Starověké město Memfis bylo prvním hlavním městem sjednoceného Egypta. Stalo se centrem kultury tehdejšího obyvatelstva a symbolem spojení a rovnocenného postavení Dolního a Horního Egypta, založeného faraonem Menim, tři tisíce let před naším letopočtem. Memfis patřil k tehdejším nejvýznamnějším přístavům země. Sloužil také jako pevnost. Dnes z města zbyly jen ruiny. Za prohlídku však stojí chrámy Siamona Ptaha, Merenptahův palác a čtyři metry vysoká alabastrová sfinga, pocházející z období vlády Ramesse II. Stejně jako pyramidy v Gíze, tak i velká část Memfisu padla za oběť lupičům stavebního materiálu při výstavbě Káhiry.
Asi třicet kilometrů od Káhiry se rozkládá palmový háj, kde mohou návštěvníci obdivovat zbytky alabastrové sfingy. Sfinga kdysi střežila chrám, ale ten už dávno zmizel.
Když král Meni dokončil sjednocení Horního a Dolního Egypta, nechal vystavět pevnost na začátku delty Nilu. Bylo to zároveň strategické i symbolické místo, kde spolu hraničila obě původní království. Okolo této pevnosti později vyrostl Memfis, nejstarší hlavní město světa, které se stalo rovněž nejvýznačnějším městem faraonské epochy.
Každý panovník Staré říše si v okolí Memfidy vybudoval rezidenční palác a takzvané pyramidové město. Tato sídla se stávala správními centry země, i když náboženské centrum zůstávalo v jižní části Egypta. Až za vlády panovníka Džosera ze 3. dynastie, se Memfis stal oficiálně hlavním egyptským městem. Začaly se tu stavět paláce, úřady, chrámy, kněžské školy a obřadní budovy. Během vlády jednotlivých dynastií se sídlo panovníka stahovalo z jedné čtvrti města do druhé a to podle toho, jaké přízni panovníka se čtvrť těšila. V prvním přechodném období se centrem stalo okolí pyramidového města, které vybudoval Teti. V ramessovkém období se centrum přesunulo do okolí chrámu zasvěcenému Ptahovi.
Důležitým počinem při rozvoji Memfidy byla výstavba obrovského pohřebiště v Sakkaře.
Po celou dobu vlády faraonů, ale i poté co se hlavním městem Egypta staly Théby, zůstal Memfis hospodáským střediskem země.
Dnes se zde nachází venkovní museum, které je sice příjemné, ale velmi malé – sfinga, socha Ramesse a zbytky královského chrámu. Vnitřní museum – vévodí mu obrovská socha Ramesse II. Muzeum je kousek dál za Sakkarou.
Příjemné muzeum pod otevřeným nebem
Klára Kuku dne 2015-04-07 03:51:19Když jsme byli v Káhiře, rozhodli jsme si udělat výlet do asi 20km vzdáleného města Memfis. Toto město je dnes již v ruinách (tedy jeho původní starobylá podoba) a kolem něj je vystavěno současné moderní město. Největším lákadlem Memfisu je Open Air Museum (museum pod otevřeným nebem) s řadou monumentů a soch. Nejznámější z nich je Kolos Ramese II, který se nachází ve vlastní jednoúčelové budově. Najdete zde i Alabastrovou sfingu. Nám se zde líbilo, hlavně to, že jeto klidné místo a nikdo nás tady neotravoval, což třeba v Gíze bylo přesně naopak.
Zašlá sláva
Katka Paw. dne 2014-11-17 20:55:58Na návštěvu Memfisu jsem se těšil, přecijen je to město, o kterém člověk v dětství hodně slchával a četl, protože to bylo váznamné město starověku. Bohužel dnes již tady ale není moc co k vidění, v podstatě se dá říct, že zajímavost a atraktivita tohoto města je tam tam. Je tady muzeum se spoustou soch, ale upřímně - v Egyptě je tolik míst, které vámm nabídnou mnohem více než sochy v mnohem lepším stavu a s větším množstvím dalších zajímavých věcí, takže Memfis můžete s klidným svědomím vynechat. O nic nepřijdete, já bych to příště určitě udělal.