Karnak je dosud největší odkrytý chrámový komplex v Egyptě, hlavní kultovní středisko boha Amona. Kromě Velkého Amonova chrámu, jež  má celkem deset pylonů, k němu ještě patří severní okrsek boha Moncua a okrsek chrámu bohuně Mut, jižně od velkého chrámu. Karmak se budoval  asi 1600 let.

Chrám v Karnaku - sochy s beraními hlavami

Chrám v Karnaku – sochy s beraními hlavami

Karnak leží asi dva a půl kilometru od centra dnešního Luxoru. Pravděpodobně jde o největší a nejrozsáhlejší chrámový komplex, jaký byl kdy vybudován. Stavěl se po etapách zmíněných a dost neuvěřitelných 1600 let a podílely se na něm generace faraonů. Výsledná stavba je kolekcí svatyň a chrámů, pylonů a obelisků. Byly zasvěceny různým bohům.

Výstavba chrámů začala kolem roku 2000 před naším letopočtem a dokončena až za vlády prvních Ptolemaiovců. Nejhorlivěji se stavělo za vlády Amenhotepa I. a III., Tuthmose III., královny Hatšepsut a Ramese II. V období Nové říše byl Karnak považován za centrum Egypta. Město však nebylo určeno pro obyčejné obyvatele. Směli sem vstoupit jen kněží a faraonové se svou družinou.

Chrámový komplex se rozděluje na tři části:

  1. Hlavní částí je posvátný okrsek boha Amona
  2. Na jih od Amonova okrsku leží okrsek jeho manželky královny Muty
  3. Na severu se rozkládá okrsek starého thébského místního boha Montha, s hlavou sokola.

Hlavní Amonův okrsek se nachází v centru Karnaku a pro většinu návštěvníků se stal synonymem celého Karnaku. Jeho dominantou je Velký chrám boha Amona, s posvátným jezerem. Zde byla uctívána trojice bohů Amón-Ré, Muta a Montha.

Karnak

Karnak

Amonův okrsek byl ve své době propojen kanálem s Nilem, aby tudy mohly projíždět posvátné bárky. V sousedství kanálu vybudoval Ramese II. přístavní molo.

Při vstupu do chrámu uvidíte řady sfing s beraními hlavami. Každá má mezi nohama hlavu krále. Cestu k prvnímu obrovskému pylonu jich vroubí 40. K této aleji sfing připlouvala loď Amóna-Réa. Za pylonem se rozléhá Velké nádvoří. Spatříte tu svatyni Sethi II., skládající se ze tří malých kaplí pro posvátné bárky tří thébských bohů. Naproti svatyně stojí sfinga s tváří Tutanchamona a vpravo malý chrám Ramesse III. Uprostřed nádvoří se tyčí osamělý sloup – nejstarší památka. Sloup je pozůstatkem stánku, který zde nechal postavit faraon Taharka.

Naproti druhém pylonu stojí kolosy, které představují Ramesse II. Druhým pylonem vstoupíte do nejkrásnějšího místa areálu – Velkého hypostylu. Je to sloupová síň se 134 obřími sloupy. Dosahují výšky 15 – 21 metrů. Hlavice jsou ve tvaru lotosu či papyru. Sloupová síň bývala kdysi zastřešená a zdobily ji sochy faraonů. Tyto sloupy podpíraly střechu.

Na střední nádvoří se dostanete třetím pylonem. Stávaly zde čtyři obelisky, ale zachoval se pouze jeden. Z ostatních jsou ruiny.

Hypostyl chrámu v Karnaku

Velký hypostyl chrámu v Karnaku

Čtvrtý pylon slouží jako vstup do nejstarší části chrámu. Na malém nádvoří se nalézá sloupová síň se žulovými obelisky královny Hatšepsut.

Pátý a šestý pylon se téměř nedochovaly. Uvidíme zde ale svatyni Amonovy posvátné bárky. K zajímavostem patří posvátné jezero, které hlídá obrovský skarabeus. V minulosti se z jezera brala voda pro potřeby chrámu a rituálními mytí kněží. Dnes vede okolo jezera pěšina, kterou vychodili návštěvníci. Věří se, že kdo obejde třikrát jezero, tomu se splní přání. Ženy obcházejí jezero sedmkrát. To jim pomůže, aby se do roka vdaly a měly dítě.

