Kousek severovýchodně od města Dambulla, uprostřed kulturního trojúhelníku, leží uprostřed rovin areál posvátné Lví skály Sigiriya, která je dnes zapsána do seznamů UNESCO. Již z dálky vás zaujme svou jedinečností v okolní krajině, která je rovná jako placka, ze které najednou do výšky takřka 200 metrů ční skoro kolmá skála, vzdáleně připomínající australskou Ayers rock (Ayerovu skálu).

Sigiriya (Lví skála)

Sigiriya (Lví skála)

Historie skály Sigiriya

Právě toto místo hrálo v historii Srí Lanky důležitou roli. Již dávno před začátkem našeho letopočtu zde byly jeskyně obývané mnichy, které je možné vidět dodnes. Nicméně nejvýznamnější úlohu hrála Sigiriya (jejíž jméno v sinhálštině znamená Lví skála) v 5. století našeho letopočtu. Bylo to v době vlády krále Kashyapy, který nechal zazdít svého otce zaživa a pokusil se zavraždit i svého bratra Moggallana, to vše, jen aby ovládnul tehdejší královský trůn. Moggallana však se štěstím utekl do vyhnanství do jižní Indie a slíbil se svému ďábelskému bratru pomstít.

Král Kashyapa však začal velice brzy pociťovat silný strach z návratu svého bratra a jeho pomsty. Proto v záchvatu paniky rozkázal přesunout celý královský dvůr na bezpečnější místo. A tím místem byla právě skála Sigiriya, která měla vynikající strategické postavení.

Kashyapa tak na vrcholku skály vybudoval komplexní systém paláců, zadržovacích nádrží na vodu a opevnění. Pod skálou byly vybudovány rozsáhlé zahrady, ve kterých byly postaveny dokonce fontány, které fungovaly na principu tlaku. Fontány zde můžete vidět dodnes. Zajímavostí je, že když po těch dlouhých stoletích fontány vyčistili, i dnes fungují a po dešti zde můžete vidět vodu, kterak zlehka tryská (samozřejmě ale nečekejte několikametrové výstřiky 🙂 ).

Okolo zahrad pak byly vybudovány dva vodní kanály. Ten vnější je dnes vyschlý, ve vnitřním však stále můžete vidět vodu. Údajně zde chovali krokodýly… žádné jsme ale neviděli 🙂

Ani toto skvělé bráněné a prakticky nedobytné opevnění však královi nakonec nestačilo. Jeho bratr shromáždil armádu a vrátil se pomstít. Co přesně se při nastalé bitvě stalo, se dnes již jen spekuluje. Údajně se slon krále Kashyapy v podstatě ještě před začátkem bitvy splašil a dal se na útěk. Když to viděli královi vojáci, mysleli si, že král prchá a že je bitva ztracena a rovněž se rozprchli. Král Kashyapa si nakonec vzal život, než aby padnul do zajetí a tak naplnil svůj osud. Na trůn se pak dostal právoplatný dědic – z vyhnanství vrátivší se Moggallana.

Sigiria dnes

Dnešní Sigiriya je nádherným místem, které bohužel patří mezi vládou zvolené památky, na kterých se opravdu značně rozevírají ceny pro turisty a pro místní. Zatímco místní zde za vstup zaplatí pár rupií, turisté budou muset sáhnout pro 30 USD.

Do areálu se dostanete tuktukem a nebo taxi. Chcete-li ušetřit, dojeďte busem až na odbočku ke skále Sigiriya a vemte si tuktuk. Tuktukáři zde budou na turisty čekat. Jen opravdu hodně smlouvejte, budou vám dávat klidně 5x vyšší cenu než je cena reálná.

V areálu po zakoupení vstupenky přejdete most přes vnitřní vodní příkop a vstoupíte do areálu sigiriyjských zahrad. Najdete zde viditelné zídky a jezírka, v nichž bývá zejména po dešti voda. Jsou vidět také malé fontánky.

