Poloha Ostrov v Egejském moři
Rozloha 477 km2
Nejvyšší pohoří/hora Kerketéfs, 1434 m
Hlavní město Vathy/Samos
Elektrický proud 220 V
Časový posun + 1 hodina

Ostrov Samos leží v nejvýchodnější části Egejského moře. Od tureckého pobřeží je vzdálen pouhých 1,5 kilometru. Včetně přilehlých ostrovů zabírá plochu 477 km2. Samos patří k největším ostrovům Egejského moře.

Povrch ostrova je hornatý a lesnatý. Nejvyšším vrcholem je hora Kerketéfs (nebo také Vigla) vysoká 1434 metry. Hora je známá již z Homérovy Odyssey. Kerketéfs je vyhaslá sopka, velmi členitá, mezi skalisky hory najdete hluboké rokle a jeskyně, které kdysi v minulosti obývali poustevníci. Hora je opředena tajemstvími a místní věří, že se zde někde nachází poklad, jenž stále čeká na objevení. Na hoře stojí dva kláštery. Druhou nejvyšší horou je Ambelos, s výškou 1150 metrů.

Hornatý masiv se pozvolně svažuje k moři a chrání ostrov od severních větrů a zároveň ovlivňuje srážkový režim ostrova. Krajina je rozmanitá. Východní pobřeží je členité a je lemováno krásnými zátokami. Jihovýchodní část je spíš rovinatá. V minulosti ostrov zasáhly rozsáhlé ničivé požáry, ale i přesto nebo právě proto je Samos zeleným a úrodným ostrovem. Na kopcích rostou borovice a keře, na terasovitých plochách byly vysázeny vinohrady. Vyrábí se tu jedno z nejlepších muškátových vín Samos Nectar, ale zraje tu i výborné suché víno Samina.

Na ostrově se narodil v roce 570 před naším letopočtem starověký matematik a filosof Pythagoras, po kterém je také pojmenováno přístavní městečko Pythagorion na jihovýchodním pobřeží. Žil v letech 580 – 500 před naším letopočtem. Tento matematik vynikal hudební naukou postavenou na matematice, pravidelnými mnohostěny a všichni si také ze školy pamatujeme pythagorovu větu.

Druhou významnou osobou spojenou s ostrovem Samos je Polykrates, který žil ve stejné době jako Pythagoras. Asi málokdo ví, že Polykratův prsten se stal předlohou pro Tolkienova Pána prstenů.

Ostrov nabízí návštěvníkům rozmanité využití. Okouzlí vás na jedné straně bohaté přírodní krásy a na straně druhé rozvinutý cestovní ruch.

Na tomto velkém a zeleném ostrově najdete krásná letoviska s nádhernými plážemi. K nejnavštěvovanějším patří Kokkari, Pythagorion Potokakki, Samos Town, Kalami. Turisté míří zejména na pláže na severním pobřeží. Pláže jsou tu písečné, oblázkové nebo kombinované.

Ubytovat se můžete na plážích v hotelích, hotelových komplexech i apartmánech.

Turistický ruch je tu relativně malý. Možná je to proto, že je tu o něco studenější moře než v ostatních částech Řecka, ale rozhodně se nemusíte bát, že byste se zde nemohli koupat – naopak je o trošičku chladnější voda velice příjemným osvěžením v parném letním dni.

Nejvíce zážitků si z ostrova odnesete, když si vypůjčíte dopravní prostředek a celý kraj projezdíte.

Zastavit se můžete u některého z více jak 20 pozoruhodných klášterů, jež byly vybudovány převážně v 16. století.

Když navštívíte Pythagorion na jihovýchodním pobřeží, dostanete se do tunelu, který se dá označit jako technický div starověku. Původně vodovodní štola vede skrz kopec. Už tehdy byla ražena ze dvou stran a uprostřed se obě ražby potkaly. Stavbu řídil Pythagoras.

Více na západ se nachází kdysi největší chrám Řecka – Heraion, dnes už je v rozvalinách. Kromě náznaků někdejšího obrovského půdorysu se zachoval kus jednoho sloupu. Chrám byl zasvěcen krásné bohyni Héře.

Pokud dáte přednost poznávání tradičních řeckých slavností, můžete se zúčastnit některého z církevních svátků, jež jsou vždy velkou událostí. Většina místních obyvatel se hlásí k ortodoxnímu křesťanství, takže největší oslavy připadají tradičně na Velikonoce. Ani během sezony však není o svátky nouze. Slaví se na počest jednotlivých svatých v místních kostelech.

Oblíbené je uctění památky proroka Eliáše, které se slaví 20. července ve vesnici Manolates. Ženy zde každoročně vaří polévku ze pšenice, masa a cibule. Jídlo pak požehná pop a poté je rozděleno mezi návštěvníky. Součástí oslav je speciální obřad a jarmark.

Hlavním městem ostrova Samos je stejnojmenný přístav. Leží v severovýchodní části ostrova v hlubokém zálivu obraceném na západ.

Druhým velkým městem severního pobřeží je Karlavassi. Je to spíše průmyslové město s mnoha opuštěnými skladišti a továrnami.

Známé je také město Pythagorion. Kdysi zde bylo vojenské letiště, dnes tu přistávají mezinárodní i charterové lety.

Největší zajímavosti ostrova Samos

 • Nejkrásnější pláž: Potami
 • Nejzajímavější památka: Heraion
 • Nejhezčí přírodní skvost: Pythagorova jeskyně
 • Největší kuriozita: tunel Eupalinos
 • Nejoblíbenější letovisko: Kokkari
 • Nejfotogeničtější místo: ruiny přístavu Efesos
 • Místní specialita: muškátové víno, jež zde kupuje i Vatikán

Atrakcí pro pravého návštěvníka ostrova se před časem stal důvtipně vyrobený Pythagorův pohár spravedlnosti dikaia koupa, který sám přetéká. Pomocí něj učil Pythagoras své žáky spravedlnosti a střídmosti. Učil je taktéž, že chamtivost se nevyplácí. V poháru je totiž ryska, po kterou je možné jej naplnit. Kdo by si chtěl ale nalít více, tomu se otevře otvor ve dně nádoby a o vše přijde. Jen střídmý člověk tedy žízeň uhasí.

Pythagorovy poháry se vyrábí dodnes. Jsou to krásně zdobené a velmi zvláštní nádoby. Tou nejznámější se stala maskara bartak a je, jak jinak, plná matematiky. Pokud se z tohoto poháru chcete napít, musíte nejprve zjistit, které z četných otvorů je třeba ucpat prsty tak, abyste se nepolili.

Budete-li chtít z ostrova Samos podniknout výlet do Turecka, navštivte nejbližší letovisko na tureckém pobřeží Kusadasi.

Důležitá telefonní čísla na ostrově Samos

 • Tísňové volání: 112
 • Policie: 100
 • Hasiči: 199
 • První pomoc: 166
 • Lékařská pohotovost: 1016
 • Informace o službě konajících lékárnách a nemocnicích: 1434
 • Centrum pro otravy: 210-779 3777
 • Turistická policie: 171
 • Lesní požáry – hasiči: 191
 • Přístavní policie: 108
 • ELPA – silniční asistence: 10 400

Na ostrov Samos jezdí turisté za památkami, krásnou přírodou a odpočinkem na plážích. Více jak 150 kilometrů pobřeží ostrova lemuje šňůra letovisek, ze kterých si každý může vybrat to, co přesně zapadne do představ o dokonalé dovolené.

Do většiny oblíbených resortů vás zavede ostrovní silniční síť.