Hoi An patří k nejhezčím vietnamským městům. Leží na břehu řeky a kdysi bylo nejvýznamnějším mezinárodním přístavem jihovýchodní Asie.

Najdeme zde pozůstatky hinduistických chrámů, ale i pagody a chrámy stále využívané. V My Son se setkáme s památkami na čamskou kulturu. Pro cestovatele a obdivovatele budhistických poutních míst jsou známé Mramorové hory. V historickém centru města můžeme obdivovat japonskou, holandskou i čínskou architekturu. Město se stalo oblíbeným cílem nezávislých cestovatelů. Vietnamskou válkou je Hoi An téměř netknuto. Město je zařazeno na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO.

Hoi An

Hoi An

Svou architekturou, kulturou a poutními místy je Hoi An stavěn na roveň metropolím jihovýchodní Asie, jen je mnohem menší. Je srovnáváno s Angorem v Kambodži, Borobudurem v Indonésii, Ayathayou v Thajskou či Baganem v Barmě. Neodolatelná atmosféra města vás přenese na několik století zpět. Město je živoucím muzeem. Do historického centra je zakázán vjezd aut, prohlídku je nejlépe absolvovat pěšky.

V množství krejčovských dílen si můžete nechat ušít do druhého dne oblek na míru. Návštěvou krejčovství také začíná návštěva každého místních poměrů znalého turisty. Prohlídka města může pokračovat ulicemi s kavárničkami a restauracemi, ale toto je atraktivní až po setmění, při večerním osvětlení.

Nádherné město Hoi An po setmění

Nádherné město Hoi An po setmění

Jedním ze symbolů Hoi Anu je japonský krytý most (Chua Cau). Tento most na malé říčce byl postaven japonskou komunitou v roce 1593. Spojuje japonskou a čínskou čtvrť ve městě. Na obou stranách mostu jsou oltáře s patrony, psy na jedné straně a opicemi na straně druhé. Most je jednou z hlavních turistických atrakcí města. Na druhé straně mostu jsou obchůdky s uměleckými předměty a obrazy místních umělců – všechno je na prodej. Některé z domů v Hoi Anu slouží jako muzea. Například dům Tan Ky z počátku 19. století, tři sta let starý dům Quan Thang nebo domy Phung Hung a Tran Dugong. Zajímavá je jistě shromažďovací síň z roku 1740 Quang Dong, s tradičními čínskými malbami. Síň sloužila místní čínské komunitě.

Japonský krytý most (Chua Cau) v Hoi An Japonský krytý most (Chua Cau) v Hoi An

© Svetlana Eremina / Shutterstock.com

Nejstarší pagodou ve městě je Chuc Thanh. Byla založena v roce 1454 čínským budhistickým mnichem. V provozu jsou stále některé rituální předměty jako zvony, gong-kámen, gong ve tvaru dřevěného kapra.

Chrám Quan Cong pochází z roku 1653 a je pojmenován po čínském generálovi, jemuž je také zasvěcen. Tento generál je považován za symbol loajality.

Pláž Cua Dai

Pokud vás unaví návštěva chrámů a pamětihodností, zajděte si na pláž Cua Dai. Pláž leží 4 kilometry od centra města a je ideálním místem pro odpočinek. V doslovném překladu Cua Dai znamená „velká ústa moře“ možná i proto, že zde do moře vtéká řeka. Pláž s jemným bílým pískem, průzračnou vodou, malými vlnami, je 3 kilometry dlouhá a 300 metrů široká. Můžete tu provozovat všechny vodní sporty. Mnozí ji označují za oázu a je pohodlně dostupná buď autobusem, nebo vypůjčeným motocyklem. Městské autobusy sem jezdí velmi často.

Pláž Cua Dai, Hoi An Pláž Cua Dai, Hoi An

© Daily Images / Shutterstock.com

Z pláže pak můžete navštívit ostrov řezbářů Cam Kim, případně vesnici keramiků Thanh Ha.

Cam Kim

Cam Kim je malebný ostrov téměř bez turistů. Budete nadšeni řezbářskými výrobky prodávanými v obchůdcích podél mola. Každá prodejna má svůj osobitý styl a můžete pozorovat i řezbáře při práci.

My Son

Město Hoi An může být také výchozím místem pro návštěvu My Son, což je vietnamské středisko starověké říše Čampa. Čampa (nebo také Čamská říše) byla v 7. až 19. století hinduistické království ve středním jižním Vietnamu.

Chrámový budhistický komplex My Son

Chrámový budhistický komplex My Son

Chrámový budhistický komplex My Son sahá až do 4. století, kdy se začalo s výstavbou prvních chrámů. Postupně přibývaly další chrámy a stúpy (budhistické sakrální stavby, které slouží pro uchovávání budhistických relikvií) a oblast se stala kulturním centrem říše Čampa. My Son patří (spolu s Bordur na Javě v Indonésii, Angor Wat v Kambodži, Bagan v Barmě a Ayutthaya v Thajsku) k nejvýznamnějším chrámovým komplexům jihovýchodní Asie. Během vietnamské války byly památky poničeny a dnes jsou tu zůstaly jen pozůstatky chrámových budov. V roce 1999 bylo My Son zapsáno do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V současnosti zde uvidíte jen zříceniny kdysi krásných chrámů. Některé zbytky památek jsou rozesety v údolí pod horou Kočičí zub.