V areálu můžeme pozorovat i slavnostní chrám Tuthmose III. ve tvaru vojenského stanu. Faraon si při svých vojenských výpravách na stan tak zvykl, že si jej nechal postavit v kamenné podobě. V chrámu naleznete i portréty křesťanských svatých.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.75 hvězdy
    4.75 / 5 (4 )
  • 95%
  • (4)

Summary:

Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Nádhera, nemám slov!

dne 2015-04-18 00:13:16

Návštěva chrámu v Karnaku je nutnost a dával bych ji povinně všem, kdo jedou do Egypta na dovolenou. Bez toho totiž člověk jen leží u moře a tlačí do sebe jídlo z all inclusive, ale historii dané země vůbec nepozná. A právě díky historii si člověk může uvědomit, že dnešní Egypťané jsou potomky fascinující říše, proti které byli naši předkové jen babralové a čučkaři, kteří si hráli s klacky v lese.

Chrám v Karnaku je nádherné místo a zjevně jedním z největších náboženských míst starého Egypta. Podle mne je tohle místo dokonce mnohem zajímavější než pyramidy v Gíze!

Určitě bych doporučil dvě věci - až sem pojedete, hodně pijte a buďte natření silným opalovacím krémem, protože sluníčko tady svítí hodně a člověk se spálí ani o tom neví. Druhá věc - jeďte sem buď brzo ráno a nebo v pozdním odpoledni. Není už takové horko a slunce posazené nízko na horizontu dává celému místu úplně jinou, mnohem kouzelnější atmosféru.

Určitě stojí za více návštěv, protože je to vskutku majestátní místo!Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Hezci nez chram v Luxoru!

dne 2015-03-29 16:12:33

Jeli jsme sem na kratky vylet a nakonec litovali, ze jsme si na nej nevyhradili vice casu protoze tento chram je opravdu uzasny. Obrovske sochy, malby, vyzdoba, barvy, historie - to vsechno vam uplne vyrazi dech.

Je to velmi rozehle misto a potrebujete k jeho prohlednuti hodne casu. V ramci zjisteni maxima informaci bych doporucila vzit si pruvodce, ktery vam o vsem povypravi spoustu veci ktere v tistenem pruvodci vubec nejsou. Jen si jej nejprve proklepnete, at mu rozumite, protoze nekteri moc dobre cizi reci neumi,

Byli jsme i v chramu v Luxoru, ale tenhle se nam libil mnohem vice. Delaji tady i vecerni svetelne show, coz musi byt taky zajimave! Tak snad priste =)Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Překrásné!

dne 2015-02-04 21:00:07

Skutečně překrásné místo staré tisíce let a budované několika faraony. Pokud jste milovník egyptské historie, budete tady v sedmém nebi, protože tohle je živé muzeum, které jinde na světe neuvidíte. Je tady toho TOLIK k vidění, že by tady člověk mohl strávit týden a pořád by měl na co koukat. Určitě si vezměte průvodce, protože bez něj by vám utekla spousta informací a zajímavostí!

Tip na konec - je možné dělat i prohlídku večer - DOPORUČUJI, je to úplně jiný zážitek než přes den a je to BOMBA!Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Světelná show stála za to

dne 2014-12-16 16:29:33

Světelná a hudební show v chrámu v Karnaku byla skvělá, navíc zajímavá i tím že jsme se museli během show přesouvat. Když jsme tady přišli druhý den v denním světle, vypadal chrám zase úplně jinak, bylo to jako být na jiném místě. Chrám je rozlehlý a je tady spousta zajímavostí. Pokud neholdujete historii, možná vás za chvíli začne nudit, ale vidět ho je nutnost.
Otravovali mě jen naháněči mimo chrám, ti byli opravdu na facku.Dovolená Karnak

Máme pro vás aktuální zájezdy do destinace Karnak a nebo další spoustu zájezdů do Egypta. Podívejte se i na aktuální Last minute pro destinaci Karnak a vyberte si tu nejzajímavější nabídku!