Schody a schody a další schody - výšlap na skálu Sigiriya

Schody a schody a další schody – výšlap na skálu Sigiriya

Jakmile projdete přes zahrady, dojdete až k prvním schodům, směřujícím nahoru na Lví skálu. Doporučuji jít rovnou za nosem (tedy rovně) a boční stezky prozkoumat až cestou dolů ze skály (zejména pravou stranu – když tedy stojíte čelem ke skále). Schodiště začne rychle prudce stoupat a dovede vás až na samotné úpatí kolmé skalní stěny, kde začne schodiště kovové.

Sigiriyjské krásky

Po pár desítkách metrů narazíte na točité schodiště, které míří kolmo vzhůru. Vydejte se po něm, vyšplháte do malé kryté prohlubně ve skále, která je zakrytá plachtami na lešení (možná zde časem bude přístřešek? Těžko říct.). Prostor je plachtami chráněn proti povětrnostním podmínkám, skrývá totiž opravdový skvost – původní nástěnné malby žen, které jsou označovány jako sigiriyjské krásky.

Sigiriyjské krásky

Sigiriyjské krásky

Jsou to malby polonahých krásných žen, které údajně patřily do harému krále Kashyapy, ovšem objevily se názory, že se jedná o nadpřirozené postavy, neboť všechny se vznáší na obláčcích (nemají nohy). A ač nemají nohy, povšimněte si, že některé mají tři ruce, tři prsy atp. Údajně tyto malby byly obdivovány návštěvníky Lví skály po celou dobu jejich existence, tedy po mnoho staletí, kdy zkrášlují tuto už tak majestátní skálu.

Sigiriyjská kráska nebo nadpřirozená bytost

Sigiriyjská kráska nebo nadpřirozená bytost

Lví skála

Nicméně, po prohlédnutí sigiriyjských krásek sestupte opět po točitém schodišti dolů a pokračujte po hlavním schodišti dále podél stěn skály. Minete tzv. zrcadlovou stěnu s vyrytými vzkazy dávných návštěvníků skály a kráce na to dojdete na malé prostranství nedaleko vrcholu skály.

Povšimněte si, že další cesta (opět schodiště – tentokrát ale původní, tedy aspoň jeho kousek) prochází mezi obrovskými lvími tlapami. Právě odsud pochází název skály Sigiriya (Lví skála). Král Kashyapa zde totiž nechal zbudovat obrovskou sochu lva – každý návštěvník tak procházel okolo této neskutečné sochy, která symbolizovala sílu krále Kashyapy (lev je na Srí Lance nejvyšším symbolem síly a moci), respektive jeho egoismus a vychloubačství.

Schodiště mezi lvími tlapami vedoucí až na vrchol samotné skály Sigiriya

Schodiště mezi lvími tlapami vedoucí až na vrchol samotné skály Sigiriya

V každém případě, když projdete mezi tlapami a vystoupáte po prudkém kovovém schodišti, na kterém slabším povahám může být lehce nevolno (čehož rádi využívají místní samozvaní průvodci, kteří vás jednoduše chytí a potáhnou nahoru – počítejte s tím, že budou chtít bakšišné a nebo se vám vnutí jako průvodci a začnou vám nahoře vykládat vše možné o tom, co vidíte – opět samozřejmě nikoli zdarma 🙂 ), dojdete až na samotný vrchol skály.

Schodiště - nic pro slabší povahy

Schodiště – nic pro slabší povahy

Když si uvědomíte, že vrchol skály byl vyzdoben obří lví hlavou a každý návštěvník paláce na vrcholu skály musel projít lví tlamou, je jasné, že král Kashyapa byl „lehce“ megalomanský a jeho sebevědomí se dotýkalo hvězd. Je jen škoda, že se ze sochy lva dochovaly právě jen ony tlapy, musela to být úchvatná podívaná!

Nebojte se závratí!

Nebojte se závratí!

