazení stupeň 1).

Když dojedete k Visitor centru, všimněte si, že je před ním vytažena řada dalekohledů, takže neváhejte a podívejte se do těch největších z nich, bývají nasměrovány na zajímavé objekty vesmíru. U Visitor centra také večer bývají různé doprovodné programy s výkladem, takže zajímá-li vás astronomie, využijte toho!

Pozorování mléčné dráhy na Mauna Kea

Pozorování mléčné dráhy na Mauna Kea

Důležité informace a na co nezapomenout

Podniknutí výjezdu na Mauna Kea můžu jen a jen doporučit, nicméně neměli byste jej absolvovat, máte-li problémy se srdcem, dýcháním, jste-li těhotná žena a nebo pokud jste se v předchozím dni potápěli. Ve všech těchto případech se vystavujete riziku vážných zdravotních potíží, přecijen nadmořská výška přes 4000 m. již není zrovna málo a mohou s ní mít potíže i jinak zdraví lidé v dobré kondici. Nejčastější potíže, které výšková nemoc způsobuje, je problém s dýcháním a velké bolesti hlavy. Pokud na sobě budete projevy výškové nemoci pociťovat, ve vlastním zájmu opravdu nepokračujte výše a co nejrychleji sjeďte do nižších nadmořských výšek, kde vás potíže po pár desítkách minut přejdou.

Určitě také nezapomeňte na teplé oblečení, bude se vám velice hodit (a o to tepleji se oblečte v zimních měsících, kdy na Mauna Kea bude pravděpodobně sníh).

Jedete-li na západ Slunce, dobře si naplánujte cestu tak, abyste zde byli včas. Nezapomeňte na povinnou 30 minutovou aklimatizační zastávku u Visitor’s centra.

A nezapomeňte si také dostatečně natankovat. V našem Jeep Liberty nás výjezd nahoru stál půlku nádrže (ona ta velká americká auta holt žerou i trávu kolem cesty 🙂 ).

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 5 hvězdy
    5 / 5 (2 )
  • 100%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Střecha světa

dne 2015-04-06 15:18:43

Neměli jsme auto s 4x4, tak jsme na vrchol nemohli jet, ale u visitors centra jsme si stopli nějaký pár z JAR, který nás svezl (stálo nás to jen nějaké sladkosti :) ). Cesta vypada vcelku v klidu, ale byla hodně prašná. Na vrcholu jsou super observatoře, nikdy jsem je neviděl takhle z blízka. Je dobré, jak se před setměním začnou otevírat a natáčet. Je vidět, že to tady z vědeckého hlediska asi dost žije. Z parkoviště jsme šli na kopec (úplný vrchol Mauna Kea) a hezky se u toho zadýchali, i když to je jen pár set metrů. Nezdá se to, ale řídký vzduch dá člověku fakt zabrat. Nechápu, jak kdysi lezli bez kyslíku na Everest! Jinak z Mauna kea je super výhled na pobřeží a noční obloha tady se nedá popsat. Je to jak nějaký kýčovitý a úplně nereálný obraz. Opravdu paráda. Rozhodně si sem zajeďte! My pak byli i na Haleakale, která je zajímavá tím, že je trošku níž a dá se tady i trošku pochodit. Ale mauna kea je prostě Mauna kea.Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Skvělý zážitek, ÚŽASNÁ noční obloha!

dne 2014-10-31 08:01:22

Mauna Kea je nejvyšší horou Havajských ostrovů a jak se někdy vtipně poznamenává, nejvyšší hora světa (ale ode dna oceánu :-) ). Na jejím vrcholu jsou nejvýznamnější astrologické observatoře světa a nejlepší na tom všem je, že se sem můžete poměrně pohodlně dostat autem.
Cesta je skvěle popsána v článku tady na MAHALO.cz, takže k tomu není moc co doplňovat. Snad jen dodám, že opravdu nedoporučuju z vlastní zkušenosti vyjíždět přímo od moře, protože ta nadmořská výška je opravdu silný záběr pro organismus. Kamarádka je sportovec a začínala mít silné příznaky výškové nemoci (nevolnost, silná bolest hlavy), takže ta si opravdu nevybírá a asi je docela jedno, v jaké jste fyzické kondici.
Měli jsme auto 4x4 s redukcí, takže nebyl problém sem vyjet, v každém případě během naší návštěvy tady stejně nebyl ranger, takže na vrchol mohl jet kdokoli. Nahoře jsme viděli různá i dost obyčejná auta, takže potvrzuju, že se sem dá vyjet v pohodě. Větší strach bych měl ze sjezdu bez redukce, kdy hrozí uvaření brzd. Doporučuju dělat časté zastávky, aby vám brzdy stíhaly chladnout.
Na Mauna Keu jeďte na západ Slunce, je to tady opravdu nádhera a noční obloha nemá jedinou chybu. Příště, až sem pojedu, přijedu na západ Slunce a pak přespím v autě u návštěvnického centra a vyjedu sem znova na východ Slunce :-) Ale to až někdy "příště". Někteří šílenci sem prý jdou od visitors centra pěšky - to jsou borci, kteří mají můj respekt. V téhle nadmořské výšce jsem se zatraceně zadýchal i po uběhnutí asi 100metrů, je to opravdu velký nezvyk.
Jinak určitě doporučuju ve visitors centru zkouknout film, který tady promítají, je hezký a dozvíte se o observatořích na MK poměrně zajímavé informace.
Dobrá rada na závěr - dobře se oblečte. Nahoře hodně fouká a je tam opravdu velká zima!
Mauna Kea je jedním z highligtů dovolené na Big islandu, tak si toto místo nenechte ujít!Dovolená Mauna Kea

Zajímala by vás nabídka zájezdů do destinace Mauna Kea? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Mauna Kea nabízí. Případně se podívejte i na další zájezdy na Havajské ostrovy, nebudete litovat!