Budete-li projíždět městem Dambulla (obvykle jím pojedete cestou z Kandy do Polonnaruwy či do Anuradhapury), neváhejte a navštivte zde skalní chrámy Dambulla Rajamaha Viharaya. Jedná se o krásné skalní chrámy plné maleb a soch Buddhy, srílanských králů a božstev.

Když přijedete do areálu chrámu, uvítá vás obrovská socha zlatého Buddhy, který sedí na buddhistickém chrám (chrám se jmenuje nápaditě: Golden Buddha Temple 🙂 ). Můžete si zde zakoupit vstupné (pamatuji-li se dobře, bylo to okolo 10 USD), které zahrnuje jak vstup do skalních chrámů tak i vstup do muzea buddhismu.

Chrám zlatého Buddhy - Golden Buddha temple

Chrám zlatého Buddhy – Golden Buddha temple

Muzeum Buddhismu u skalních chrámů v Dambulle

Prohlídku areálu začněte právě v muzeu buddhismu, které nabízí různé propriety a ceremoniální předměty, modely, sochy, fotografie atp. Není to nic, kvůli čemu by mělo smysl sem jezdit, ale za krátkou prohlídku nic nedáte (když už to máte v ceně), tak proč se nepodívat. Zajímavé je vyobrazení života Buddhy (pravým jménem Siddhartha Gautama), které vám může udělat trošku jasno v různých skutcích a životních utrpeních tohoto světce, který je důležitou součástí životů stovek milionů lidí po celém světě. Podobné vyobrazení jeho života najdete i v jedné z místností chrámu Buddhovat zubu v Kandy.

Skalní chrámy Dambulla Rajamaha Viharaya

Skalní chrámy Dambulla Rajamaha Viharaya

Jakmile si prohlídnete muzeum buddhismu, vydejte se boční stezkou směrem nahoru. Budete stoupat po asfaltovém chodníčku s řadou schodů stále výše a výše, až dorazíte k bráně, ve které si můžete za poplatek uschovat boty (nebo si je prostě strčte do baťohu). Rozhodně je nenechávejte volně ležet venku, v celém areálu se prohání tlupy nenechavých opic, takže byste své boty mohli vidět naposledy 🙂 Vstupujete totiž na posvátné území, do prastarého chrámu, který se zde datuje již od 3. či 2. století před naším letopočtem. A podobně jako v jakémkoli jiném chrámu na Srí Lance, i zde je potřeba dodržovat jisté společenské konvence – především tedy chodit boso, mít zakrytá ramena a kolena a rozhodně nebýt oblečen v plavkách atp.

Skalní chrámy Dambulla (Dambulla Rajamaha Viharaya)

Samotný areál skalního chrámu Dambulla Rajamaha Viharaya je poměrně malý. Rozkládá se pod skalním převisem, který vytváří přirozený úkryt, jež byl využíván lidmi minimálně cirka 3000 let zpátky v minulosti (z té doby zde totiž existují nálezy kosterních pozůstatků). Povšimněte si drážky, která je po celé délce převisu vytesána do skály a která sloužila k tomu, aby se prostory chrámu zachovaly suché.

Výzdoba jedné z jeskyní skalního chrámu Dambulla

Výzdoba jedné z jeskyní skalního chrámu Dambulla

V tomto skalním výklenku pak bylo vytesáno celkem pět jeskyní, které sloužily v historii k ceremoniálním účelům a jsou bohatě zdobené nástěnnými malbami, sochami Buddhy, bohů a srílanských králů. V oblastí chrámu Dambulla Rajamaha Viharaya bylo nalezeno celkem na 80 jeskyň, ovšem právě těchto 5 je z nich jednoznačně nejvýznamnějších…

Prohlídku jeskyň začnete od té nejvzdálenější jeskyně. Zajímavost a bohatost výzdoby totiž postupně roste, přičemž nejatraktivnější jsou jeskyně nejblíže vchodu.

Socha Buddhy v jedné z jeskyní chrámu v Dambulle

Socha Buddhy v jedné z jeskyní chrámu v Dambulle

Výzdoba jeskyň je skutečně krásná a zachycuje Buddhův život, skutky a významné události v životě srílančanů. Zajímavé je např. vyobrazení svodů, jež Buddhovi připravoval bůh Mara. Přítomny jsou i obrovské ležící sochy Buddhy, jejichž motiv se opakuje po celé Srí Lance a možná vám časem začne mírně lézt na nervy – buďte připraveni, že k buddhismu prostě vyobrazení Buddhy (z našeho pohledu lehce kýčovité) prostě patří. Jiný kraj, jiný mrav a kultura 🙂

Skalní chrámy v Dambulle rozhodně stojí za návštěvu, přecijen se historicky jedná o jedno z nejvýznamnějších buddhistických míst na Srí Lance a za sebe musím říct, že se mi velice líbily.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4 hvězdy
    4 / 5 (1 )
  • 80%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Krásné skalní chrámy s ne moc zajímavým muzeem budhismu :-)

dne 2015-03-15 03:34:28

Ke skalním chrámům Dambulla jsme jeli cestou z Pollonaruwy do Kandy a udělali si tady malou odbočku. Je to místo, které nás na první pohled trošku vylekalo - obrovský zlatý Budha, který se tady tyčí do závratné výšky vypadal, že to tady bude pěkný cirkus :-)

Ale naštěstí se žádný cirkus nekonal. V tradiční budhistické lehce přeplácané výzdobě se neslo jen místní muzeum (celkem o ničem), ale samotné skalní chrámy byly moc hezké. Cesta sem byla v pololedním horku docela nekonečná (přitom je to kousek), protože vede do docela ostrého kopce. Výhled od chrámů je ale moc hezký a stojí za to. Stejně jako opice, které tady pobíhají v tlupách a koukají, co by kde sebraly a snědly :-)

Samotné skalní chrámy se nám líbily spíše zvenčí než uvnitř, ale je pravda, že výzdoba některých z nich je skutečně velkolepá a propracovaná do detailů. Některé malby jsou opravdu krásné. Pozlacené sochy Budhů nás ale nijak extra nezaujaly, zvlášť, když jich tady bylo v každé jeskyni několik. Ale holt patří k budhistické tradici.

Nejvíce se nám na skalních chrámech ale opravdu líbil exteriér, kdy jsou chrámy vybudovány pod vysokou skálou, což vypadá moc hezky. Celé místo má příjemnou atmosféru, zvlášť, když tady uvidíte místní v tradičním bílém oblečení, kterak se sem jdou pomodlit.

Prostě hezké místo, které stojí za krátkou návštěvu, která vám nezabere více než cirka hodinu či hodinu a půl, pokud se půjdete podívat i na muzeum.Dovolená Skalní chrámy Dambulla (Dambulla Rajamaha Viharaya)

Klikněte pro zobrazení nabídky Skalní chrámy Dambulla (Dambulla Rajamaha Viharaya): zájezdy nebo Skalní chrámy Dambulla (Dambulla Rajamaha Viharaya): Last minute a vyberte si tu nejzajímavější dovolenou v destinaci Skalní chrámy Dambulla (Dambulla Rajamaha Viharaya)!