Džoserova pyramida je geniálním dílem stavitele Imhotepa, leží na jižním okraji Káhiry.

Základem stavby tvoří čtvercová mastaba s délkou strany 71,5 metru. Čtverec byl vysoký 8,4 metru a stal se jádrem stavby. Nad mastabou byla vztyčena čtyřstupňová pyramida. Její stěny jsou orientovány podle světových stran. Má to náboženský podtext, jelikož pyramida měla být postavena v souladu s kosmickým řádem. To bylo charakteristické pro náboženství Helieopole, které bylo pod ochranou Džosera. Jeho veleknězem byl právě Imhotep.

Podle nákresů měla mít pyramida jen čtyři stupně, ale po jejich dokončení byly ještě další dva stupně přistavěny a pyramida tak dostala dnešní podobu.

Džoserova pyramida Džoserova pyramida

© Murat Hajdarhodzic / Shutterstock.com

Proti pyramidě (skutečnému hrobu) tvoří protiklad jižní hrob. Jde o symbolické vyjádření duality moci, protože Džoser byl králem Dolního i Horního Egypta. Dvě hrobky tak symbolizují přiblížení hlavních měst – Abydu a Memfidy.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Džoserova pyramida

Džoserova pyramida je krásné místo, které stojí za návštěvu. Prohlédněte si proto zájezdy do destinace Džoserova pyramida či aktuální nabídku Last minute a vyberte si, co vás zaujme nejvíce! K dispozici jsou i další zájezdy do Egypta, stačí kliknout sem a vybrat si :-)