Danang

Město Danang je čtvrtým největším městem Vietnamu (okolo 700 000 obyvatel) a je také významným přístavem. V roce 1915 byla Francouzi postavena největší atrakce – muzeum čamského sochařství. Už ve 2. století byla tato část Vietnamu centrem říše Čampů. Ti měli dvě centra. Politickým byla Simhapura, intelektuálním My Son. Architektura staveb byla ovlivněna hinduismem, později budhismem.

Danang Danang

© TBone Lee / Shutterstock.com

V novodobých dějinách známe Danang z vietnamské války, když se tu v březnu 1965 vylodili američtí vojáci a zřídili zde největší vojenskou základnu v Indočíně. Město bylo znovu dobyto armádou Severního Vietnamu a dnes je metropolí středního Vietnamu se statutem provincie.

Válka se nesmazatelně podepsala na kulturních památkách. Vzhledem ke své poloze na rozhraní severního a jižního Vietnamu bylo město častým cílem amerického bombardování. Většina památek byla zničena, to co se zachovalo je uloženo v Muzeu Čampů.

Dong Duong

Asi 70 kilometrů od Danang stojí Dong Duong, jenž byl hlavním budhistickým městem říše. Pochází z 9. století. Byl to architektonický skvost s množstvím památek. Ty nejvýznamnější jako velký oltář, bronzový pomník Budhy Bodhisattwy Tary je umístěn v muzeu.

Artefakty města Dong Duong v muzeu

Artefakty města Dong Duong v muzeu

Ke skupině věžových opevnění Vijaya patří That Mam. Stavba vznikla v 11. století po pádu Čampské říše a leží poblíž Do Ban. Věže byly postaveny v novém stylu, kterému se později začalo říkat právě That Mam.

Mramorové hory

Mezi Da Nang a Hoi An stojí Mramorové hory. Je jich pět a každá představuje jeden z budhistických prvků vesmíru – Voda, Země, Oheň, Dřevo, Kov. V legendě se vypráví o Božské želvě, z jejíhož vejce se zrodila krásná nymfa. Z pěti kousků prasklé skořápky vzniklo pět horských útvarů.

Mramorové hory u města Danang

Mramorové hory u města Danang

Ve skutečnosti se sem lidé z čamské kultury chodili modlit ke svým hinduistickým bohům a v jeskyních postavili budhistické oltáře. Ve vesnicích okolo hor dodnes žijí potomci čamské dynastie.

Nejznámější horou je 107 metrů vysoká Thuy Son.

Mramorové hory v sobě skrývají i pěkné jeskyně, ve kterých i mimo ně je nespočetné množství oltářů a budhistických svatostánků.

Nádherná jeskyně Huyen Khong v Mramorových horách Nádherná jeskyně Huyen Khong v Mramorových horách

© Dr_Flash / Shutterstock.com

Za povšimnutí stojí polosochy – poloobrazy. Jde vlastně o sochu, která se stala součástí skály. Vypadá to, jakoby zkamenělá osoba vystupovala ze skály.

V bezprostřední blízkosti hor je i množství krámků s výrobky z místního mramoru.

Chrám Caodai

Caodai je chrám stejnojmenné náboženské sekty, zahrnující prvky budhismu, taoismu, konfucianismu, a dokonce katolicismu, jehož stavba byla započata v roce 1933. Z konfucianismu čerpá etické poučky, z taoismu okultní praktiky, z budhismu znovuzrození a z římského katolicismu náboženskou hierarchii.Tato sekta má v sobě silné nacionalistické prvky. Po komunistickém převratu v roce 1975 byla potlačena, ale v roce 1985 znovu legalizována. V současnosti má asi jeden milion přívrženců ve Vietnamu, Kambodži, Francii a Spojených státech.

Chrám sekty Caodai Chrám sekty Caodai

© milosk50 / Shutterstock.com

Kromě Velkého chrámu je ve Vietnamu asi 1000 dalších chrámů Cao Dai.

Exteriér i interiér chrámu Cao Dai je extravagantně zdobený, obsahuje symboly, abstraktní vzory a obrázky svatých. Vysoký strop je vymalován blankytně modrou s nadýchanými mraky. Po celé délce lodi se nachází 28 sloupů s draky, jež symbolizují 28 projevů Budhy. Sedm hlav kobry představuje sedm lidských emocí. Základní barvy Cao Dai jsou žlutá pro budhismus, modrá pro taoismus a červená pro křesťanství. Nejdůležitějším symbolem je levé božské oko, protože bůh je Jang a Jang je levá strana.

