Po napsání článku o létání v těhotenství se nám postupně množily dotazy na to, jak je to obecně s cestováním v těhotenství, na co si dávat pozor, jestli máme nějaké rady atp. No a protože těchto dotazů přibývalo, rozhodli jsme se napsat tento seriál článků o tom, jak cestovat v těhotenství, jaká jsou nejčastější rizika a jak je minimalizovat. Na internetu je totiž spousta informací a zaručených rad a u nás na MAHALO.cz je máte k dispozici všechny hezky pohromadě 🙂

A protože mám za sebou jedno cestovatelské těhotenství, snad vám svými postřehy a radami budu schopná pomoct ve vašem tápání a nejistotě! Tak pojďme na to 🙂

 1. Je cestování v těhotenství pro nastávající maminku dobré?
 2. Kdy v těhotenství cestovat?
 3. Kam v těhotenství cestovat?
 4. Jak v těhotenství cestovat?
 5. Rady a tipy na cestování v těhotenství

Cestování je pro mnoho lidí radostí, bez které se nedokáží obejít. A týká se to samozřejmě i těhotných žen 🙂 Pokud patříte k podobně „postiženým“ lidem jako já a nebo prostě jen potřebujete vyrazit na dovolenou, protože už si chcete odpočinout a zároveň jste těhotná, jistě si kladete otázku jako spousta žen před vámi – je to dobrý nápad?

Je cestování v těhotenství dobrý nápad?

Po své vlastní zkušenosti, před kterou jsem dlouhou dobu hledala informace po celém internetu a mezi známými, až jsem se nakonec rozhodla vyrazit na cesty, mohu říct, že rozhodně ano. Cestování v těhotenství je dobrý nápad! Ale všechno na tomto světě má svá „ale“ a cestování v těhotenství samozřejmě také.

V těhotenství se nemusíte bát jet na dovolenou

V těhotenství se nemusíte bát jet na dovolenou

Proč je cestování v těhotenství pro nastávající maminku dobré?

Jednoduše proto, že si odpočinete, vypadnete z každodenního stereotypu či dokonce stresu, vyrazíte na čerstvý vzduch, budete dělat, co vás baví a prostě budete spokojená. A spokojená maminka = spokojené miminko 🙂 Nicméně i z předcházející věty je jasné, že aby vše platilo, je důležité, aby byly splněny některé předpoklady. Takže kdy je tedy cestování v těhotenství dobrý nápad?

Na čem všem záleží?

Lidské tělo a mysl jsou věci natolik komplikované, že není šance vše jednoduše popsat na pár řádcích, takže budu hodně zjednodušovat, nicméně, pokud se trošku zamyslíte, bude vám hned jasné, že cestování v těhotenství je sice dobrý nápad, ale jen v některých situacích.

V prvé řadě bude vždy záviset na jedné zcela základní věci – na vašem zdravotním stavu. A kromě něj pak také na dalších okolnostech, tedy především na tom, KAM jedete, KDY tam jedete a JAK tam jedete. Pojďme se na to podívat konkrétněji.

Zdravotní stav v těhotenství

Ať už v těhotenství budete plánovat jakoukoli činnost, velmi doporučuji, abyste vše plánovala výhradně s ohledem na váš zdravotní stav. Pokud vám lékař řekne, že máte např. těhotenskou cukrovku, zvýšené riziko potratu, či jste v minulosti již potratila a nyní znova čekáte své první dítě, nebo pokud trpíte např. srdeční poruchou, chudokrevností, vysokým tlakem atp., rozhodně cestování a podobně náročné aktivity velice zvažte. Přecijen – váš zdravotní stav a minimalizace rizika např. potratu, je jistě daleko důležitější než chuť jet na dovolenou.

Vždy proto před cestou pro jistotu navštivte svého doktora a promluvte si s ním o tom, zda je nějaký důvod, proč byste cestovat neměla. Na druhou stranu – doktoři hrozně rádi člověka straší a je pravda, že hodně záleží na tom, jak se budete sama cítit. Mě bylo během těhotenství dobře a i když mne doktorka strašila, kamarádky mne varovaly a všichni se tvářili, že cestování během těhotenství je prostě hloupý nápad, vůbec toho zpětně nelituji! Naopak, odpočinula jsem si, utekla jsem na chvíli z každodenního shonu a prostě si myslím, že mi dovolená opravdu prospěla. Ale pokud bych se necítila na 100% dobře, rozhodně bych svou cestu hodně zvažovala.

Takže v konečném důsledku závisí hlavně na tom, jak sama vnímáte to, jestli jste OK a jestli vás představa cesty někam pryč spíše děsí a nebo ji nevidíte jako problém. Rozhodně se do cesty nenechte vtlačit např. partnerem – chlapi mají někdy pocit, že my ženy v těhotenství všechny simulujeme a přehráváme, ale co oni o tom můžou vědět? 🙂

Pokud se cítíte dobře, zvažte ještě také období cesty, tedy to, ve kterém trimestru by se cesta měla konat, protože to může obnášet jistá ne zrovna malá rizika a je tak dobré vědět, KDY je vlastně nejvhodnější čas na cestování v těhotenství.

 • Hodnocení uživatelů

 • Hodnocení: 0 hvězdy
  0 / 5 (0 )
 • 0%
 • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!