Cestování v těhotenství je téma, které je opravdu hodně obsáhlé, a proto jej rozebíráme v rozsáhlém seriálu článků o cestování v těhotenství. Nicméně, protože většinu cestovatelek zajímá především cestování letadlem (respektive mají z něj největší obavy), cítíme nutnost cestování letadlem v těhotenství rozvést co nejvíce, abychom poskytli základní informace nastávajícím maminkám a také jejich partenrům. S cestováním těhotných žen totiž máme zkušenosti, takže se pokusíme aspoň trošku přiblížit úskalí a potřeby lidí v této krásné životní situaci.

Létání v těhotenství

Létání v těhotenství

Přecijen touha či potřeba cestovat je s dnešním světem dost úzce spjata, proto je prima, aby lidé znali aspoň základní informace a dokázali se vyvarovat potížím.

Cestování a létání v těhotenství

Cokoli, co zjistíte na MAHALO.cz a nebo kdekoli jinde na internetu, v časopisech či televizi, berte jen jako hrubé orientační vodítko. Vždy a bez výjimek zde je nutná konzultace s vaším lékařem, který jediný zná váš zdravotní stav „se vším všudy“ a dokáže vám říct, zda je pro vás cesta v letadle vhodná či nikoli.

Obecně platí, že do cirka 6-7 měsíce těhotenství (uvádí se 27. týden těhotenství) k cestě letadlem nepotřebujete nic speciálního.

Od 28. týdne těhotenství však k letu mějte vždy potvrzení lékaře, ve kterém vám váš lékař dá potvrzení, že let můžete absolvovat. Každý člen posádky či zaměstnanec letiště v procesu odbavení atp. po vás totiž může toto potvrzení chtít vidět.

Od 36. týdne těhotenství je pak cestování letadlem těhotným ženám zakázáno.

Rozhodně si předem zjistěte přesné podmínky, které má daná letecká společnost. Obvykle tyto informace získáte přímo na webu dané letecké společnosti.

Nejlépe se těhotným ženám cestuje (a to nejen v letadle) ve druhém trimestru těhotenství, kdy je cestování bezpečnější, riziko potratu nízké a riziko předčasného porodu ještě vzdálené.

V prvním trimestru se projevují klasické těhotenské komplikace (únava, nevolnost) a navíc zde hrozí i zvýšené riziko potratu, a to především u těch žen, které pracují velkou část dne či které létají více než 74 hodin měsíčně. Proto pokud máte větší riziko potratu, raději posečkejte do klidnějšího a bezpečnějšího druhého trimestru těhotenství.

Ve třetím trimestru platí omezení výše, tzn. do 36. týdne těhotenství je cestování zpravidla bezpečné, ale od cirka 28. týdne těhotenství už budete asi potřebovat lékařské potvrzení o vaší schopnosti cestovat letadlem.

V každém případě vemte na vědomí, že žádná cesta (ať už pracovní či dovolenková) nestojí za zdravotní komplikace, takže pokud vám lékař cestu nedoporučí, respektujte jeho názor, zdraví máme všichni jen jedno. Cestování v těhotenství je ale jinak pro zdravou nastávající maminku bezpečné, jen je nutné dodržovat pravidla, abyste se vyhnuli rizikům.Je tlak v letadle nebezpečný pro těhotnou či dítě?Tlak v letadle je o něco nižší než normálně, přesto pro zdravou těhotnou nepředstavuje žádný problém. A stejně tak to není problém ani pro dítě. Nižší tlak způsobí, že se zvýší puls a krevní tlak, takže pokud máte kardiovaskulární problémy či trpíte chudokrevností, bude se vaše tělo s letem vyrovnávat o něco hůře. Problémem může být také to, pokud letíte v počátku těhotenství, protože pak může být problémem menší množství kyslíku v letadle.Nedoporučuje se létat v malých letadlech, které nemají vyrovnávání tlaku, pokud by měla letět vysoko (nad 4000 m.n.m.).V případě jakýchkoli potíží při těhotenství (anemie, srážení krve, abnormality na placentě, vyšší riziko potratu, riziko předčasného porodu atp.), informujte se u vašeho lékaře a řekněte mu o plánované cestě a nechte si poradit, zda je vaše cesta vhodná či raději létat nemáte.Dlouhé sezení během letu a dehydratace

Asi víte, že během dlouhých cest, ať už v letadle či v autě, autobuse nebo vlaku, hrozí vznik krevních sraženin (trombóza), a to díky dlouhému sezení v jedné poloze a také díky dehydrataci.

Pro těhotné ženy je riziko o to vyšší, takže dbejte dodržování základních pravidel – co půl hodiny nebo alespoň jednou za hodinu se projděte a pořádně si protáhněte nohy a kotníky. Během sezení také procvičujte nohy, kruťte kotníky, protahujte nárt, procvičujte prsty u nohou. Tedy vše, co vám trošku v nohách rozproudí krev.

Cestování letadlem v těhotenství

Cestování letadlem v těhotenství

Samozřejmě si dejte pozor na dodržování pitného režimu – pořádně se napijte před letem a i během letu pravidelně pijte, neboť v letadle je suchý vzduch. Navíc vás to donutí chodit častěji na záchod, takže se aspoň protáhnete 🙂

S dlouhým sezením souvisí i to, jaké máte na sobě oblečení. Určitě doporučujeme oblečení volné, které vám umožní cítit se pohodlně i v momentě, kdy dojde na plynatost (v letadle je nižší tlak, takže pokud na plynatost trpíte, budete se cítit trošku víc „nafouknutá“). A samozřejmostí jsou i pohodlné volné boty, které si budete moci během letu sundat a které vás nebudou nijak škrtit.

Jaké sedadlo zvolit při cestování v těhotenství?

Abyste se během letu mohla jednoduše protahovat a neobtěžovala zbytečně své okolí, doporučuji zvolit vhodné sedadlo – ideálně v uličce, kde si můžete procvičovat nožky směrem do uličky bez nutnosti vstávat.

Trpíte-li nevolností, zvolte si sedadlo nad křídlem nebo v přední části letadla, jsou zde mnohem menší pohyby letadla a tím je zde let klidnější.

Pokud dostanete sedadlo, které nebude vyhovovat, poproste některého z cestujících o výměnu a nebo zkuste požádat palubní personál. Někdo ochotný se určitě najde a zdraví vaše a vašeho dítěte je opravdu důležitější než ostych někoho požádat.

Jsou detektory na letišti nebezpečné pro dítě nebo pro těhotnou ženu?

Často se nastávající maminky ptají na to, zda jejich dítěti nemohou ublížit bezpečností rámy na bezpečnostní prohlídce na letištích.

Bezpečnostní kontrola na letišti Bezpečnostní kontrola na letišti

© Milosz Maslanka / Shutterstock.com

Nemusíte mít obavy, tyto detektory kovů nejsou nijak nebezpečné. Rentgen to totiž není, ten je využíván jen na zavazadla.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!