Memnonovy kolosy tvoří dvě sedící postavy, které představují Amenhotepa III. Jsou vytvořené z křemence. Sochy přetrvaly věky a připomínají hliněný pohřební chrám tohoto faraona. Kromě těchto soch se nic víc nezachovalo.

Memnonovy kolosy

Memnonovy kolosy

Tyto dvě ohromné monolitické sochy stály před prvním pylonem památného chrámu Amenhotepa III.  Původně to byl největší thébský chrám, postavený pod dohledem velkého stavitele Amenhotepa, syna Haluz, později zbožštěného. Tato velkolepá stavba byla bohužel postavena celá z nepálených cihel a vystavěna na špatně zvoleném místě –  příliš blízko řece Nilu. Byla úplně zničena.

Tyto dva kolosy  poskytují úplný, velice působivý doklad toho, jak chrám vyhlížel. Dvě sochy z křemence vysoké 16,5 metru a vztyčené na podstavci vysokém přes dva metry, představují Amenhotepa III. Řečtí cestovatelé jej nazývali „Memnonovými kolosy“, poněvadž jedna ze soch byla velmi poškozena zemětřesením, pravděpodobně v 1. století před naším letopočtem. Jméno pochází z řecké mytologie podle Memnóse, kterého zabil v Trójské válce Achilles. Sochy prý po ránu po staletí vydávaly zvuky, jež připomínaly nářek jeho matky Eos, bohyně ranních červánků.

Byly nesčíslněkrát nafotografovány a jejich obrazy obletěly na stránkách časopisů celý svět.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 3 hvězdy
    3 / 5 (1 )
  • 60%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Obrovské, bezplatné, překvapující :D

dne 2015-05-01 10:13:33

Když jsme jeli do Údolí králů z ničeho nic se vedle cesty objevily dvě obří sochy. Ukázalo se, že to jsou Memnonovy kolosy, o kterých jsem původně ani nevěděl a vůbec netušil, že tady něco takového je. Jejich poloha je divná - stojí uprostřed ničeho u cesty. Jako kdyby sem ani nepatřily. Skvělé je, že se zde nic neplatí. Obě sochy jsou opravdu obří, ale bohužel už ztratily hodně z detailů. Musely být původně nádherné. Výhoda je, že leží u cesty do Údolí králů, takže spousta lidí jede kolem. Není problém zastavit a podívat se, nic se tady neplatí.Dovolená Memnonovy kolosy

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do destinace Memnonovy kolosy je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do destinace Memnonovy kolosy či Last minute nabídek do Egypta.