Da Lat je město ležící v horách, v oblasti Centrální vysočiny, obklopené lesy, jezírky a vodopády. Francouzi mu v době kolonizace říkali Le Petit Paris – Malá Paříž. Před budovou pošty také stojí zmenšenina Eiffelovky věže. Městu se říkalo město věčného jara.

Da Lat patří k nejnavštěvovanějším městům v jižním Vietnamu. Nalézá se tu poměrně dost pamětihodností, ale jsou rozmístěny na velkém prostoru. Při prohlídce města vás upoutají paláce, pagody a chrámy. Zajímavá je květinová zahrada i takzvaný Crazy House.

Da Lat Da Lat

© Yirustudio / Shutterstock.com

Město bylo za vietnamské války zcela ušetřeno bombardování. Jeho krásy tak zůstaly neporušeny. Žije tu mnoho umělců, ale i vládních úředníků.

V Da Lat kdysi začínaly výpravy za lovem vysoké zvěře a v okolních lesích ji lovci téměř vyhubili.

Co nabízí Da Lat

Do Da Lat se jezdí za historickými památkami a cestovní ruch je zdrojem části příjmů. Návštěva památek však v této hornaté oblasti vyžaduje dobrou fyzickou kondici nebo pronajmutí motorky nebo kola. Navštívit můžeme pagody, kláštery, paláce.

Nejznámějším palácem je Letní palác císaře Bao Dai, což je poslední vietnamský císař. Palác byl postaven v roce 1933. V přízemí paláce se nalézají společenské místnosti a pracovna, v patře královské komnaty ve žluté (císařské) barvě. Je zde celkem 25 místností vybavených původním zařízením, nábytkem, koberci, tapetami, obrazy.

Letní palác císaře Bao Dai ve městě Da Lat

Letní palác císaře Bao Dai ve městě Da Lat

Spatřit můžeme i další paláce s poněkud netipickými názvy – Palác 1. a Palác 2. Vlastníky těchto paláců byli vysoce postavení úředníci koloniální správy.

Dům Hang Nga (Crazy House)

Dům a galerie Hang Nga, známe ho také pod názvem Crazy House. Byl postaven podle návrhu architektky Hang Nga, dcery druhého komunistického prezidenta. Dům má znázorňovat strom a pokoje uvnitř mají názvy podle kamen. Najdete zde pokoj orlí, tygří, mravenčí, klokaní, bambusový. I okna jsou extravagantní.

Dům Hang Nga (Crazy House) ve městě Da Lat Dům Hang Nga (Crazy House) ve městě Da Lat

© Zhukov Oleg / Shutterstock.com

Uvidíme například jeskynní okna se skleněnými žaluziemi a také obrovské pavoučí sítě. Názory na celkové pojetí galerie se liší – někdo v něm vidí Salvadora Dalího, pro jiné je zcela nevkusný.

Pagoda Linh Son a Linh Phong

Pagoda Linh Son se vypíná na vrcholu malého kopce. Byla postavena v letech 1938-1940.

Do chrámu vstupujete řadami borovic. Hned v přední části nádvoří je socha bódhisattvy Avalokiteshvara a bódhisattvy soucitu, v poloze lotosového květu. Na levé straně soch je 4 metry vysoká osmihranná stupa. Vpravo, uprostřed zeleného trávníku, je rybník s květinami a plovoucími rybičkami v čisté vodě. Roste tu spousta květin. Vstup do hlavní obřadní síně je střežen dvěma sochami draků, kteří představují ochranu dharmy, učení Gautama Budhy.

Pagoda Linh Son Pagoda Linh Son

© Valery Shanin / Shutterstock.com

Chrám je postaven ve stylu klasické asijské architektury. Na dvou stranách chrámu stojí draci, kteří upírají pohled na střechu.

V centru hlavní obřadní síně sedí 1250 kg vážící bronzová socha Gautama Budhy.

Dalatské květinové zahrady

Návštěva dalatské květinové zahrady je zážitkem nejen pro milovníky květin. Uvidíte zde neskutečné množství hortenzií a fuchsií. Orchideje rostou na ztrouchnivělých kokosových palmách. V klecích žije i několik opic.

Dalatské květinové zahrady

Dalatské květinové zahrady

Do květinových expozic vedou mramorové chodníky. Najdete tu i lesní školku.

Pagoda Truc Lam

Byla postavena v roce 1993 a je to nejudržovanější a nejhezčí budhistická pagoda v Da Lat. Chrámové síně jsou čisté a velmi působivý je bronzový zvon.

Pagoda Truc Lam, Da Lat Pagoda Truc Lam, Da Lat

© Take Photo / Shutterstock.com

Vodopád Datanla

5 kilometrů od Da Lat leží vodopád Datanla, který možná není tak úchvatný jako jiné vodopády v oblasti, ale láká odvážnější turisty, neboť k němu nevede zrovna jednoduchá stezka.

Vodopád Datanla u města Da Lat Vodopád Datanla u města Da Lat

© Zhukov Oleg / Shutterstock.com

Vodopády Pongour

Přístup k vodopádu je poměrně jednoduchý a samotný vodopád stojí za to. Jedná se o nejmajestátnější vodopád v této části Vietnamu. Vodá padá z 30 metrů přes 7 úrovní do velkého jezírka za výrazného zvukového doprovodu.

Vodopády Pongour, Da Lat

Vodopády Pongour, Da Lat

U tohoto vodopádu se každý rok za úplňku v prvním kalendářním měsíci konají etnické festivaly. Vodopád je opravdu úchvatný.

Jezero Golden Stream

Malebné jezero (ve skutečnosti je jich zde více) v krásné divoké krajině, které bude lákat stále více a více turistů.

Další zajímavosti v Da Lat

Centrum hedvábí v Cuong Hoan

Pagoda Linh Tu

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 5 hvězdy
    5 / 5 (1 )
  • 100%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Pagoda Truc Lam

dne 2015-03-13 03:41:53

Da lat jsme navštívili na cestě po Thajsku v podstatě jen abychom viděli zdejší chrám Truc Lam, který je vyhlášený svou krásou. Je tady nádherná příroda, můžete se tady projít kolem umělého jezera a vyjet lanovkou k samotnému chrámu. Je to pagoda, která je na skále nad městečkem. Lanovka vyjíždí přes vrcholky stromů a je z ní nádherný výhled do okolí. Stejně tak z prostor chrámu. Opravdu moc hezké místo, které z Da Lat zvládnete navštívit během cirka 3 hodin včetně cesty, samozřejmě si můžete dát víc na čas a třeba tady meditovat, k čemuž nás popostrkovali i místní mniši (velmi příjemní).

Jinak samotný Da Lat je typické vietnamské město, ničím extra zajímavé. V jeho okolí se nachází několik vodopádů, nejznámější jsou Elephant Falls, kam se pořádají organizované výlety s průvodcem, ale ty jsme vynechali. Od lidí v hotelu jsme slyšeli, že je u nich neskutečný binec, takže i když jsou samotné vodopády hezké, dojem kazí odpadky.

Jinak v oblasti Da Lat najdete pagod víc, tak pokud vás zajímají, neváhejte. Jen pozor na davy Číňanů, kteří sem jezdí ve velkých skupinách.Dovolená Da Lat

Da Lat je krásné místo, které stojí za návštěvu. Prohlédněte si proto zájezdy do destinace Da Lat či aktuální nabídku Last minute a vyberte si, co vás zaujme nejvíce! K dispozici jsou i další zájezdy do Vietnamu, stačí kliknout sem a vybrat si :-)