Nedaleko sloního sirotčince Pinnawala, který patří mezi nejznámější místa, pečující o slony na Srí Lance, leží menší sirotčinec, známý pod názvem Millenium.
Jeho poslání je obdobné jako u jeho známějšího konkurenta (dá-li se zde mluvit o konkurenci). I zde uvidíte slony indické, o které se sirotčinec stará, neboť se tito sloni o sebe nemohou postarat sami (ze zdravotních důvodů) či se o ně již nemůže starat jejich majitel (případně mu byl slon odebrán pro týrání). Sirotčinec tyto slony krmí a dělá jim denní režim, sloni nemusí těžce pracovat a v podstatě zde žijí poklidným životem.
Podobně jako když byste chtěli jet do sirotčince v Pinnawale, i sem se dostanete jednoduše taxi, vlastním autem a nebo linkovým busem, vystoupíte-li ve měste Kegalla a dojedete-li zbytek cesty tuktukem.
Rozdíly mezi sirotčincem Millenium a Pinnawala je především v tom, že v Milleniu nemají tak velké množství slonů, není zde tak hezká scenérie s možností pozorování slonů a vše je zde mnohem skromnější. Na druhou stranu, hlavní „výhodou“ (je-li to tak možné nazvat) je možnost být se slony v mnohem větším kontaktu a krom pozorování je můžete v řece sami omývat, krmit je a dokonce se na nich projet.
Zakoupit zde lze několik různých programů, které obsahují různě dlouhé projížďky na slonech. Myslím, že dostatečná je i ta nejkratší z nich, protože na vyzkoušení pocitu, že sedíte na tak obrovském zvířeti, to v podstatě stačí.
Program ve sloním sirotčinci Millenium
Na začátku celého programu vás průvodce provede malým muzeem sirotčince Millenium, kde vás seznámí s jeho vznikem, fungováním a historií. Uvidíte kostru slona a řadu fotografií a informací o slonech, mahútech (kdo je to mahút se dozvíte z článku o sloním sirotčinci v Pinnawale) atp. Zajímá-li vás to, dejte si načas a nenechte se průvodcem honit, což mají v oblibě.
Následně již začne samotný program spojený se slony. Jakmile se některý ze slonů uvolní, pošlou jej do řeky na koupání. Slona si tak nejprve umyjete v říčce, do které si stoupne/lehne. Dostanete kokosovou skořápku, kterou slona můžete „vydrbat“ – věřte, že hlazení rukou přes svou hrubou kůži v podstatě neucítí, nicméně je prima si šáhnout na hebké teplé uši slona, jen pozor, má je velmi citlivé. Je nicméně vidět, že pobyt ve vodě je pro slony opravdu příjemný a že si jej užívají.
Pak na slona nasednete a pojedete na projížďku okolní džunglí, respektive stezkou v ní. Délka okruhu a tedy trasa, bude záviset na programu, který jste si zakoupili při vstupu. Vedle slona půjde pěšky jeho mahút, vy budete sedět buď přímo na slonovi a nebo pod vás dají deku. Budou-li se vás ptát, zda chcete na slona nasednout již v řece, buďte připraveni na to, že pod vás deku s největší pravděpodobností nedají. Budete tak sedět přímo na slonovi, což je specifické v tom, že slon má velice ostré chlupy. Nemá jich moc, ale jsou jako jehličky, takže budete mít pěkně poškrábané nohy, nebudete-li tedy mít oblečeny dlouhé kalhoty.
Pokud byste měli obavu z toho, zda vás slon unese, pak buďte klidní. Sloni jsou schopni unést až cirka jeden a půl tuny, pár turistů pro ně tedy není žádný problém.
Po projížďce budete mít možnost zakoupit si misku s ovocem a svého slona nakrmit. Zde uvidíte v akci jeho chobot, kterým se bude dožadovat ovocných pamlsků. Je to docela legrace a je vidět, že slonovi ovoce opravdu chutná, neboť vám jej bude chobotem umně vytrhávat z rukou 🙂
Krmením bude vaše návštěva zakončena, budete mít možnost si zakoupit upomínkové předměty a navštívit místní kavárnu a posedět s výhledem na řeku s myjícími se slony.
Sloní sirotčinec Millenium – odvrácená strana mince
Podobně, jako jsem to udělal v článku o sloním sirotčinci v Pinniwale, i zde si dovolím upozornit na to, že názory na praktiky ve srílanských sloních sirotčincích (kterých je po celém ostrově vícero, nicméně Millenium a ten v Pinniwale patří jednoznačně mezi ty nejznámější) mají velice rozporuplné ohlasy. Na internetu najdete celou řadu stížností a upozornění na týrání slonů, nedostatečné krmení a to, že jsou sirotčince jen továrny na peníze od turistů, kteří mají pocit, že přispívají na dobrou věc a přitom jen podporují nerušený život bohatých majitelů sirotčinců.
