Oficiální název Basilicata
Poloha Jih Itálie
Rozloha 10 000 km2
Nejvyšší pohoří/hora Monte Pollino
Počet obyvatel 600 000 obyvatel
Hlavní město Potenza

Region Basilicata se rozkládá na jihu Itálie mezi Jónským a Tyrhenským mořem na rozloze 10 000 km2. Žije zde přibližně 600 tisíc obyvatel. V západní části je krajina převážně zemědělská. Hlavním městem je Potenza.

Basilicata je hornatá oblast, jejíž  nejvyšší horou jižních Apenin je Monte Pollino. Kvůli tomuto terénu je obtížné budovat infrastrukturu, proto patří Basilicata k nejméně rozvinutým oblastem Itálie.

Mapa regionu Basilicata

Mapa regionu Basilicata

Geografie regionu Basilicata

Oblast je z větší části hornatá, zejména na západě při hranicích s Kampánií, na východě a na jihu při hranicích s Kalábrií. Ale i v Basilicatě se můžete vykoupat v moři. Jih regionu omývá Jónské a Tyrhénské moře. Region je rozdělen do dvou provincií – Potenza a Matera. Na severozápadě se nachází vyhaslá sopka Monte Vulture s nadmořskou výškou 4365 metrů. V regionu najdete také nejvyšší horu jižních Apenin Monte Polino, či národní park Polino.

Pobřeží regionu Basilicata

Pobřeží regionu Basilicata

Ve starověku znali Řekové a Římané Basilicatu jako Lukánii podle kmene, jenž zde žil již v 5. století před naším letopočtem.

Život v regionu Basilicata

Region má mnoho společného se sousední Apulií. Objevíte tu půvabnou a divokou krajinu, řídce se vyskytující, avšak překrásné pláže, horské útvary, množství starověkých památek a také pohostinné obyvatelstvo. Silnou tradici zde má výroba keramických výrobků, kovotepeckých prací a ručně tkaných vlněných látek.

Turismus zde není příliš rozvinutý, návštěvníci přijíždějí hlavně kvůli historii. Najdete zde celá města ovlivněná mnoha historickými epochami. V oblasti Metaponto zanechali své stopy starověcí Řekové.

Matera

Matera

V žádném městě nechybí trh s čerstvými rybami, ovocem a zeleninou.

Známá místa horských pobytů se nazývají Rionero in Vulture s výstupem na Monte Vulture (1327 metrů nad mořem), Lagonegro s výstupem na Monte Sirino (2005 metrů nad mořem).

Zajímavým městem je Potenza s románským kostelem sv. Marie z roku 718, s freskami z 11. století a paleontologickými sbírkami.

Navštivte také přímořské město Metaponto s významnými starořeckými památkami. Kdysi se sem uchýlil vyhoštěný Pythagoras a v roce 507 před naším letopočtem zde založil matematickou školu.

Chrám bohyně Héry u města Metaponto

Chrám bohyně Héry u města Metaponto

Ve městě Melfi stojí za zhlédnutí románský kostel, ve městě Miglionico poutní kostel. Město Venosa je rodištěm básníka Horatia.

Městečko Matera se svými „sassi“ (kamenné domy vytesané v jeskyních a na útesech) proslavil film Umučení Krista.

Vyzkoušejte i zdejší kuchyni. Pochutnáte si na sladkých těstovinách se sýrem scamorza nebo na některém z typických zákusků, například trojhránky plněné krémem z hrachu, kakaa a cukru. V okolí Potenzy se vyrábí víno Aglianico del Vuture.

Historie regionu Basilicata

Na břehu Jónského moře byly zakládány řecké osady již od 8. století před naším letopočtem. Za příklad poslouží Metapontion/Metaponto, Hérakeia/Eraclea i jiné. Tyto osady však postupně upadaly, za cizích vpádů v raném středověku se snižoval počet obyvatelstva.

Situace se poněkud zlepšila za Normanů a za císaře Fridricha II. ve 12. – 13. století. Později však znovu upadala. I dnes se projevuje silná tendence k emigraci.