Pokud se zajímáte o historii, pak si na Srí Lance jistě přijdete na své. Mimo kulturních památek v samotných letoviscích, můžete na ostrově navštívit také tzv. Kulturní trojúhelník, což je oblast mezi městy Kandy, Anurádhapura a Polonnaruwa, která leží ve středu ostrova. V dřívějších dobách byla tato města sídly králů a jejich moc a popularita v průběhu dějin výrazně stoupala a klesala, a to dle aktuální politické situace.

Ležící Budha (Gal Vihara) - Polonnaruwa

Ležící Budha (Gal Vihara) – Polonnaruwa

Co nabízí Kulturní trojúhelník Srí Lanky

Zjednodušeně se dá říci, že sídlem králů byla nejprve Anuradhapura, ta však ležela velice blízko břehů blízkých Indii a tím pádem byla „první na ráně“, když se Indové rozhodli poslat na Srí Lanku vojska. Kvůli této exponovanosti Anuradhapury, bylo město po několika útocích opuštěno a král si postavil nové sídlo – město Polonnaruwa, které již leželo podstatně dále od Indie a bylo tak považováno za mnohem bezpečnější. Ovšem ani to mu nepomohlo v tom, aby bylo nájezdů zcela ušetřeno a z toho důvodu se královský palác nakonec přesunul až do horského města Kandy, které bylo v podstatě nedobitelné, neboť sem nevedla žádná velká silnice, bylo ukryto v kopcích a dalo se poměrně snadno bránit. V konečném důsledku však ani Kandy nezůstalo bez „poskvrny“, třebaže vojensky dobito nebylo nikdy. Jeho obyvatelé, krutě nespokojeni se svým králem, totiž dobrovolně otevřeli brány města Britům, kteří tak Kandy obsadili prakticky bez výstřelu.

Dagoba Jetavanaramaya v posvátném městě Anuradhapura

Dagoba Jetavanaramaya v posvátném městě Anuradhapura

Pokud se rozhodnete navštívit všechny památky Kulturního trojúhelníku, je výhodnější si zakoupit okružní vstupenku, jejíž cena se pohybuje kolem 50 USD, vstupenka se nevztahuje na Chrám Buddhova zubu. Obecně počítejte s tím, že vstupné do památek Kulturního trojúhelníku bývá velice šťavnaté, což ostatně vede k tomu, že si většina turistů vybere buď Anuradhapuru či Polonnaruwu a k ní navštíví Sigiriyu a Dambullu (zde je vstupné rozumnější).

Které památky Kulturního trojúhelníku nevynechat?

Často se nás lidé ptají, zda mají zvolit spíše Anuradhapuru a nebo raději Polonnaruwu. Pokud si přečtete články, které u nás o obou městech máme a stále nejste rozhodnuti, obávám se, že vám neporadím. Nicméně je pravdou, že obě města mají svou specifickou atmosféru, každé má co nabídnout a je možné, že ať už si vyberete kterékoli z nich, budete spokojeni. Chcete-li znát můj soukromý názor, líbí se mi více Polonnaruwa, která nabízí různorodější zážitky, neboť Anuradhapura je přecijen hlavně o víře a chrámech. Budete-li mít komfort dostatku času, navštivte s klidným svědomím obě města, stojí za to.

Skalní chrámy Dambulla Rajamaha Viharaya

Skalní chrámy Dambulla Rajamaha Viharaya

Kromě měst v Kulturním trojúhelníku stojí za návštěvu také skalní chrám Dambula, který leží jižně od města Dambula na trase mezi Kandy a Anuradhapurou či Kandy a Polonnaruwou a který je tvořen jeskyněmi, ve kterých je kolem 150 vyobrazení Buddhy.  Jedná se v podstatě o chrám pod obrovským skalním převisem, jehož svatyně jsou jeskyně s bohatou výzdobou. Celé místo je velice hezké, je zde i malé muzeum Buddhismu (nic extra), do kterého je vstup v ceně.

Schodiště mezi lvími tlapami vedoucí až na vrchol samotné skály Sigiriya

Schodiště mezi lvími tlapami vedoucí až na vrchol samotné skály Sigiriya

Zcela zásadní atrakcí Kulturního trojúhelníku je pak Sigiryia (Lví skála), což je naprosto úchvatný skalní masiv s rozlehlou plošinou na vrcholu, který obklopují vodní a terasovité zahrady. Sigiriya se zvedá z široké roviny a vypadá opravdu majestátně. Vstupné je zde opět vysoké, ale určitě to stojí za to. Pod skálou se nachází zmíněné zahrady, přes které se dostanete až ke schodišti, které šplhá postupně až na vrchol skály. Nezdá se to, ale je to docela kus a úplně nenáročné to také není, tak s sebou mějte nějakou svačinu na doplnění energie a hlavně dostatek vody. Návštěvu Sigirie je ideální naplánovat na brzké ráno a nebo naopak na večer. V této době je totiž Sigiria úchvatně nasvícená a především západ slunce zde působí naprosto magickým dojmem. Možná vám bude Sigiria při správném světle silně připomínat australskou Ayers rock.

Samostatné vstupné na Sigiryi stojí 30 USD. Pokud si zakoupíte okružní vstupenku, platí i pro vstup na Sigiryi.

Rozhodně Sigiryi a skalní chrám Dambula nevynechejte, jsou to opravdové skvosty Srí Lanky a každý návštěvník by je měl vidět!

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Kulturní trojúhelník

Máme pro vás aktuální zájezdy do destinace Kulturní trojúhelník a nebo další spoustu zájezdů na Srí Lanku. Podívejte se i na aktuální Last minute pro destinaci Kulturní trojúhelník a vyberte si tu nejzajímavější nabídku!