V našem seriálu o cestování v těhotenství již máme úspěšně za sebou dvě části o tom, zda je pro nastávající maminku cestování dobré a také jsme si už udělaly jasno v tom, kdy je cestování v těhotenství nejlepší a proč tom tak je.

Nyní se zaměřím na to, kam se v těhotenství vydat a jaká rizika na těhotnou ženu při různě vzdálených cestách mohou čekat.

Kam v těhotenství cestovat?

Naštěstí již dávno pryč jsou doby, kdy byly omezeny možnosti toho, kam se dalo z České republiky cestovat. Možnosti dnešních cestovatelů jsou prakticky neomezené a vybírat si tak můžeme z destinací doslova po celém světě. Za běžných okolností se jedná o fantastickou možnost volby, ovšem v těhotenství je nutné zvážit rizika, která se během cestování mohou v závislosti na zvolené destinaci objevit.

Česko, Slovensko a okolí

Pokud se chystáte cestovat jen po tuzemsku, případně na Slovensko či do okolních zemí a délka cesty nepřekročí několik málo hodin, tak není asi potřeba nic zásadního řešit. Pokud vám doktor cestu vyloženě nezakázal a nebo důrazně nedoporučil, není se moc čeho obávat, protože doba cesty nebude tak dlouhá, aby se výrazně zvýšila rizika zdravotních komplikací, budete stále v místech s dostupnou zdravotní péčí v kvalitě, na kterou jsme u nás zvyklí a nezmění se vám ani denní režim (způsobený časovým posunem), stravovací návyky (žádná exotická jídla) a něměly by se výrazně změnit ani hygienické normy.

Dovolená v těhotenství

Dovolená v těhotenství

Přesto samozřejmě platí to, že se těhotná žena nesmí přepínat a musí vědět, že těhotenství je pro její organismus velkou zátěží. V mém případě se to projevilo, když jsme šli na procházku na jeden náš oblíbený kopec – jaké bylo moje překvapení, když jsem se začala zadýchávat už v malém stoupání! Samozřejmě je to logické, v těhotenství je spotřeba kyslíku mnohem větší, protože hodně jej spotřebuje mimčo v bříšku, přesto mne to překvapilo a z výšlapu tak nakonec byla procházka do jedné příjemné hospůdky 🙂 Proto si při plánování dejte pozor, abyste vše neplánovala tak, jak jste byla zvyklá v době, kdy jste v sobě nenosila potomka.

Evropa

Chystáte-li se vycestovat po Evropě do jejích vzdálenějších končin, kam již cesta nějakou dobu trvá, pak již rozhodně je dobrý nápad si před cestou zajít za lékařem na rychlou prohlídku a popovídání si o tom, zda je všechno v pořádku a zda nemusíte mít obavy.

Určitě také doporučuji si velice dobře zjistit, jak je to s dostupností lékařské péče v destinaci a rozhodně si také zajistěte cestovní pojištění, které se bude vztahovat i na těhotenství (a to i dle toho, ve kterém týdnu jste – některá pojištění se nevztahují na těhotné ve vyšším stádiu těhotenství!).

Exotika, vzdálené země

Nejrizikovějšími oblastmi jsou samozřejmě vzdálené exotické země. Riziko spočívá v několika faktorech, mezi které patří především délka cesty, časový posun, změna stravovacích návyků, změna hygienických podmínek, rizika nemocí a infekcí a v neposlední řadě také dostupnost a kvalita zdravotní péče.

Všechny výše uvedené faktory je nutné velice dobře zvážit a mít je na paměti, protože to, na co jste zvyklí u nás, ve vzdálených zemích prostě nemusí fungovat a nebo to může fungovat zcela jinak.

Jedním z největších „strašáků“ při cestování v těhotenství do exotických zemí je bezesporu dlouhá cesta v letadle. Přitom zrovna tohoto se zpravidla není nutné vyloženě bát, stačí dodržovat běžné zásady při cestování letadlem v těhotenství a rizika budou minimální.

Daleko horší může pro nastávající maminku být časový posun, se kterým se někteří lidé vyrovnávají špatně (a vzhledem k už tak vyčerpávajícímu těhotenství to je pro organismus těhotné ženy další pořádný nápor).

Exotická jídla v těhotenství

Určitě si dejte pozor také na to, že při cestování do exotických destinací se budou výrazně měnit možnosti stravování. Zdaleka ne všude je dostupný chleba, ne všude seženete vaši oblíbenou minerálku a v některých zemích najít např. jídlo, které nebude úděsně pálivé, může být také docela bojový úkol. A jelikož máme v těhotenství zvláštní chutě a ne všechno nám chutná, tak to může být docela nepříjemná a přitom i zcela nečekaná komplikace, která vás před cestou nemusí ani napadnout! Když pak třeba na Srí Lance zjistíte, že jediné, co můžete sníst, aniž by se vám zvedl žaludek, je suchá rýže, tak to bude poněkud hladovková dovolená 🙂

Hygiena v exotických zemích během těhotenství

A když už jsem zmínila tu Srí Lanku – pokud se budete chystat do nějaké hodně exotické země, počítejte s tím, že hygiena zde může být na naprosto odlišné úrovni, než na kterou jste zvyklá. To v normální situaci jde v pohodě zvládnout (stačí trošku zatnout zuby 🙂 ), ale v těhotenství to může být až nepříjemné. Proto doporučuji cestovat spíše do míst, která jsou turisticky na vysoké úrovni a kde nemusíte mít obavy o to, že nebudete mít k dispozici klasické záchody a možnost koupit si hygienické pomůcky (v případě zmíněné Srí Lanky by to bylo západní pobřeží s letovisky jako Negombo atp.).