Modlitba v chrámu Caodai Modlitba v chrámu Caodai

© Yirustudio / Shutterstock.com

Návštěvníci jsou vítáni, ale musí mít oblečeny buď dlouhé kalhoty, nebo sukně zakrývající kolena. Do chrámů se vstupuje bez bot.

My Lai

Bývalo to klidné místo, potom však přišla válka. Ve vesnici a jejím okolí operovaly jednotky Vietkongu. Američané po nich intenzivně pátrali a 16. března 1968 na vesnici zaútočili. A zaútočili brutálně s cílem vyhledat a zneškodnit. Vietnamské vojáky zde však nenašli. Všechny vesničany nahnali do příkopu a začali střílet.

Ve vesnici, kde žilo téměř 700 lidí, jich američtí vojáci za čtyři hodiny zastřelili 504. Nejstaršímu bylo sedmdesát, nejmladšímu rok. Vesnici pak zapálili. Z vesnických domů zbyly pouze obrysy základů, z jejich obyvatel pomníčky se jmény seřazenými podle věku.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.67 hvězdy
    4.67 / 5 (3 )
  • 93.4%
  • (3)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Historické město zapsané do seznamů UNESCO

dne 2015-04-09 11:58:29

Hoi An je město zapsané do seznamů UNESCO a je to naprosto krásné historické město s mnoha nádhernými zákoutími a plážemi v dosahu, což z Hoi An dělá skvělé místo pro strávení dovolené. Navíc výborné je, že do historické části Hoi An mají zákaz vjezdu auta a motorky, což je naprosto skvělé, protože je tady klid a při troše snahy a představivosti je to jako kdybyste se ocitli o několik století v historii. Navíc je to skvělé i v tom, že sitady můžete půjčit kolo a celé to tady jednoduše projet. Jen večer, kdy je tady víc lidí, je lepší chodit pěšky, ale to už člověku ani tak nevadí, protože není takové horko.

V Hoi An je spousta obchodů a obchůdků, většinou sice prodávají pořád dokola to samé, ale dá se vybrat a sem tam má nějaký prodejce něco zajímavého a netradičního.

Staré budovy jsou v Hoi An krásné, zachovalé a určitě stojí za drobné vstupné, které se tady platí...

Skutečně hezké město, které musíte vidět!Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Hoi An

dne 2014-12-24 11:05:43

Hoi An je podle mě nejlepší město Vietnamu a naprosto jsme si jej zamilovali. Strávili jsme tady neplánovaně celý týden, ačkoli jsme přijeli jen na jednu noc. V klidu bychom tady zůstali i déle, ale potřebovali jsme pak stihnout letadlo :)

Místní lidé jsou velmi milí a přáteští, bylo to pro nás příjemné překvapení. Hlavní atrakcí města je ale architektura a historie města a památky, které se dochovaly až do dnešních dnů. V podstatě každý den jsme tady objevovali stále nová a nová zajímavá místa, ani chvilku jsme se nenudili. Jediné, co nás tady trošku zklamalo byla řeka. Vytvářela by tady některá krásná zátiší, ale byla dost špinavá, takže byla spíše odpudivá.

Ve městě je spousta obchodů a stánků s různými produkty, my tady v klidu nakupovali jídlo i na ulici a nic se nikdy nestalo. Největší zážitek bylo, když nám čaj dali do mikrotenového sáčku :)

Kdyby to šlo, hned bychom se do Hoi An vrátili. Je tady vše, co člověk na dovolené potřebuje, včetně pláží, které sice nejsou ty nej z celého Vietnamu, ale na osvěžení v moři stačí.Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Perla Vietnamu

dne 2014-11-16 08:39:44

Hoi an je vyhlášené místo, kde is můžete za pár šupů nechat spíchnout oblečení, jsou tady vyhlášení krejčí, kteří vás jeden den změří, vyberete si látku a střih a nejpozději za dva dny máte hotovo :)

Je tady super jezdit na kole ve stínu stromů, pak se projít podél řeky když se stmívá a rozsvěcují se lampy a celé město dostane úplně jinou atmosféru.

Místní památky jsou skvělé zachovalé a stojí za vidění. Historické město je kouzelné!

Nepotkal jsem ve Vietnamu nikoho, komu by se Hoi an nelíbilo, je to opravdová perla Vietnamu.Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: *: ">
/5 stars

dne 2013-06-10 11:57:43

Není zač Boženko, pokud se do Vietnamu chystáš, moc si to tam užij! A nezapomeň nám pak napsat Tvůj cestopis (https://www.mahalo.cz/cestopisy/novy-cestopis) a případně nějaké další postřehy, které se budou určitě hodit i dalším cestovatelům.Dovolená Hoi An

Dovolená Hoi An je dobrou volbou pro každého, koho láká Vietnam. Podívejte se na aktuální zájezdy do destinace Hoi An a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem a rezervovat zájezd, který se vám bude líbit nejvíce!