Údolí královen leží mimo území Údolí králů, na západním břehu Nilu. Ukrývá se na bočním údolí pod horou al-Karn. Kromě královen zde byli pohřbívání i děti faraonů Nové říše. Nejznámějším přístupným hrobem je hrob Nefertari, s nádhernými barevnými reliéfy. Dosud bylo objeveno asi 70 hrobů královen, princů a princezen z 18. – 20. dynastie. Výzdoba hrobů vypovídá o denním životě. Stylově čistou, neobvyklou stavbou je chrám královny Hatšepsovet. Je vtěsnaný do skály a  geniálně zakomponovaný do krajiny.

Údolí královen

Údolí královen

Objev Údolí královen

Údolí královen leží v nejjižnějším cípu ohromného pohřebiště starověkých Théb. Toto místo, cestovateli a badateli 19. století téměř zapomenuté, tak pojmenovali Jean Francois Champollion a Angličan Wilkinson. Ti jako první prozkoumali Údolí v prvních desetiletích minulého století. Údolí královen, které staří Egypťané nazývali Ta-set-neferu, „Místo králových dětí“, obsahovalo přes stovku hrobek, které byly vykopány na začátku 18. dynastie (kolem 16. století před naším letopočtem). Hrobky byly původně zamýšleny jako místo konečného odpočinku princů a princezen královské krve.

Údolí královen

Údolí královen

Později, počínaje vládou Ramesse II., byly vyhrazeny pro manželky faraonů. Místo bylo vybráno proto, že se pokládalo za posvátné a hodilo se pro funkci jako královské pohřebiště ze dvou důvodů. Prvním byla blízkost hory el-Kurna, Thébského štítu, hory ve tvaru pyramidy, která je také obrácena  do Údolí králů a je zasvěcena bohyni kobře Meretseger. Druhým důvodem byla přítomnost vodopádu a jeskyně na konci Údolí.

Hrobka královny Nefertari

V Údolí královen se nachází také hrobka královny Nefertari, kterou objevil Ernesto Schiaparelli v roce 1904. Mnozí odborníci ji považují za nejkrásnější hrobku v celém Egyptě. Vzhledem k četným a kritickým problémům, jež ohrožovaly nádherné malby, byla hrobka v padesátých letech uzavřena. Teprve v roce 1986, s pomocí Egyptské památkové péče a Getty Conservation Institute, byl učiněn první naléhavý zásah, ve snaze stabilizovat stav maleb. V roce 1988 začala vlastní restaurace. Byla dokončena v rove 1992. Aby byly zachovány restaurované malby, rozhodly se egyptské úřady uzavřít hrobku pro veřejnost trvale.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 3.5 hvězdy
    3.5 / 5 (4 )
  • 70%
  • (4)

Summary:

Dosaženo 500 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Kdysi dávno

dne 2015-07-20 15:37:35

jsem tady byl s manželkou a dětmi a bylo to moc zajímavé. Oproti údolí králů je tady mnohem větší klid. Až na to horko skvělý zážitek!Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Krásné, ale ne pro masy

dne 2015-05-05 07:15:03

Údolí královen je poněkud náročné na prohlídku. Asi bych jej doporučila hlavně nadšencům do egyptské historie a určitě si na něj vyhraďte samostatný den. Je totiž hodně rozsáhlé a čeká vás tady (kromě extra poplatku za vstup) taky hromada chozen. Jsou zde hroby žen a dětí, což jinde v Egyptě snad ani není moc vidět, ale během naší návtěvy byly otevřeny jen 2 hrobky, což byla škoda. Nevím, jestli by lidé, kteří nejsou takoví nadšenci jako já, neskřípali zubama.

Pokud bych mohla doporučit lidem, kteří se sem jednou podívat na egptské památky a nejsou to fanatici do egyptské historie - stačí si prohlédnout Údolí králů a Deir el Medina, které jsou zajímavější než Údolí královen a navíc vás tam nečeká tolik chození.

Je to o osobních preferencích, já vím, že manžela bych sem netahala :o)Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Misto hezke, prodejci by tady ale mohli na olympiadu v otravovani

dne 2015-03-31 12:34:36

Samotné udoli se nam libilo, je utulnejsi, vcelku malo lidi a ma krasne zdobene hroby. Co nas tady ale uplne otrávilo byli prodavaci nebo samozvani pruvodci kteří nas doprovazeli a neustale nam nutili vyklad k jednotlivých hrobkam, ackoli jsme jim jasne rekli, ze nemame zajem a ze ztraci cas. Tak otravne prodejce jsem v Egypte jinde nezazil!Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Stojí za návtčtěvu!

dne 2014-11-12 23:14:38

Spousta lidí nám říkala, že Údolí královen není tak hezké jako Údolí králů. Nevím kde to vzali!!!
Podle mě je Údolí královen mnohem hezčí, klidnější a není tak náročné na prohlídku, protože je menší. Více se mi líbily i hrobky a jejich výzdoba, která u některých hrobů (třeba toho královny Nefertiti) vypadá, jako kdyby tady nebyla tisíce let ale byla skoro nová. Byl tady daleko větší klid a méně lidí. Vstupné se platí extra, ale určitě bych návštěvu Údolí královen doporučila. Škoda jen, že je otevřených jen pár hrobek.Dovolená Údolí královen

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do destinace Údolí královen je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do destinace Údolí královen či Last minute nabídek do Egypta.