Luxor je největším muzeem na světě pod širým nebem. V okolí města najdete spoustu fantastických památek, které připomínají dávnou slávu faraonů. Luxor byl víc jak tisíc let sídlem egyptských panovníků. Po nich tu zůstaly jen sluncem rozpálené kameny. Pod Luxor patřily tři starověké lokality – jednak to byl samotný Luxor, potom Théby a Karnak. Luxor patří mezi nejstarší a nejvýznamnější místa starého Egypta. V 16. století před naším letopočtem se stal významnou základnou v boji proti Hyksósům. Poté patřil k důležitým správním střediskům. Stal se i hlavním městem nové sjednocené říše. Luxor vybudoval faraon Amenhotep III.

Rammeseum v Luxoru

Rammeseum v Luxoru

Město Luxor

Dnešní Luxor je město s 60 tisíci obyvateli. Rozkládá se  na pravém břehu Nilu. Na tomto místě kdysi byly starověké Théby, které popsal Homér jako „Théby sta bran“. Název Luxor pochází z arabského slova el-Uksur, což znamená ležení nebo opevnění.  V římské době se tu nacházely dva vojenské tábory, které staří Egypťané nazývali Veset. Rozprostíraly se v oblasti mezi dnešním Karnakem a Luxorem.

Luxor

Luxor

Na vrcholu slávy mělo město přes milion obyvatel. Stalo se hlavním městem Nové říše, sahající od Eufratu k Horní Nubii. Uctíván tu byl bůh Amon-Ré. Amon byl původně bůh větru, Ré byl bohem slunce. V Thébách obě božstva splynula v krále všech bohů. Chrámy na levém břehu Nilu sloužily k uctívání bohů, západní břeh byl určen pro zádušní chrámy, pyramidy a hroby v Údolí králů a Údolí královen. Říše mrtvých totiž ležela za západním obzorem.

Na západním břehu se nacházejí i Memnonosovy kolosy krále a královny Hapšetsut, Údolí králů a Údolí královen. Na východním břehu jsou zase dominantami dva překrásné chrámy Karnak a Luxor.

Chrám v Luxoru

Chrám v Luxoru vybudoval faraon Amenhotep III. k poctě slunečního boha Amona, jeho manželce bohyně Mút a jejich synovi, bohu měsíce, Chonse. Chrám je dlouhý 260 metrů a široký 50 metrů. Je jedním z největších chrámů na světě. Začal jej budovat Amenhotep III., ale dobudováván byl i dalšími vládci – Achnatonem, Tutanchamonem a Ramesem II.

Chrám v Luxoru

Chrám v Luxoru

Prošel množstvím změn a přístaveb. V období Střední říše zde stála svatyně a pravděpodobně i chrám z období Staré říše. Je také prokázáno, že na výstavbě se podílela i královna Hatšepsut. Ke změnám došlo za Ptolameiovců, za období římské nadvlády i v době křesťanské a muslimské.

Je tedy zřejmé, že chrám v Luxoru je neobyčejně bohatou kronikou dávné minulosti. Najdete zde třeba popisy bitvy u Kadeše, obrazy z oslav svátku Opet, zaznamenanou pověst o matce Amenhotepa III., která byla oplodněna Bohem. Do sloupů, obelisků i stěn chrámů jsou vytesány příběhy o hrdinských činech faraonů.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.33 hvězdy
    4.33 / 5 (3 )
  • 86.6%
  • (3)

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Hezký chrám!

dne 2015-03-15 03:21:09

Chrám v Luxoru je krásné místo...líbil se mi hlavně obelisk...výzdoba je atraktivní a celý chrám je moc hezký... dá se obejít i pěšky bez placení ale aby člověk něco viděl musí dovnitř a zaplatit vstupné... my šli nejdříve sem a o den později do chrámu v Karnaku,který je podle mně daleko hezčí a zajímavější... chrám v luxoru tamk možná opravdu stačí jen obejít a za vstup sem neplatit.Dosaženo 500 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Zajímavý chrám

dne 2014-12-01 06:02:23

Chrám v Luxoru je mnohem menší než chrám v Karnaku. Je jednodušší jej obejít a projít kompletně. Měli jsme asi štěstí, ale během naší návštěvy tady bylo hrozně málo lidí a byl tady klid, což se nám hrozně líbilo. Velmi doporučuju dát si zde šálek egyptského čaje a chvíli posedět ve stínu stromů a jen tak relaxovat. Krása!Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Super!

dne 2014-11-09 22:56:39

Krásný chrám, určitě mějte s sebou průvodce, se kterým se dozvíte mnohem více. Zajděte si sem v podvečer nebo večer, kdy je vše nasvětleno a dělají se tu super fotky a vůbec to vypadá skvěle. Dejte si pozorn na prodejce všeho možného na parkovišti, patřili mezi ty nejotravnější v celém Egyptě. Navíc to jsou často děcka, takže o to horší je je poslat někam...Dovolená Luxor

Dovolená v destinaci Luxor? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů do Egypta a vyberte si ze všech dostupných možností!