Barokní náměstí svatého Petra (Piazza San Pietro), jehož geniálním autorem je Gian Lorenzo Bernini, bylo postaveno v letech 1656 – 1667. Má elipsovitý tvar o délce 340 metrů a největší šířce 240 metrů. Je tvořeno čtyřmi polokruhovými kolonádami s 284 dórskými sloupy a 88 pilíři, na nichž spočívá 140 soch světců.

Svatopetrské náměstí ve Vatikánu

Náměstí svatého Petra ve Vatikánu

Uprostřed náměstí stojí 25,5 metru vysoký obelisk, zhotovený v letech 37 – 41 v Egyptě za vlády císaře Caliguly. Původně byl umístěn v jednom z cirků, odkud sem byl převezen v roce 1586. Po stranách obelisku spatříte dva nádherné čtrnáctimetrové vodotrysky podle návrhů architektů Maderny a Fontany z let 1613 a 1675.

Když je na svatopetrském náměstí plno

Když je na svatopetrském náměstí plno

Zajímavosti náměstí svatého Petra

Na náměstí se vejde až 400 tisíc věřících, kteří se zde shromažďují během křesťanských slavností či významných událostí církve. Ostatně náměstí je srdcem Vatikánu, papežského státu v srdci Říma, hlavního města Itálie.

Vodotrysk s bazilikou svatého Petra

Vodotrysk s bazilikou svatého Petra

Přímo z náměstí je vidět do oken Apoštolského paláce, ze kterých (konkrétně z okna své studovny) každou neděli v poledne (je-li přítomen ve městě) žehná papež věřícím. Z balkóna pak pronáší požehnání Urbi et Orbi (o Velikonoční neděli a na Boží hod). Na západní straně náměstí pak ční Bazilika svatého Petra, nejvýznamnější církevní stavba celé Itálie, která celému náměstí svatého Petra vévodí. Do chrámu stoupá monumentální schodiště, po jehož levé straně uvidíte vchod do Vatikánského města, střežený příslušníky Švýcarské gardy. Vstup dovnitř je možný jen na zvláštní povolení.

Detail kolonády na náměstí sv. Petra

Detail kolonády na náměstí sv. Petra

Na náměstí svatého Petra se nejlépe dostanete metrem (linka A, zastávka Ottaviano) nebo tramvají číslo 19, zastávka Piazza del Risorgimento) a následně pěšky.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Náměstí svatého Petra (Piazza San Pietro)

Zajímala by vás nabídka zájezdů do destinace Náměstí svatého Petra (Piazza San Pietro)? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Náměstí svatého Petra (Piazza San Pietro) nabízí. Případně se podívejte i na další zájezdy do Itálie, nebudete litovat!