Vrchol skály Sigiriya

Na samotném vrcholu skály zjistíte, že je zde relativně rovné prostranství, které bylo v minulosti kompletně celé zastavěné paláci a přidruženými budovami. Ty jsou dodnes vidět sice již jen v půdorysech, přesto se zde zachovalo obrovské množství cihel, ze kterých byly tehdejší budovy stavěny. K vidění jsou také nádrže, do kterých byla zachytávána dešťová voda a do některých, a to klobouk dolů, byla voda pomocí důmyslného systému větrných mlýnů dokonce vháněna z okolní krajiny!

Výhled ze Sigiriye směrem k horám u Kandy

Výhled ze Sigiriye směrem k horám u Kandy

Na vrcholku skály se určitě chvíli zdržte, je odsud nádherný výhled (zejména brzy ráno a nebo při západu slunce) a ač zde místy hodně fouká, je to opravdu skvostné místo s výhledem do širokého okolí a dokonce na hory v okolí města Kandy.

Až půjdete dolů, odbočte z hlavního schodiště a projděte si boční stezky. Narazíte na různé boční stavby a také několik jeskyň v nichž byly zachovány původní malby. Zajímavá je „jeskyně“ kobry, která má skutečně tvar vzpřímené kobry a vypadá impozantně.

Komplex královských paláců na vrcholku Lví skály

Komplex královských paláců na vrcholku Lví skály

Pár doporučení k návštěvě Lví skály

Celý výlet na skálu Sigiriya vám zabere cirka hodinu a půl, možná dvě hodiny. Záleží, jak moc dlouho se zde budete chtít kochat. Není samozřejmě problém zde strávit celé odpoledne, ale to je již na chuti každého návštěvníka.

Mohu-li doporučit, pokud vám to časový harmonogram umožní, vyražte ke skále Sigiriya hned po rozbřesku a nebo naopak před západem slunce. Skála a okolní krajina zejména ve světle zapadajícího slunce dostane fantastický barevný nádech a člověk si zde bude připadat opravdu jako v australské poušti.

Co ale udělejte rozhodně – vemte si s sebou dostatek vody. Výstup na skálu Sigiriya sice není náročný extrémně, ale lehká procházka to také není, zvlášť, je-li horko a sluníčko skálu rozpálí doběla. Voda a dodržování pitného režimu, se vám bude rozhodně hodit!

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.67 hvězdy
    4.67 / 5 (3 )
  • 93.4%
  • (3)

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Úžasné výhledy

dne 2015-02-06 18:30:45

Sigiriya je jedna z největších atrakcí Srí Lanky a rozhodně stojí za to, aby si tady člověk zajel. Už z dálky je vidět, jak je skála obrovská a člověk si začne říkat, jestli byl dobrý nápad sem jet a chtít vylézt až nahoru :-)

Ale není nutné se bát, cesta nahoru sice není úplně snadná, schodů je dost, ale není to ani nic strašného. nejsme žádní sporťáci a zvládli jsme to v pohodě. Trošku jsme druhý den cítili lýtka, ale nic hrozného to nebylo. Po cvičení na stepech to bylo mnohem horší :-)

Výhled ze skály je skvělý do všech stran, hlavně výhled na kopce směrem na jih je úžasný. Krajina kolem mi přišla jako step někde v Africe, potkat tady lva, tak by mě to ani nepřekvapilo :-)

Na Sigiriyu si zajeďte a nechte si na její návštěvu aspoň dvě hodiny. Jinak nahoře není žádný stánek, pití se dalo koupit jen u pokladen a toalet, tak si s sebou vemte dost vody, něco na hlavu proti slunci, namažte se opalovákem a nezapomeňte si vzít foťák!Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Jedno z nejkrásnějších míst Srí Lanky

dne 2015-01-15 11:14:16

Jedno z nejkrásnějších míst na Srí Lance. Tím by se to dalo v podstatě i uzavřít :-)

Sigiriya je zajímavá hlavně tím, že trčí z jinak rovinaté krajiny, což je zvláštní. Kdyby byla v nějaké hornaté krajině, tak by tak nevynikla, ale na těch rovinách kolem je to prostě zajímavé. Celý areál je docela hezký, ale je pravda, že tady nic moc úplně úžasného není. Zahrady dole jsou jen pozůstatky různých jezírek a potůčků, je tady spousta zdí a zídek, nádrží a chodníků. Zajímavější je až samotná skála Sigiriya.

