Městečko Matera leží na okraji hluboké strže. Tvoří ho rušná horní čtvrť a klidnější dolní čtvrť Sassi („jeskyně“), která se dále dělí na Sasso Barisano a Sasso Caveoso.

Díky unikátním starobylým příbytkům, takzvaným „sassi“, se město stalo známé po celém světě.

Město Matera

Město Matera

Jeskynní příbytky sassi

„Sassi“ jsou starobylá sídliště složená z jeskyní vyhloubených ve stržích (gravine) v nižší části města. Není známo, kdy lidé v Mateře začali do měkkých vápenců vytesávat svá první obydlí, jisté však je, že místo bylo osídleno již v paleolitu. Znali ho Staří Římané a Matera byla nepřetržitě osídlena po celý středověk. Lidé zde žili i po 2. světové válce, ale situace pro asi 20 tisíc obyvatel byla hygienicky neúnosná a italská vláda se rozhodla obyvatele města přesídlit a postavit pro ně v sousedství nové město.

Jeskynní příbytky sassi

Jeskynní příbytky sassi

Nenechte si ujít více jak 120 jeskynních kostelů (chiese rupestri), které vyhloubili mniši mezi 8. – 13. stoletím. Mnoho kaplí ve skále zabrali v 15. století venkované. Do 18. století se již z některých budov před jeskyněmi staly honosné vily a kláštery. Ze sto dvaceti chiese rupestri v Sassi a Agri vynikají Santa Maria di Idris v oblasti Monte Errona a Santa Lucia alle Malve v albánské čtvrti. Oba kostely se pyšní freskami ze 13. století.

Zajímavosti města Matera

V Museo Nazionale Ridola je uložena sbírka archeologických artefaktů, nalezených přímo zde.

Apulijský dóm z 13. století na Piazza Duomo ukrývá neobvyklou sochařskou výzdobu a také anonymní obraz Madonny della Bruna, patronky Matery. Na její počest se každoročně 2. července pořádá slavnost.

Matera

Matera

Kostel San Francesco d´Assisi ze 13. století na Via Duomo připomíná pobyt sv. Františka z Assisi v Mateře v roce 1218.

Za návštěvu stojí i kostely San Domenico a San Giovanni Battista (oba z 13. století) na Via San Biagio a kostel Pugatorio (1770) na Via Ridola.

Městečko Matera se svým okolím je zapsáno do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 5 hvězdy
    5 / 5 (1 )
  • 100%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 25 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Matera v noci

dne 2015-12-16 12:55:52

Matera je krásné město plné života, i když to tak u vysídleného jeskynního města na první pohled nevypadá. My jsme jej navštívili jen krátce při své cestě Itálií. Přijeli jsme večer a chvíli nám trvalo najít to historické kamenné centrum, takže když jsme konečně zatočili do té správné uličky a uviděli to kvůli čemu jsme přijeli, byla už tma a všechny domky byly krásně obarvené žlutým světlem z pouličních lamp. Něco tak krásného jsem v životě neviděl a Matera si nás okamžitě získala. Můžu říct, že jsem zatím neviděl kouzelnější místo. Procházeli jsme různými uličkami, které se kroutili mezi domky. Chvíli jsme šli do kopce, pak zase dolů. Úzké cestičky se měnili v širší a najednou se objevilo náměstíčko nebo panoramatický výhled do údolí, tu zase vedla úzká ulička po schodech někam nahoru. Prostě místo, kde se člověk chce ztratit, aby mohl procházet ta úžasná zákoutí a objevovat krásná místa tohoto města. A ještě něco k té živosti města. Nové město navazuje těsně na to staré, takže když jsme vylezli zpoza nějaké uličky ze starého města, tak se před námi objevilo velké náměstí, na kterém i v 10 večer byli opravdu davy lidí. V prvním okamžiku jsem si dokonce myslel, že zrovna skončilo nějaké vystoupení a lidé se teď rozcházejí domů, ale když dav nepolevoval, tak jsem pochopil, že je to normální stav.
Matera je opravdu krásné město, které v každém případě stojí za to navštívit a zažít ho i v noci.Dovolená Matera

Dovolená v destinaci Matera? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů do Itálie a vyberte si ze všech dostupných možností!