V našem seriálu o cestování v těhotenství máme za sebou část o tom, zda je cestování v těhotenství pro nastávající maminku dobré či nikoli a nyní si řekneme něco více o tom, kdy v těhotenství je nejlepší cestovat, proč a na co si dát pozor mimo toto období.

Cestování v prvním trimestru těhotenství

Chcete-li vyrazit na cesty během těhotenství, naprosto jednoznačně vám nedoporučujeme cestu realizovat v prvním trimestru. Riziko komplikací či potratu je zde nejvyšší a cestování, spojené mimo jiné např. se změnou prostředí, hygienického komfortu, standardů dostupné zdravotní péče atp., patří mezi faktory, které mohou výrazně zvýšit rizika.

Proto cestu během prvního trimestru zvažte a budete-li mít jen trošku možnost, raději ji neabsolvujte.

Zvlášť to platí pro nastávající maminky, které mají zvýšené riziko potratu, protože mají např. zvýšený krevní tlak, již prodělaly samovolný potrat atp. Jakékoli zdravotní omezení, které může zvýšit riziko potratu, je signálem pro to, abyste v prvním trimestru opravdu byly raději v klidu a nedělaly nic neobvyklého, co by vaše těhotenství mohlo ohrozit.

Jak jde čas v těhotenství

Jak jde čas v těhotenství

Cestování ve druhém trimestru

Druhý trimestr těhotenství je obdobím, které je v těhotenství obvykle tím nejpříjemnějším. A je tak i nejvhodnější dobou k uskutečnění dovolené.

Pokud tedy nemáte od doktora doporučení, abyste odpočívala na lůžku, pokud nemáte rizikové těhotenství či další již uvedené potíže a rizika, pak během druhého trimestru bez obav cestujte. Ale samozřejmě se šetřete, těhotenství je pro organismus velice náročné, takže si neplánujte žádné náročné výšlapy, přesuny či aktivity, které by vám mohly zhoršit zdravotní stav.

Pokud tedy plánovat dovolenou během těhotenství, tak rozhodně ve druhém trimestru, kdy je těhotenství pro ženu obvykle největší radostí.

Cestování ve třetím trimestru

Třetí trimestr je opět obdobím zvýšeného rizika. Osobně bych třetí trimestr určitě považovala za dobu, kdy raději necestovat. Ze zdravotního hlediska zde je již plod obvykle dostatečně vyvinutý, aby v případě předčasného porodu mohl přežít (ať už v inkubátoru nebo i bez něj), ale cestování, náročné přesuny, změny tlaku atp, mohou riziko předčasného porodu několikanásobně zvýšit. A kdyby se tak stalo, je nutné si uvědomit lokální situaci v místě, kam se chystáte (viz dále).

Kromě toho je po cirka 28.-32. týdnu těhotenství otázkou také to, jak budete chtít cestovat, protože např. letecké či některé lodní společnosti po vás mohou požadovat zprávu od lékaře, že jste schopná let absolvovat a jinak vás vůbec nepustí na palubu (chcete-li v této fázi těhotenství cestovat, raději se dopředu dobře informujte).

Navíc pro ženy je třetí trimestr již obvykle obdobím, kdy začíná být bříško již dost nekomfortní, člověk je hodně unavený, neohrabaný a tak ani na cestování většinou nejsou moc myšlenky.

Takže třetí trimestr, není-li to bezpodmínečně nutné, raději necestujte a cesty si na tuto dobu moc neplánujte. Za ta rizika to nestojí.

Vraťme se ale ke zmíněným lokálním rizikům, tedy k tomu, kam se vlastně chystáte vycestovat, protože právě kam se v těhotenství vydat, patří mezi nejzásadnější faktory rozumného cestování v těhotenství.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!