Poloha: Ostrov v souostroví Egejských ostrovů
Rozloha: 1630 km2
Nejvyšší pohoří/hora: Olympos – 968 metrů
Počet obyvatel: 105 000 obyvatel
Hlavní město: Mytilini  (Mytiléné/Mytilény)
Elektrický proud: 220 V
Časový posun: + 1 hodina

Ostrov Lesbos je s rozlohou 1630 km2 třetím největším řeckým ostrovem v souostroví Egejských ostrovů. Leží v Egejském moři u pobřeží Turecka.

Na ostrov se dostanete buď po moři trajektem, nebo lodí z Pirea, ostrovů Samos a Syros, ale i z několika dalších přístavů. Využít se dá rovněž mezinárodní letiště. Po pevnině se můžete přesunovat pěšky nebo si pronajmout dopravní prostředek.

Ostrov je dlouhý 70 kilometrů, široký je maximálně 45 kilometrů a délka pobřeží měří 370 kilometrů. Tvar ostrova charakterizují dva zálivy – Gera a Kalloni, které mají extrémně úzký vstup připomínající lagunu. Mezi zálivy Gera a Kalloni a městem Polichnitos se tyčí do výšky tři největší ostrovní horyOlympos s 968 metry, Leptamnos s 838 metry a Ordymnos s 634 metry.

Část ostrova v regionech Kalloni, Gera a Eresis je nížinatá a úrodná. Pláže jsou většinou písečné a oblázkové.

Na západě ostrova je zřetelný jeho sopečný původ. Rostou tu nízké keře a najdete tu unikátní geologické útvary takzvaného zkamenělého lesa, jenž pamatuje Zemi před mnoha miliony let. Tato oblast byla vyhlášena chráněným územím. Ostatní části ostrova jsou pokryty vegetací s dominujícími olivovníky, piniovými háji, kaštany a platany.

Olivový olej vypěstovaný na ostrově patří mezi nejlepší v Řecku. Rovněž pěstování vína je na dobré úrovni. Nejrozšířenějším hospodářským odvětvím na ostrově je rybářství. V zálivu Kalloni se loví sardinky, které patří ke zdejším oblíbeným specialitám. Vyrábí se zde také sýry pod názvem feta a ladoriti.

Na ostrově Lesbos si můžete do sytosti užít pěší turistiku. Cesty se zde sice občas ztrácejí, ale nezabloudíte tu. Většinou začínají ve městě Agiassos a vedou na horu Olympos. Vydat se můžete i za jinými zajímavostmi ostrova – obdivovat přírodní scenérii a světové unikáty.

Na Lesbu stojí mnoho vesniček se zajímavými kostelíky. Příroda oplývá nezvyklým množstvím divoce rostoucích květin.

V zálivech Gera a Kalloni žijí nejrůznější druhy ptáků jak domácích, tak stěhovavých.

Samostatnou kapitolu tvoří lesboské termální prameny, které dokladují sopečný původ ostrova. Pro ilustraci stačí uvést termální prameny Polychnitos, Lisvori, Eftalou nebo Thermi.

Oblast Thermi je známá už z antických dob pro své léčebné účinky na revmatismus, zažívací potíže a kožní nemoci. Teplota vody tu dosahuje něco přes 45°C. Podobnou teplotu mívají i léčivé prameny v Eftalou, jež mají také stejné účinky. O něco chladnější jsou prameny v původně tureckých lázních na východě v zálivu Geras, které mají necelých 40°C. Za nejteplejšími prameny se můžete vydat do městečka Polichnitos v západní části ostrova, kde teplota dosahuje téměř 90°C a co se týká teploty, tak patří ke špičce v celé Evropě.

Ostrov dostal svůj název po bohu jménem Lesbos, kterému bylo toto území zasvěceno a který ho měl ochraňovat před nebezpečími a přírodními katastrofami. Když se tu kolem roku 600 před naším letopočtem narodila básnířka Sapfó, jež ve svých dílech oslavovala ženy a vyjadřovala svou náklonnost k nim, začal se ostrov spojovat s fenoménem ženské homosexuality. Takto zaměřené ženy (tedy lesby) považují ostrov za svůj symbol a rády sem přijíždějí trávit dovolenou.

Básnířka Sapfó však nebyla jedinou osobností, která na ostrově strávila svůj život. Určitou dobu tu pobýval a vyučoval i řecký filozof a myslitel Aristoteles, filozof a etik Epikuros, ale také bajkař Ezop.

Vy můžete při návštěvě ostrova zajít do některé z hospůdek a ochutnat místní gastronomické speciality, zejména pak pokrmy z mořských ryb. Ve vodách Lesbosu se loví hlavně sardinky. Známý je anýzový alkoholický nápoj ouzo, který se vyrábí na ostrově ve vesničce Plomari. Je prý nejlepší v celém Řecku. Vysokou kvalitu má zdejší olivový olej, ovoce a zelenina.

Na ostrově Lesbos najdete excelentní pláže. Některé z nich se pyšní oceněním Modrá vlajka EU za kvalitu a čistotu vody, ale ani ostatní pláže nemají nedostatky. K nejnavštěvovanějším plážím patří Agios Isidoros, Kagia, Kampos, Molivos, Mytilini, Nifidas, Petra, Plomari, Sigri, Skala Kalloni, Vatera.