Kohala je označení oblasti na úplném severu Big islandu (je to takový ten výběžek na severozápadě), která je pojmenována po stejnojmenné sopce, která patří mezi 5 hlavních sopek Big Islandu.

Sopka Kohala je jiná než ostatní sopky na Havajských ostrovech. Je nejstarší sopkou a díky svému stáří a také době od poslední erupce se na ní projevuje silná eroze. Odhaduje se, že původně měla asi dvojnásobnou velikost. Její tvar nepřipomíná klasický kužel, nejvíce se podobá tvaru nohy. Podle geologů došlo asi před 120 000 roky k masivnímu sesuvu půdy, který zničil úbočí sopky na severovýchodě. Sopka je stará asi jeden milion let , nad hladinu moře vystoupla asi před půl milionem roků a její největší erupční činnost probíhala asi před 300 000 roky.

Pohled z Kohala Mountain Road

Pohled z Kohala Mountain Road

Kohala je poměrně malá sopka, svými 606 km2 zabírá necelých 6% plochy ostrova. Její výška dosahuje 1670 metrů.

Stáří sopky dokazují i geologické výzkumy, které prokazují, že sopka zaznamenala i změnu polarity zemského magnetického pole před 780 000 roky. Podle analýzy se ukázalo, že část geologických vrstev obsahuje částice orientované podle současného magnetického pólu a další částice jsou orientovány opačně. Sopka je snížena o hluboké rokle, což je produkt tisíce let eroze. Na rozdíl od typického tvaru ostatních havajských sopek, má tato sopka tvar nohy. To může být tím, že před 250 000 lety došlo k sesuvu půdy, který zničil celé severozápadní úbočí sopky a výška se snížila o více než 1000 metrů.

Kohala - všimněte si výrazné čáry úbytku vegetace Kohala – všimněte si výrazné čáry úbytku vegetace

© Obrázek z aplikace Google Earth

Na svazích sopky se našly v roce 2004 mořské fosílie. Předpokládá se, že sem byly zaneseny vlnou tsunami. Podle výšky, kde byly nalezeny – ve výšce 500 metrů, musela být vlna obrovská. Tsunami způsobila pravděpodobně nedaleká podmořská sopka.

Zajímavé je i velmi ostré oddělení oblasti porostlé bujnou vegetací a oblasti mnohem sušší. Vidět lze i na snímcích ze satelitu a na mapách.

Socha krále - Kamehameha I

Socha krále – Kamehameha I

Co se týče zajímavých míst, na severu regionu Kohala najdete městečko Hawi, od kterého je nedaleko rodiště krále Kamehamehy I., který byl sjednotitelem celé Havaje a patří mezi nejvýznamnější havajské krále. Má zde i sochu.

Pololu Valley

Osobně pak mohu doporučit scénickou cestu Kohala Mountain Road, která vede z Kawi do města Waimea a která nabízí moc hezké scenérie (krásné lesy s pastvinami, výhledy na sopky Big islandu a místy třeba i na Haleakalu na Maui).

Z Kawi pak také vede jediná přístupová cesta na východ do Pololu Valley, které je podobné Waipio Valley a kde můžete také trekovat.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4 hvězdy
    4 / 5 (1 )
  • 80%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Hezká, ale dost opomíjená oblast

dne 2015-04-25 11:59:31

Kohala je oblastí Havaje, kde jsem se vydal na výlet sám. Ostatní se raději slunili na pláži, ale mně to nedalo a jel jsem si udělat okruh na tento nejsevernější výběžek Big islandu. A nelitoval jsem. Cesty tady jsou naprosto parádní, připomínaly mi cesty v Alpách, chyběly jen vysoké hory v pozadí :-) Údolí Pololu je moc hezké, ale nebyl jsem zde bohužel dost času. Krásná je ve článku zmíněná scenic route, jel jsem ji směrem ze severu a jsou z ní opravdu skvělé výhledy na oceán a havajské sopky. Pokud tuto oblast na své cestě po Big islandu vynecháte, asi se nic hrozného nestane a nepřijdete o žádné z top míst, ale pokud sem pojedete, doplní vám to představu o tom, jak neuvěřitelně je Big island rozmanitý ostrov.Dovolená Kohala

Dovolená v destinaci Kohala? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů na Havajské ostrovy a vyberte si ze všech dostupných možností!