Bazilika svatého Petra (Basilica di San Pietro) stojí na posvátném místě, kde byl ukřižován a pohřben apoštol Petr. Je dílem mnoha významných architektů, z nichž každý něco přidal, odstranil nebo změnil. Na stavbě se podíleli Bramante, Peruzzzi, Baldassare, Giulilano de Sagalo, Antonio de Sangalo mladší, Carlo Maderno, Giacomo della Porta, Raffaelo, Michelangelo, Domenico Fontana i Bernini. Jedná se o nejvýznamnější budovu celého Vatikánu.

Bazilika svatého Petra (Basilica di San Pietro)

Bazilika svatého Petra (Basilica di San Pietro)

Dnešní bazilika svatého Petra se nachází na náměstí svatého Petra, hned vedle areálu Apoštolského paláce a vatikánských muzeí.

Prohlídka baziliky svatého Petra není otázka několika minut, připravte si na její kompletní prohlídku ideálně alespoň hodinu až dvě.

Interiér baziliky sv. Petra ve Vatikánu

Interiér baziliky sv. Petra ve Vatikánu

Historie baziliky sv. Petra

V 1. století bylo na místě dnešní baziliky pohanské pohřebiště a Nerův cirkus, kde byl podle legendy umučen apoštol Petr. Jeho prostý hrob začali navštěvovat poutníci, proto se císař Konstantin rozhodl v roce 324 postavit nad hrobem baziliku. Ta byla vysvěcena papežem Silvestrem I. v roce 329. V dalších letech byla zvelebována, rekonstruována a to až do 14. století, kdy začala chátrat. Proto papež Mikuláš V. v roce 1452 rozhodl, že bazilika musí být přestavěna.

Nákres jižní strany Baziliky z roku 1694, vytvořil Carlo Fontana

Nákres jižní strany Baziliky z roku 1694, vytvořil Carlo Fontana

Výstavba dnešní baziliky započala v roce 1505 za papeže Julia II. Stavbou byl pověřen architekt Donatelo Bramante. Půdorys jeho plánu měl tvar řeckého, to jest rovnoramenného, kříže. Po smrti Bramanteho v roce 1514 pokračoval ve stavbě Raffael a změnil původní půdorys do tvaru latinského kříže s jedním ramenem (hlavní lodí) delším. Splnil tím přání církve, aby nejdůležitější chrám křesťanství měl velkou hlavní loď. Po Raffaelovi převzal stavbu Antonio de Sangalo, žák Bramanteho. Jeho model však postrádal antickou skromnost, kterou upřednostňoval Bramante. Vyznačoval se podle Vasariho velkou fádností, těžkopádností a nevkusem. Tento projekt nebyl nikdy realizován. V roce 1527 opět nastaly problémy. Řím vydrancovali lancknechti Karla V. Město se vylidnilo, stavba baziliky se téměř zastavila.

Freska zobrazující baziliku sv. Petra ve 4. století n.l.

Freska zobrazující baziliku sv. Petra ve 4. století n.l.

K původnímu plánu Bramanteho se vrátil Michelangelo, kterého v roce 1547 pověřil stavbou baziliky papež Pavel III. Pozměnil pouze to, že odstranil menší kopule nad kaplemi. Do roku 1564, kdy Michelangelo zemřel, se podařilo postavit apsidu a střed kříže a také zesílit zdi, jelikož se stavitel domníval, že ty původní by stavbu neunesly.

Postupné změny půdorysu Baziliky svatého Petra

Postupné změny půdorysu Baziliky svatého Petra

Po smrti Michelangela se při stavbě baziliky vystřídalo mnoho dalších architektů, např. Ligorio, Vignola, Peruzzi a Giacomo della Porta, jenž dokončil kopuli a kapli  Gregoriana a Clementina ve tvaru řeckého kříže, podle plánů Michelangela. Po něm následoval Carlo Maderna, který prodloužil levé rameno, čímž vytvořil novou hlavní loď a změnil půdorys chrámu opět do tvaru latinského kříže. Postranní lodí zakončil Nejsvětější kaplí a Chórovou kaplí. Maderna zemřel v roce 1629.

Po něm pokračoval ve stavbě v následujících 40 letech nejslavnější barokní mistr Lorenzo Bernini. Ten také baziliku sv. Petra dokončil. Je rovněž autorem architektonického uspořádání náměstí sv. Petra. Bernini zemřel v roce 1680 ve věku 82 let.

Panorama svatopetrského náměstí s bazilikou svatého Petra

Panorama svatopetrského náměstí s bazilikou svatého Petra

Bazilika svatého Petra byla vysvěcena 18. listopadu 1629 papežem Urbanem VIII.

Poslední etapa výstavby však pokračovala až do roku 1666, kdy byla dokončena kolonáda a bazilika se stala nejvýznamnější budovou Itálie.

Zajímavosti o bazilice svatého Petra

Do baziliky se vejde neuvěřitelných 60 tisíc věřících. Rozkládá se na ploše 15160 m2, její délka činí 211,5 metrů. Kopule váží 14 tisíc tun, vnější výška dosahuje 133,3 metrů, vnější průměr 58,9 metrů a vnitřní průměr 41,5 metrů. Na dlažby byly vepsány pro srovnání údaje o délce jiných světových katedrál.

Fronta do baziliky svatého Petra

Fronta do baziliky svatého Petra

Návštěvu baziliky sv. Petra si rozhodně nenechte ujít. Odradit vás může jen někdy doslova nekonečná fronta před vstupem, takže na prohlídku je nejlepší dorazit brzy ráno, ideálně aspoň půl hodinky před otevřením.

Mimochodem, pokud sem budete chtít jít, podívejte se na náš článek nazvaný Prohlídka baziliky svatého Petra, je v něm popsáno, co přesně v bazilice uvidíte!

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená Bazilika svatého Petra (Basilica di San Pietro)

Dovolená v destinaci Bazilika svatého Petra (Basilica di San Pietro)? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů do Itálie a vyberte si ze všech dostupných možností!