Pomalu se dostáváme k závěru našeho seriálu o těhotenství. Tři články máme již za sebou a zbývají poslední dva. Nyní se podíváme na to, jakým způsobem v těhotenství cestovat, aby to pro nastávající maminku bylo co nejpohodlnější a abychom minimalizovali vznik problémů.
- Je cestování v těhotenství pro nastávající maminku dobré?
- Kdy v těhotenství cestovat?
- Kam v těhotenství cestovat?
- Jak v těhotenství cestovat?
- Rady a tipy na cestování v těhotenství
Volba dopravního prostředku se může zdát jako banální záležitost, přesto pro těhotnou ženu může být velice důležitou. Je dobré znát omezení jednotlivých způsobů dopravy a to, jaké jsou jejich výhody a potenciální rizika.
Cestování autem v těhotenství
Cestování autem je samozřejmě nejčastější volbou, ať už se chystáte cestovat po České republice či jejím blízkém okolí a nebo plánujete vyrazit na roadtrip po Evropě. Auto dává při cestování velkou svobodu a možnost kdykoli si zastavit, projít a protáhnout se, zajít si na jídlo či pití atp. Pro těhotné ženy je ale cestování autem také nositelem některých negativních vlastností.
Mezi ty nejzásadnější patří to, že v těhotenství řada žen začne trpět na nevolnosti z jízdy (a pokud jimi trpěly již předtím, mohou se v těhotenství tyto příznaky ještě zhoršit), přičemž by se v těhotenství neměly používat přípravky proti nevolnosti (pomáhá žvýkačka či bonbony). Proto může být dlouhá cesta autem skoro až nesnesitelná, zvlášť pokud se chystáte do horských oblastí s řadou zatáček, serpentin atp. Záleží opravdu jen na tom, jak se cítíte a zda na sobě tyto příznaky pozorujete nebo ne.
Druhým negativem cestování autem je samozřejmě nebezpečnost. Automobilová doprava je bohužel velice riziková a často je jedno, jak dobrým jste řidičem, protože na cestách nejsme sami a riziko, že potkáme někoho, kdo svůj vůz nebude mít zcela pod kontrolou, je bohužel poměrně vysoké. Proto při cestách autem v těhotenství myslete na to, že vás v autě sedí víc, než je na první pohled zřejmé (mimčo musíme taky přece počítat!) a buďte obzvlášť opatrní.
Bezpečnostní pásy v těhotenství
Častým dotazem, který mají těhotné ženy, je to, zda je bezpečné se poutat v autě pásy. Rozhodně ANO! Pokud pomineme statistiky, které zcela jasně říkají, že riziko vážných zranění matky i plodu cirka třikrát rostou, pokud se matka v autě nepřipoutá, tak musíme zmínit i hledisko zákona, který těhotné ženy z povinnosti být za jízdy připoután, nijak nevylučuje.
Takže ano, rozhodně se poutejte, jen si pásy dejte tak, aby netlačily na břicho, protože to může způsobit i velké zdravotní komplikace. Spodní pás si tak dejte pod bříško a horní pás nad břicho a mezi prsa. Existují i speciální pásy pro těhotné ženy, které jsou tříbodové a vedou mimo oblast břicha.
Airbagy v autě při těhotenství
Kromě bezpečnostních pásů těhotné ženy často zajímá také to, zda je bezpečné v těhotenství používat v autě airbagy. Potkala jsem dokonce paní, které si v těhotenství airbagy vyply s tím, že je to přece nebezpečné. NESMYSL! Airbagy mohou dost výrazně snížit riziko fatálních následků způsobených nárazem. Právě náraz břichem do tvrdého předmětu (palubní deska, volant) jsou v těhotenství nejnebezpečnější a právě airbagy je mohou výrazně zmírnit. Proto zcela určitě airbagy nevypínejte, byla by to velká chyba.
A když jsem už zmínila ten volant – pokud v autě jako těhotná řídíte, pak vězte, že pro vás nejnebezpečnějším předmětem v celém voze je právě volant. Náraz do něj i třeba při prudkém brždění může být pro plod hrozně nebezpečný, proto si volant nastavte tak, aby byl mimo oblast břicha a určitě si posuňte sedadlo dále od volantu. Ve volantu je airbag, který může případný náraz zmírnit, ale pokud budete mít břicho opřené o volant, tento airbag vám nijak nepomůže.
