Skalní chrámy ve městečku Mulkirigala (nedaleko severně od Tangalle) nabízí obdobnou podívanou jako skalní chrámy u města Dambulla (Dambulla Rajamaha Viharaya). Jsou však mnohem komornější, neboť leží mimo běžné turistické trasy, takže je dost dobře možné, že zde budete zcela sami.

Skalní chrámy Mulkirigala Skalní chrámy Mulkirigala

© Zipan Resort Travel Pte Ltd., www.zipantravel.com

Skalní chrámy Mulkirigala jsou poměrně snadno dostupné – dostanete se sem z malého kruhového objezdu (dá li se tomu tak říci) v městečku Mulkirigala pohodovou pěší procházkou za cirka 15 minut. U chrámu Mulkirigala se zapotíte o trošku více než u skalních chrámů v Dambulle, je zde totiž poměrně hodně velmi prudkých schodů. Takže pohlídka bude zároveň i s rozcvičkou 🙂

Opravdu prudké schodiště na skalní chrám Mulkirigala

Opravdu prudké schodiště na skalní chrám Mulkirigala

Jakmile vstoupíte do areálu, projdete kolem ubikací mnichů a vystoupáte prvním schodištěm k pokladnám. Zde si kupte lístek a můžete se vydat prozkoumávat místní jeskynní chrámy.

Skalní chrámy Mulkirigala

Je zde několik „poschodí“, kdy na každém najdete jeden či více jeskyní a mezi jednotlivými poschodími pak vedou ona schodiště. Samotné jeskyně jsou podobně jako ty v Dambulle velice hezky zdobené, přesto si troufnu tvrdit, že jejich výzdoba není tak bohatá jako u chrámu Dambulla Rajamaha Viharaya. Přesto skalní chrámy Mulkirigala doporučuji navštívit, protože tím, že je zde minimum turistů, má velice hezkou atmosféru, můžete si zde sednout a odpočinout si od shonu plážových letovisek či turisticky významných míst.

Výzdoba v chrámech Mulkirigala

Výzdoba v chrámech Mulkirigala

Na samotném vrcholku skaliska, ve kterém jsou jeskyně vytesány, je malá kaplička a prostranství, ze kterého by byl krásný výhled po okolí, kdyby zde vykáceli stromy, jež stojí výhledu v cestě. Budete si tak muset vystačit s pocitem, že jste se vyšplhali až nahoru a že je zde krásný klid 🙂

Výhled ze skalních chrámů Mulkirigala

Výhled ze skalních chrámů Mulkirigala

V některých jeskyních bývají (asi) mniši, kteří vám nabídnou požehnání a zavážou vám na ruku malý bílý provázek. Budete-li o tyto služby mít zájem, je vhodné je následně odměnit nějakým finančním příspěvkem (dávali jsme 50 Rp.).

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 3 hvězdy
    3 / 5 (1 )
  • 60%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Nepříliš hezké chrámy v pěkném prostředí

dne 2015-05-06 16:00:42

Skalní chrámy Mulkirigala jsou dost opomíjenou památkou, kam zavítá málokterý turista. My bydleli několik dní na jihu Srí Lanky u letoviska Tangalla a protože nás ležení na pláži přestalo po dvou dnech bavit, dívali jsme se, kam bychom mohli zajet. Vyhrály to právě skalní chrámy Mulkirigala, které jsou na jihu jednoduše dostupné autobusem během cirka hodinky i s přestupama.

Chrámy nejsou tak hezké jako skalní chrámy Dambulla, ale jsou podle mého zasazeny do mnohem hezčího prostředí. V Dambulle je jedna skála, pod kterou chrámy jsou, je tady jen jedna cestička a nic víc. Tady je to nalepeno na skále (kopci), podél kterého vedou různé cestičky a schodiště. Je tady doslova božský klid, protože tady nikdo není (kromě mnichů) a i když výzdoba chrámů není nic extra, tak venkovní prostředí je moc pěkné.

Skalní chrámy Mulkirigala asi nikdy nebudou významnou turistickou atrakcí, ale je to pěkné místo. Jediné, co bych uvítala, by bylo to, kdyby tady trošku vykáceli stromy, aby aspoň z vrcholu byl pěkný rozhled...Dovolená Skalní chrámy Mulkirigala

Dovolená v destinaci Skalní chrámy Mulkirigala? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů na Srí Lanku a vyberte si ze všech dostupných možností!