Zda je to pravda, či nikoli, si netroufnu odhadovat, neboť nemáme k dispozici potřebné informace. Jisté je, že tolik negativních názorů musí mít nějaký reálný základ, takže si dovolím říct, že všechno nebude tak růžové, jak se v sirotčincích snaží prezentovat. Na druhou stranu je jisté, že se zde sloni určitě nemají hůře než když musí těžce pracovat v lese či když jsou neustále přivázáni v chrámech, kde čekají na některou ze slavností, ve kterých se účastní průvodů. A i vzhledem k tomu, že v sirotčinci Millenium pracuje nemalé množství dobrovolníků z celého světa, věřím, že to nebude tak zlé, jak se v internetových diskuzích dá dočíst.
Je navíc jisté, že náš západní pohled na zacházení se zvířaty je zcela jiný, než pohled lidí v Asii. A je jisté, že ani my sami nemáme v této věci ani zdaleka čisté svědomí, takže kdo jsme, abychom soudili jiné?
Rozhodně však doporučuji zvážit, zda je pro vás jízda na slonovi natolik podstatnou věcí, abyste podporovali zneužívání těchto nádherných zvířat k „cirkusovým“ účelům a zda by pro vás nebylo dostatečné kochat se jejich krásou bez řetězů, což právě nabízí sloní sirotčinec v Pinnawale. Věřím, že vidět slony relativně volně a svými penězi snad přispívat na dobrou věc, je dostatečná výmluva pro to, aby si člověk odpustil 15 minutovou jízdu na těchto vznešených obrech, kteří vám určitě učarují.
Ať přestanou dělat jízdy na slonech a bude to lepší
Fer da dne 2015-02-11 11:00:25Ve sirotčinci Millenium je největší atrakcí jízda na slonech. Právě to mě od návštěvu Millenia odradilo, protože si myslím, že se jedná o zneužívání těchto krásných zvířat. Podle mě by se na nich jezdit nemělo. Vím, že pro místní je to něco přirozeného, ale proč by tady měi vozit turisty, to nechápu. Pokud se tady chtějí starat o slony, fajn, ale ať to udělají stejně jako v Pinnawale, kde se člověk může těmito krásnými tvory kochat také a přitom je nemusí trápit tím, že na nich bude jezdit! Určitě bychom takové chování neměli učit ani naše děti. Proto jsem s rodinou vyrazil do Pinnawala, kde se ke slonům chovají s větším respektem, jsou tady větší stáda a hezčí prostředí. Na druhou stranu, pokud MIllenium přispěje k tomu, že si lidé budou slonů více vážit, tak jeho existence smysl má.
Skvělá možnost poznat slony hezky z blízka
Ondra Starej dne 2014-12-25 13:08:13Sloní sirotčinec Millenium nabízí unikátní možnost seznámit se s indickými slony v hezkém prostředí. Nemá smysl se vyjadřovat k debatám o tom, jestli je snaha sirotčince Millenium opravdu na slonech vydělávat a nebo se o ně starají. My tady potkali několik zahraničních dobrovolníků, kteří pracovali a dušovali se, že je o slony dobře postaráno, takže nemám důvod jim nevěřit. Ale realita může být samozřejmě jiná. V každém případě je fakt, že tady máte možnost slony nejen pozorovat, ale také je v řece "okoupat" (respektive je chvíli namáčet a drhnout kokosovou slupkou), pak se na nich projet a nakonec je nakrmit ovocem, které si tady zakoupíte. Celá atrakce je komerční, nebudu tvrdit opak, ale zároveň moc prima. Tak blízko se k indickým slonům na Srí Lance jinak asi nedostanete, protože ostatní sirotčince (Pinnawala) nabízí jen jejich pozorování a případně krmení. Přitom jízda na tak obrovském zvířeti je opravdu zajímavá. Zvlášť když na slona nasednete už v řece a pojedete přímo na něm bez žádné látky atp. Jeho chlupy fakt hodně píchají, vemte si kalhoty :-) Pro nás to byl krásný zážitek, zvlášť proto, že manželka se slony takto v kontaktu ještě nikdy nebyla (já v Thajsku), takže byla nadšená. Ať už je realita sirotčince jakákoli, myslím, že takové setkání s těmito nádhernými zvířaty ve spoustě lidí vyvolá uvědomění, že je potřeba tato zvířata chránit a pokud to aspoň u někoho způsobí to, že bude odmítat výrobky ze slonoviny, bude to jen dobře.