Pokud již budete v pokročilém těhotenství a do auta se nenasoukáte tak, abyste mezi břichem a volantem měla prostor, raději řízení přenechte někomu jinému. Za to riziko to nestojí. Spouta lidí si říká, že oni přece jedou jen tady kousek do obchodu a celou cestu jedou maximálně 50km/h, ale právě krátké vzdálenosti a malá rychlost jsou nejčastější situace, při kterých dochází k haváriím. A v těhotenství jsou bohužel bouračky mnohem nebezpečnější než je tomu jinak. Navíc v těhotenství prokazatelně výrazně klesá reakční doba, takže v krizové situaci prostě budete reagovat pomaleji a tím se riziko havárie zvyšuje.
Takže ve stručnosti – jízda autem v těhotenství ano, ale opatrně, opatrně a ještě jednou opatrně.
Vlak a autobus v těhotenství
Řada lidí dává jízdu autobusem a vlakem na podobnou úroveň. Do jisté míry je tomu skutečně tak, ale v těhotenství přecijen mnohem více doporučuji jezdit vlakem.
Sama jsem byla zvyklá jezdit pravidelně trasu Brno – Drážďany autobusem a bylo to v pohodě, ale v těhotenství, kdy někdy člověk neví, jak si má sednout, je vlak prostě mnohem komfortnější. Navíc i ze zdravotního hlediska je jízda vlakem daleko lepší volbou, protože se během cesty můžete kdykoli projít, protáhnout si nohy, což v autobuse sice jde částečně také, ale je to mnohem složitější, nehledě k tomu, že udržet stabilitu ve vlaku je mnohem jednodušší než v autobuse, který je přecijen mnohem „živější“. V každém případě při chození ať už po vlaku nebo v autobuse dávejte velký pozor, abyste neupadla a dobře se držte.
Procházky a protahování noh a zejména kotníků jsou v těhotenství velmi důležité a doporučuji je dělat v průběhu cesty opravdu nejméně co hodinu. Protahovat si kotníky zvládnete i během jízdy a je to dobrý způsob, jak minimalizovat riziko trombózy, které je v těhotenství velmi vysoké. Doporučuji si zout boty, i tím trošku zmírníte riziko trombózy či otoků nohou. Proti otokům nejvíce pomáhají kompresní punčochy, které si s sebou na cesty vždy vezměte (pokud zapomenete, zkuste se zeptat dopravce, zda nějaké nemá k zapůjčení) a určitě také dodržujte pitný režim.
Pozor na rozšířený mýtus, že proti otokům pomáhá nepít – to je nesmysl! Naopak to přispívá k větším otokům, takže pitný režim rozhodně dodržujte a co pár desítek minut si nějaký ten doušek vody dopřejte (ideální jsou minerálky, např. Magnésie, která má hodně hořčíku, který zabraňuje křečím atp.). A nezapomeňte, že káva, čaj a další nápoje s kofeinem (alkohol ani nezmiňuji) tělo také odvodňují, takže pokud si dáte kávu, určitě ji zapijte vodou. Zase na druhou stranu – pokud máte pocit, že máte pořád žízeň, raději to zkonzultujte s lékařem, nadměrná potřeba tekutin také není úplně OK. Hodně to záleží na tom, jak jste zvyklá fungovat normálně mimo těhotenství.
Letadlem v těhotenství
O cestování letadlem v těhotenství máme na MAHALO.cz celý samostatný článek, kde je cestování letadlem rozebráno, takže neváhejte a přečtěte si o tom, jak v těhotenství cestovat letadlem a zbytečně se toho neobávat.
Cestování letadlem v těhotenství osobně považuji za bezproblémovou záležitost, pokud je člověk zdravý, cítí s dobře a dodržuje základní pravidla.
Takže žádné obavy.
No a nakonec ještě pár rad a tipů na to, jak cestovat v těhotenství, užít si to a být připraven!