Hualalai je dnes prozatím nečinná sopka na Big Islandu. Je třetí nejmladší a také třetí nejaktivnější ze všech pěti sopek, které tvoří tento ostrov. Její vrchol je 2521 metrů nad hladinou moře a sopku najdete východně od města Kailua-Kona, kterému vytváří krásnou scenérii (je zvláštní pocit ležet na pláži a za zády mít několik tisíc metrů vysoký kužel sopky, třebaže ne úplně dokonalý).

Hualalai je nečinná, spící štítová sopka na ostrově Havaj. Nad hladinu moře se vynořila asi před 300 000 roky a sahá do výšky 2521 metrů. Poslední erupce sopky proběhla v letech 1800 až 1801 a nyní nevykazuje žádnou aktivitu. Vulkanologové ji stále řadí mezi aktivní sopky. Předpokládají, že zhruba za sto let by její aktivita mohla znovu propuknout.

Sopka Hualailai Sopka Hualalai

© Donald MacGowan, http://lovingthebigisland.wordpress.com

Z geologického hlediska je sopka unikátním útvarem. Roste tu mnoho vzácných druhů rostlin v několika přírodních rezervacích. Na svazích sopky po několik století žili i domorodí obyvatelé. Na západní straně stálo několik královských komplexů. Lidé zde žijí i dnes. Postavili si tu domy a restaurace, jež slouží k rekreaci. Kdyby sopka náhle vybuchla, způsobila by velké materiální škody, přecijen je Kona největší město Big islandu.

Od poslední erupce však prožívá sopka klidné období bez zemětřesení a jakýchkoli projevů magmatické činnosti. Podle zkoumání počtu erupcí u této sopky se zdá, že se vracejí jednou za 200 až 300 let. Odhadovaná přestávka v činnosti se tedy chýlí ke konci.

Na západní straně Hualalai se nalézá národní historický park Kaloko-Honokokau. Západní strana je také vyhledávanou lokalitou pro rekreační střediska. V roce 1961 byl postaven první Kan Village Resort. Dnes tento postor ovládá Four Seasons Resort.

Nedaleko města Holualoa jsou vysazeny kávové plantáže. Severně od Hualalai najdete cvičiště pro námořnictvo a armádu Spojených států.

Sopečné kužely Halali patří mezi oblíbené cíle pro pěší turisty. Pro horolezce jsou atraktivní krátery Luamakami a Puhia Pele. Jsou nejhlubší na ostrově.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Hualalai

Máme pro vás aktuální zájezdy do destinace Hualalai a nebo další spoustu zájezdů na Havajské ostrovy. Podívejte se i na aktuální Last minute pro destinaci Hualalai a vyberte si tu nejzajímavější nabídku!