Waipio Valley je nejznámější ze sedmi údolí na severní straně Big Islandu. „Waipiʻo“ v havajštině znamená „zakřivená voda“.

Údolí patří k historicky nejvýznamnějším místům celých Havajských ostrovů, neboť zde dlouhá staletí sídlili havajští ali’i (králové, šlechta), a to až do dob krále ‚Umi. V údolí se nacházely posvátné stromy nioi, které byly známé jako „Nioi wela o Paʻakalana“ (hořící Nioi z Paʻakalana). Král Kahekili II. údolí v 18. století bohužel napadl a všechny 4 svaté stromy spálil.

Waipio Valley

Waipio Valley

Jelikož se údolí Waipio nachází na úrovni hladiny moře, kdežto okolní krajina je ve výšce cirka 610 m.n.m. a jelikož má údolí velice příkré stěny, je jasné, že cesta do něj bude také opravdu hodně strmá. A vskutku je 🙂 Cesta totiž nabírá cirka 250 výškových metrů asi na 900m délky, což nám dává krásný svah s cirka 25° klesáním/stoupáním s tím, že místy je to o dost více (když jsem koukal na vodováhu, myslím, že to bylo hodně k neuvěřitelným 45° !). A jelikož je tato cesta vyasfaltovaná a je považována za oficiální cestu, jedná se v dané délce o nejstrmější cestu v USA a možná i na celém světě.

Vyhlídka u Waipio Valley

Vyhlídka u Waipio Valley

Před vjezdem do údolí se na jeho jižní straně nachází Waipio Valley lookout, což je malé prostranství s parkovištěm, ze kterého se vám naskytne úžasný pohled do údolí. Je to také místo, kde má svou budku hlídač, který kontroluje, aby do údolí nevjížděla žádná auta, která nemají náhon 4×4 a redukci, protože bez těchto vymožeností byste do údolí sice sjeli, ale již byste se nedostali ven. A jelikož je velká část údolí v soukromých rukou, asi by se majitelům nelíbilo, že se jim dole hromadí auta 🙂

Tuto fotku jsme natočili, abyste si mohli představit sklon cesty do Waipio Valley Tuto fotku jsme natočili, abyste si mohli představit sklon cesty do Waipio Valley

© Sean Dreilinger, www.durak.org

Pláž, která se ve Waipio Valley nachází, je černá a je velice oblíbená u serfařů. Poskytuje také skvělou relaxaci.

Na konci údolí a po jeho stranách je vidět mnoho vodopádů, které vytváří malý potok, který se vlévá do oceánu, poskytuje možnosti k dětským hrám v době, kdy je surfování kvůli mořským proudům nebezpečné.

Waipio Valley z druhé strany údolí

Waipio Valley z druhé strany údolí

Jak jsem již uvedl výše, většina údolí je bohužel v soukromém vlastnictví, takže celé údolí neprozkoumáte, nicméně obrázek si o něm jistě uděláte. Je opravdu kouzelné!

Do Waipio Valley můžete sejít také pěšky, celé jej projít a pokračovat na sever na tzv. Waimanu trail, který vede do sousedního údolí (Waimanu Valley). Jedná se velice náročný vícedenní trek do míst, která jsou dostupná pouze pěšky.

Zajímavost na závěr: Waipio Valley je místem, kde se natáčely finální scény filmu Vodní svět s Kevinem Costnerem z roku 1995. Jedná se o scény, ve kterých hlavní postavy filmu naleznou vysněnou pevninu.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4 hvězdy
    4 / 5 (1 )
  • 80%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Dávné údolí havajských králů

dne 2015-04-06 08:44:39

Waipio valley je místem na prvním místě historickým, které má pro původní havajany velice silný spirituální význam. Patří mezi nejvýznamnější místa havajské historie a je dodnes patrné, že jej mají havajané ve velké úctě. Je proto velká škoda, že většina turistů, kteří sem míří, sem jedou jen kvůli tomu, že je zde "prudká" silnice.
Na druhou stranu je pravda, že na dávnou minulost zde již mnoho památek není a pro většinu lidí je tak logicky největší atrakcí právě cesta, která je přecijen trošku "uchopitelnější" než zašlá sláva tohoto místa.
Mně se Waipio docela líbilo, cesta sem a zpět je skutečně zážitek, pláž v údolí je pěkná a je jen škoda, že je zde tolik soukromých pozemků a vyznat se tady je trošku složitější (kde člověk je na soukromém pozemku a kde už ne je trošku nerozeznatelné, pokud tam zrovna není plot). Na vodopád u konce údolí jsme neměli čas a nešli jsme ani trek do dalšího sousedního údolí, který je prý moc hezký. Možná příště.
Pozor jen na to, že v údolí jsme neviděli žádnou možnost koupení jídla, takže vše si musíte dovést s sebou. A nezapomeňte, že na rozdíl od Mauna Key, kde sem tam ranger nehlídá, jaké auto jede nahoru, tady stojí ranger pořád a opravdu pečlivě kontroluje, jaké auto máte, protože zatím co na Mauna Keu vyjedete i v obyčejném autě a při troše opatrnosti s ním i v pohodě sjedete dolů, z Waipio valley byste s obyčejným autem nejspíše nevyjeli (ještě možná s manuální převodovkou, ale i tak byste nejspíše uvařili spojku). Takže sem pouze s autem s redukcí a nebo pěšky!Dovolená Waipio Valley

Dovolená v destinaci Waipio Valley? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů na Havajské ostrovy a vyberte si ze všech dostupných možností!