Budova Sultan Abdul Samad je jedním z nejvýznamnějších, nejznámějších a nejkrásnějších palácůKuala Lumpuru. Najdete jej na Merdeckém náměstí u Royal Selangor Club. Tato velkolepá stavba byla pojmenována po sultánovi Abdulu Samadovi, který v době výstavby, tj. roku 1898, vládl. V té době sloužil palác jako sídlo Salangorské vlády. Vzhledem k jeho architektonické, historické a kulturní významnosti byla budova roku 2007 uvedena na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Budova je zdobena maurskými arabeskovými oblouky a jejím vrcholem je věž s hodinami na měděné cibulovité kopuli, sahající do výšky 43 metry. Patří k nejstarším budovám v Kuala Lumpur a její výjimečnost podtrhuje viktoriánský styl, propojený se západními a islámskými stavebními prvky.

Sultan Abdul Samad Sultan Abdul Samad

© gracethang2 / Shutterstock.com

Historie paláce Sultan Abdul Samad

S myšlenkou postavit tuto budovu přišel jako první Charles Edwin Spooner, státní zaměstnanec oddělení veřejných prací, který do města přijel ze Srí Lanky roku 1892. Spooner chtěl připravit plány k postavení budovy, která by byla odolná proti požáru a mohly se tam uchovávat důležité dokumenty. Původně zde měla být také pošta. Se svým plánem ovšem neuspěl a úkolu se zhostil AC Norman, vládní architekt Selangoru, který restauroval budovy a vesnická stavení na západě Anglie.

Sultan Abdul Samad na Merdeckém náměstí v Kuala Lumpur

Sultan Abdul Samad na Merdeckém náměstí v Kuala Lumpur

Stavba začala roku 1894, dokončena byla o 3 roky později. Budova Sultan Abdul Samad má přední fasádu táhnoucí se 138 metrů podél Jalan Raja a tři věže. Centrální věž s hodinami je nejvyšší z nich, tyčí do výšky 43 metrů. Její hodiny se poprvé rozezvučely v roce 1897 při příležitosti oslav narozenin královny Viktorie. Menší cirkulační věže jsou dvě a stejně jako centrální věž, i ony mají kupole ve tvaru cibule, které jsou pokryty mědí. Centrální věž lemuje schodiště. Budova má také centrální verandu.

Palác je dnes sídlem nejvyššího soudu Malajsie.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Sultan Abdul Samad

Dovolená Sultan Abdul Samad je dobrou volbou pro každého, koho láká Malajsie. Podívejte se na aktuální zájezdy do destinace Sultan Abdul Samad a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem a rezervovat zájezd, který se vám bude líbit nejvíce!