Očkování v těhotenstí

Nehledě k samotné hygieně, je při cestách do dalekých konců zeměkoule potřeba myslet na to, že jsou obvykle potřeba různá očkování (s těmi vám poradí lékař nebo nejbližší očkovací centrum), z nichž některá však pro těhotná nejsou vůbec vhodná, takže se raději vždy poraďte s lékařem. Oblastem, kde se  např. vyskytuje malárie, se raději vyhýbejte velkým obloukem, protože očkování proti malárii v těhotenství rozhodně nepodstupovat a případná následná péče je pro těhotnou také velkou hrozbou, takže malárie je opravdu hodně velké riziko.

Ať už pojedete na Slovensko, do Řecka a nebo do Thajska, určitě si doma před cestou udělejte trošku rešerši toho, jak to v daném místě vypadá s dostupností zdravotní péče. Podívejte se, kde je nejbližší nemocnice, zkuste zjistit, jaká je její kvalita a zda máte v pořádku cestovní pojištění, abyste na místě nezjistila, že vám pojišťovna náklady na léčbu např. v pokročilém těhotenství neproplatí.

No a možná také popřemýšlejte nad tím, zda v dané zemi neplatí nějaké morální normy, které u nás neznáme – třeba že by mohli být místní pohoršeni tím, že chodíte s odhaleným bříškem atp. Proč si zbytečně komplikovat dovolenou, že?

Opalování v těhotenství

Pokud se chystáte do tepla, pak pozor na sluníčko – to je sice přínosné, protože nám dodává vitamín D, ale opalování těhotným ženám rozhodně nelze doporučit, protože už po krátké době může způsobit řadu zdravotních komplikací (přičemž těmi nejzanedbatelnějšími jsou pihy a těhotenské skvrny, na jejichž tvorbu jsou těhulky náchylnější). Pokud se opravdu za každou cenu opalovat musíte (což je blbost, ale dejme tomu), tak se neopalujte ze začátku déle než nějakých 5-10 minut za den a určitě se vyhýbejte opalování okolo poledne. Ideální je se slunit buď ráno a nebo později odpoledne, kdy již slunce není tak silné.

Koupání v řece, rybníku, bazénu, moři během těhotenství

Budete-li se chtít koupat, pak vždy pozor na hygienu. Vaginální prostředí těhotné ženy je náchylnější k infekcím, takže doporučuji z vlastní zkušenosti se po koupání v jezeře/bazénu/moři umýt včetně aplikace osobních hygienických pomůcek na intimní hygienu. Nejmenší riziko je asi při koupání v moři, ale nepodceňujte rizika. Po koupání se vždy převlékněte do suchého prádla, v těhotenství budete náchylnější na zápaly močových cest (já jimi trpím i normálně a v těhotenství to bylo opravdu ještě horší a musela jsem si dávat pozor). Vždy, když se budete chtít koupat, mějte nad sebou dozor. Nikdy nevíte, kdy se vám třeba zatočí hlava…

V těhotenství se nemusíte bát jet na dovolenou

V těhotenství se nemusíte bát jet na dovolenou

Cestování do hor v těhotenství

Jestliže vaše cesty mají směřovat do hor, pak dejte velký pozor jak na sluníčko, které na horách také hezky může pálit, tak i na nadmořskou výšku, ve které se budete pohybovat. Vysoká nadmořská výška je pro těhotné ženy velmi nevhodná, protože zvyšuje riziko trombózy, velice zvyšuje zátěž na organismus, jež může snadněji zkolabovat a obecně nemusí působit dobře ani na netěhotné netrénované osoby. Navíc pozor opět na to, že řada cestovních pojištění platí jen do určité nadmořské výšky, nejčastěji cirka 2500 m.n.m., takže si podmínky pojištění dobře zkontrolujte. A v neposlední řadě platí, že na horách je prostě složitější sehnat lékařskou pomoc, takže i toto riziko není zrovna zanedbatelné a je dobré na něj být připraven.

V každém případě – ať už pojedete kamkoli, kromě výše uvedených oblastí, na které je potřeba při cestování v těhotenství přihlížet (tedy zdravotní stav, kdy se chystáte cestovat a kam se chystáte v těhotenství cestovat), hraje roli také to, jak (jakým způsobem) budete do daného místa cestovat.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 5 hvězdy
    5 / 5 (1 )
  • 100%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 500 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Moc hezky napsáno

dne 2015-09-16 15:40:08

Článek je moc hezký, vlastně celá série článků. Já myslím, že pokud si člověk dá pozor, tak cestování v těhotenství není problém. Jen se nesmí přepínat, stresovat a zbytečně se bát. Ale je jasné, že může existovat výjimka a to je pak problém.

Ideální je v těhotenství být v klidu a užívat si se svými blízkými čekání na přírůstek.

Pokud ale člověk musí cestovat a nebo to má natolik rád, že si to nechce nechat ujít ani v těhotenství - tak ať cestuje! Když je to o radosti a ne o stresu, tak to nemůže ublížit.