V Tonkingském zálivu nedaleko břehů severního Vietnamu vyrůstají z moře tisíce vápencových ostrůvků. Tato krasová oblast je všeobecně známá jako Halong Bay – zátoka, kde se podle legendy do moře noří draci. “Dračí zátoka” zahrnuje i menší zátoky, jako je například Lan Ha Bay rozkládající se na jižním okraji krasové oblasti kolem jižních a východních břehů ostrova Cat Ba. Ten je největším ostrovem oblasti a městečko Cat Ba Town si volí za základnu všichni ti, kteří mají v plánu nějaký ten den v zátoce zůstat a poznat zdejší přírodní krásy. A že jich tam je!

Na kajaku v Lan Ha Bay Na kajaku v Lan Ha Bay

© Kateřina Francová

Z Cat Ba labyrintem skal zátoky Lan Ha

Já jsem během těch několika dní, které jsem na ostrově Cat Ba strávila, stihla projet ostrov na kole, navštívila několik jeskyní, vystoupla jsem na nejvyšší horu národního parku, který zaujímá více než polovinu ostrova a naučila se řídit skůtr. Samozřejmě, že jsem ani nevynechala plavbu labyrintem ostrůvků rozesetých po zátoce Lan Ha a nahlédla do samotné zátoky Halong.

TIP: Plavba lodí po zátoce Halong Bay, návštěva Sapy, malebného Hoi An nebo Dalatu vás čeká na zájezdu Velká cesta Vietnamem od 58 890 Kč.

Z nabídek jednotlivých tour operátorů jsem si zvolila jednodenní variantu spojenou s projížďkou na kajaku. Je to zajímavý způsob, jak prozkoumat Lan Ha Bay více zblízka. Spousta ostrůvků totiž ukrývá skryté laguny a jeskyně, kam se výletní loď nedostane.

Plovoucí vesnice v Lan Ha Bay Plovoucí vesnice v Lan Ha Bay

© Kateřina Francová

Než jsme dopluli ke stanovišti kajaků nacházejícím se v místě, kde Lan Ha Bay končí a začíná Halong Bay, minuli jsme několik plovoucích vesnic ukrytých v mezi ostrůvky, navštívili rybí farmu a kromě jiných si prohlédli skálu Hón But, která je dvojčetem slavné “Bondovy” skály Ko Ta Pu z thajské zátoky Phang Nga.

Po obědě jsme zakotvili u plovoucího mola kousek od břehů jednoho z ostrovů, vyfasovali plovoucí vesty a čelovky a po dvojicích nasedli na připravené kajaky. A pod vedením průvodce jsme vyrazili prozkoumávat tajná zákoutí.

Utajené laguny

Ačkoliv jsou zdejší vody klidné, o tom, zda se do utajených lagun dostaneme, rozhoduje výše hladiny moře. Pokud je zrovna příliv, je vplutí do polozatopených jeskyní a chodeb nebezpečné. Naštěstí byla hladina moře dostatečně nízko, takže jsme mohli vpádlovat do černočerné tmy několik desítek metrů dlouhé jeskyně Dark Cave, nad jejímž vjezdem je umístěná cedule “danger”. Pro většinu účastníků, kteří na kajaku seděli poprvé, bylo proplouvání chodbou za svitu čelovek velkým zážitkem. Vynořili jsme se v utajené laguně obehnané ze všech stran vápencovými skalami porostlými vegetací.

Opět na světle v Dark Cave Opět na světle v Dark Cave

© Kateřina Francová

Vstupní bránou do další utajené laguny je uzoučký otvor. Vkormidlovat do něj již vyžadovalo trochu trpělivosti a trochu toho pádlovacího umu. Nakonec to ale zvládli i naprostí začátečníci a všichni jsme se ocitli v uzavřeném světě, kde na nás ze stromů koukal pár veverek.

Během té hodiny a půl dlouhé projížďky na kajaku jsme propluli ještě dalšími dvěma jeskyněmi.

Na kajaku na vlastní pěst

Nejen v rámci organizované tour si ale lze zapádlovat na kajaku. Na kajaku je možné se projet i na vlastní pěst a strávit na něm v zátoce Lan Ha třeba celý den. Stačí jen v Cat Ba Town najít agenturu, která kajaky půjčuje. Míst, která půjčují kajak pro dva bylo hodně, horší to bylo s kajakem pro jednoho. Nakonec jsem ale našla agenturu, který má k dispozici jednomístný kajak. V malém přístavu Ben Bao, ze kterého do zátoky vyplouvá naprostá většina výletních lodí, jsem vyfasovala vestu, nepromokavý vak a vytištěnou mapu okolí. Majitel kajaku mi ukázal směr, kterým se mám vydat.

Monkey Island na dosah Monkey Island na dosah

© Kateřina Francová

Odrazila jsem od břehu a mezi ukotvenými loděmi pádlovala směrem k Monkey Island, kam mě majitel poslal. Ten je od přístavu vzdálený odhadem asi tři kilometry. Proplula jsem mezi dvěma ostrůvky, které chrání Ben Bao před případnými vlnami a ocitla se na dohled od “opičího ostrova”. Moře zde nebylo tak klidné jako u přístavu, ale pádlovalo se dobře, cesta rychle ubíhala a asi za půl hodiny jsem se vylodila na pláži malého hotelového resortu na Monkey Island. Ostrov se původně jmenoval “ananasový” podle ovoce, který na ostrůvku roste. Dnes je ale známý jako opičí podle makaků, kteří zde žijí a občas útočí na návštěvníky. O žádný opičí útok jsem ale nestála, tak jsem po chvilkovém relaxu opět odrazila od břehu.

Dobrodružný návrat do přístavu

Pádlovala jsem k sousednímu ostrovu, u kterého v mapě stálo, že je to kajakářský tábor. Ani na jedné ze dvou pláží žádný tábor nestojí, ale kajakáři zde občas zastaví a užívají si koupel v moři.

Počasí ve Vietnamu je ovlivňováno monzumy a může být dost proměnlivé. Hlavně v zimních měsících v severní části země. Měla jsem ale štěstí na příjemně teplý a slunečný den, tak jsem se na jedné z pláží vylodila a pár hodin si užívala únorových slunečních paprsků a osvěžujícího moře.

Cesta vedoucí do přístavu Ben Bao Cesta vedoucí do přístavu Ben Bao

© Kateřina Francová

Odpolední zpáteční cesta do přístavu byla trošku dobrodružnější, než jsem zamýšlela. Špatně jsem se zorientovala v mapě a zamířila více na sever, než jsem měla. Když jsem po několika minutách marného hledání průlivu mezi skalami, který by mě dovedl do přístavu Ben Bao, objevila jen pláž, otočila jsem to a pádlovala podél vápencových skalních stěn směrem na jih. Kolem mě občas proplula rybářská bárka mířící stejným směrem. Rybáři se vraceli domů a já v jejich závěsu pádlovala s nadějí, že se brzy vápencová stěna rozestoupí a já spatřím plovoucí vesnici před přístavem. A tak se také po několika minutách stalo.

Zažijte autentické zážitky ve Vietnamu za dostupnou cenu a prohlédněte si všechny zájezdy do Vietnamu od CK Go2. Čeští průvodci žijící dlouhodobě v destinaci vás provedou i méně známými místy.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Vietnam

Máme pro vás aktuální zájezdy do destinace Vietnam a nebo další spoustu zájezdů do Vietnamu. Podívejte se i na aktuální Last minute pro destinaci Vietnam a vyberte si tu nejzajímavější nabídku!