Upomínkou na období, kdy byla Kuba pod vlivem Spojených států amerických, je impozantní budova Capitolio Nacional ve čtvrti Centro Habana hlavního kubánského města Havany. Je kopií amerického Kapitolu v hlavním měste USA Washingtonu D. C. Kubánský Kapitol byl slavnostně otevřen v roce 1929 a jeho honosné prostory sloužily jako sídlo kubánského parlamentu.

Vznik Capitolio Nacional

Pokud Vás zajímají fakta v číslech, tak stavba kapitolu vyšla přibližně na 17 miliónů dolarů a výstavba tohoto objektu trvala 3 roky, konkrétně od roku 1926 do roku 1929. Až do roku 1950, byl kapitol nejvyšší budovou Havany a v době jeho vzniku, se jednalo o budovu se třetí nejvyšší kopulí na světě.

Capitolio Nacional

Capitolio Nacional

Budova kapitolu je postavena v neoklasicistním stylu a architekty, kteří se na projektu podíleli, byli Raúl Otero a Eugenio Rayneri Piedra. Při stavbě byly použity pouze materiály prvotřídní kvality, mnoho detailů v interiéru, jako lampy, dveře, apod., bylo vyrobeno ve Francii.

Za povšimnutí stojí i krásné zahrady kolem kapitolu, za jejichž vznikem stojí francouzský krajinář Jean-Claude Nicolas Forestier.

Zajímavostí kapitolu je také diamant (dnes již jen replika, původní diamant byl v roce 1946 ukraden a i když se později na Kubu vrátil, již do kapitolu nebyl umístěn), který je zasazen do podlahy pod kopulí a označuje bod nula, tedy právě z tohoto bodu, se počítá vzdálenost Havany od ostatních míst.

La estatua de la República

Uvnitř hlavního sálu stojí socha La estatua de la República (socha republiky v podobě ženy), jejímž autorem je Ángelo Zanelli. Socha je se svou výškou 15 metrů, s podstavcem 17,54 metrů, třetí nejvyšší sochou na světě, která je umístěna uvnitř budovy (tou úplně nevyšší je socha Buddhy v chrámu Nara v Japonsku). Socha La estatua de la República byla odlita v Římě, přivezena ve třech částech a sestavena byla až na místě. Je pokryta 22 karátovým zlatem a váží 49 tun. Předlouhou pro obličej sochy byla Elena de Cárdenas y Echarte. Pod rukama Ángela Zenelliho, ale vznikly také další dvě sochy, které stojí po stranách mohutného schodište při vstupu do kapitolu a mají představovat práci a ctnost.

La estatua de la República La estatua de la República

© gary yim / Shutterstock.com

Salón de Pasos Perdidos

Impozantním místem uvnitř kapitolu Capitolio Nacional je rozlehlý sál Salón de Pasos Perdidos (v překladu něco jako sál ztracených kroků). Název vznikl díky zvláštním akustickým vlastnostem sálu, které jakoby obrací zvuk kroků. Podlaha sálu je z mramoru, strop je půlkulatý a krásně zdobený. Podél celého sálu jsou rozmístěny pozlacené lampy.

Salón de Pasos Perdidos v Capitolio Nacional Salón de Pasos Perdidos v Capitolio Nacional

© Alexander Y / Shutterstock.com

Capitolio Nacional v současnosti

Prostory budovy, kterou naleznete na Paseo de Martí, nyní využívá Akademie věd a Národní knihovna vědy a technologie. Veřejnosti je přístupné pouze jedno patro. Otevřeno je zde denně a vstup je zpoplatněn. Taktéž se připlácí za možnost focení a v případě tohoto místa, opravdu stojí za to si připlatit a mít možnost fotografovat.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Capitolio Nacional

Dovolená Capitolio Nacional je dobrou volbou pro každého, koho láká Kuba. Podívejte se na aktuální zájezdy do destinace Capitolio Nacional a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem a rezervovat zájezd, který se vám bude líbit nejvíce!