Budova Sultan Abdul Samad je jedním z nejvýznamnějších, nejznámějších a nejkrásnějších paláců v Kuala Lumpuru. Najdete jej na Merdeckém náměstí u Royal Selangor Club. Tato velkolepá stavba byla pojmenována po sultánovi Abdulu Samadovi, který v době výstavby, tj. roku 1898, vládl. V té době sloužil palác jako sídlo Salangorské vlády. Vzhledem k jeho architektonické, historické a kulturní významnosti byla budova roku 2007 uvedena na seznam kulturního dědictví UNESCO.
Budova je zdobena maurskými arabeskovými oblouky a jejím vrcholem je věž s hodinami na měděné cibulovité kopuli, sahající do výšky 43 metry. Patří k nejstarším budovám v Kuala Lumpur a její výjimečnost podtrhuje viktoriánský styl, propojený se západními a islámskými stavebními prvky.
Historie paláce Sultan Abdul Samad
S myšlenkou postavit tuto budovu přišel jako první Charles Edwin Spooner, státní zaměstnanec oddělení veřejných prací, který do města přijel ze Srí Lanky roku 1892. Spooner chtěl připravit plány k postavení budovy, která by byla odolná proti požáru a mohly se tam uchovávat důležité dokumenty. Původně zde měla být také pošta. Se svým plánem ovšem neuspěl a úkolu se zhostil AC Norman, vládní architekt Selangoru, který restauroval budovy a vesnická stavení na západě Anglie.
Stavba začala roku 1894, dokončena byla o 3 roky později. Budova Sultan Abdul Samad má přední fasádu táhnoucí se 138 metrů podél Jalan Raja a tři věže. Centrální věž s hodinami je nejvyšší z nich, tyčí do výšky 43 metrů. Její hodiny se poprvé rozezvučely v roce 1897 při příležitosti oslav narozenin královny Viktorie. Menší cirkulační věže jsou dvě a stejně jako centrální věž, i ony mají kupole ve tvaru cibule, které jsou pokryty mědí. Centrální věž lemuje schodiště. Budova má také centrální verandu.
Palác je dnes sídlem nejvyššího soudu Malajsie.