Vedle baziliky sv. Petra stojí Apoštolský palác. Říká se mu také Vatikánský palác nebo Papežský palác. Je oficiálním sídlem papeže a patří mezi turisticky nejvýznamnější místa nejen samotného Vatikánu, ale rovněž Říma a nebál bych se říct i celé Itálie.

Některé jeho části pocházejí již z 6. století, avšak s opravdovou výstavbou se začalo až v roce 1272. Sídelním místem papežů se stal roku 1377.

Apoštolský palác

Apoštolský palác

V průběhu staletí byl Apoštolský palác mnohokrát přestavován a rozšiřován. Dnes zaujímá plochu neuvěřitelných 162 000 m2 (včetně muzeí atp.) a chlubí se 1400 místnostmi. Dovnitř se vchází takzvanou Bronzovou bránou, střeženou příslušníky Švýcarské gardy, jelikož vstup do těchto částí paláce je pro veřejnost uzavřen. Jeho součástmi jsou mimo jiné obytné místnosti a pracovní prostory papeže, které se nacházejí v horních patrech čtvercové budovy.

Požehnání papeže z okna Apoštolského paláce

Požehnání papeže z okna Apoštolského paláce

Jejich okna směřují na Svatopetrské náměstí. Z nich uděluje Svatý otec požehnání věřícím každou neděli v jednu hodinu po poledni, pokud právě dlí ve Vatikánu.

Vatikánská muzea

Návštěvníci mohou spatřit historicky nejvýznamnější část Apoštolského paláce, takzvaná Vatikánská muzea. Vstup do nich je z ulice Viale Vaticano, jež leží asi deset minut chůze podél zdi severně od náměstí Sv. Petra. Na zhlédnutí obrovských palácových prostor, které zahrnují mimo jiné Sixtinskou kapli, Raffaelovy pokoje a Raffaelova Loggie, Vatikánskou knihovnu, Vatikánskou obrazárnu, Belvedere a mnoho jiných místností s významnými starověkými a středověkými sbírkami, vzácnými malbami a dalšími uměleckými díly, je třeba vyhradit si v podstatě celou otevírací dobu muzea s občasným odpočinkem v některé ze zdejších kaváren či parku.

Vatikánská muzea

Vatikánská muzea

Kompletní prohlídka Apoštolského paláce je 7 kilometrů dlouhá. Je možné zvolit si i kratší trasy, které jsou označeny různobarevnými šipkami a v časové tísni lze opustit Vatikánská muzea asi v polovině expozice východem, umístěným za Sixtinskou kaplí.

Strop v Sixtinské kapli

Strop v Sixtinské kapli

Chystáte-li se do Apoštolského paláce, podívejte se na náš popis prohlídky Apoštolského paláce.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Apoštolský palác

Máme pro vás aktuální zájezdy do destinace Apoštolský palác a nebo další spoustu zájezdů do Itálie. Podívejte se i na aktuální Last minute pro destinaci Apoštolský palác a vyberte si tu nejzajímavější nabídku!