Ve skále je několik jeskyněk, které mají často své názvy. Je tady i několik menších skalisek, v některých jsou udělány průchody, kterými prochází chodník směřující k vrcholu.

Výstup na skálu není nijak extra náročný. Samozřejmě v horku a vlhku Srí Lanky se člověk zadýchá, ale každý průměrně zdatný člověk tady nebude mít žádný problém. Pár zastávek cestou na vydýchání a pohoda :-)

Cestou vzhůru jsou dvě atrakce - sigiriyjské krásky (moc hezké malby!) a pozůstatky lva, mezi jehož tlapami vstoupíte na poslední úsek výstupu k vrcholu skály. Socha lva musela být naprosto úžasná a je velká škoda že se nedochovala...

Vrchol skály Sigiriya je neskutečné místo. Je odsud parádní výhled do všech směrů, zajímavé jsou i stavby, které tady uvidíte. Není zde příliš mnoho stínu, těch pár stromů, které tady jsou, jsou obvykle obsazené jinými lidmi, tak si vemte klobouk a dobře se namažte opalovacím krémem. Určitě si do batohu přibalte i extra lahev s vodou, samotný výstup vám její spotřebu dost zvedne :-)

Pozor na to, že na vrcholu dost fouká, tak se nenechte zmást, když vám bude připadat, že tady slunce nepálí - je to jako na horách, člověku je dobře dobře dobře a pak je najednou spálený :-)

Sestup dolů je rychlovka, seběhnete to překvapivě rychle. Celá prohlídka areálu vám zabere cirka hodinu a půl, pokud to tady budete chtít prozkoumat kompletně a zdržíte se na vrcholu, počítejte s maximálně 3 hodinami.

Určitě doporučuju tady vyrazit odpoledne a počkat na západ slunce, který je odsud naprosto úchvatný. A nebo možnost druhá - odejít před západem a najít si místo, ze kterého bude Sigiriya dobře vidět (jedno takové je i podél cesty sem). V záži zapadajícího slunce vypadá naprosto úchvatně!Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Stojí za to!

dne 2014-11-21 03:54:39

Pokud nemáte problém se srdcem a nebo v háji kolena, tak se výstupu nebojte. Je to sice dost schodů, ale pro normálního člověka to je v pohodě.

Vstupné sem je tradiční srílanské turistické vstupné na nejzajímavější atrakce (3900 Rp), což je samozřejmě hodně, ale co se dá dělat. Navíc to stojí za to.

Dejte si tady pozor jenom na různé místní vykuky, kteří vám budou nabízet pomoc při cestě nahoru a nebo vám ukazovat zkratky atp. Samozřejmě si pak všichni řeknou o peníze. Nahoře potkáte i různé místňáky, kteří vám budou nabízet služby průvodce. Podle mě zbytečnost.

Doporučuju sem přijet brzo ráno, než slunce rozpálí kameny na vyšší teplotu a začne tady být horko. My dorazili v 8 ráno a bylo to akorát. Když jsme sestupovali (kolem 11), už bylo docela horko. Navíc kolem 10. tady přijíždí první autobusy a bývá tady dost lidí (v únoru).

Vemte si dostatek vody!Dovolená Sigiriya (Lví skála)

Chcete-li vyrazit na dovolenou na Srí Lanku a zajímá-li vás přímo destinace Sigiriya (Lví skála), podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů na Srí Lanku a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená na Srí Lance je bezva!