Plánujete se toulat s batohem na zádech? Nebo jedete na víkend po stan? Ať už se vydáváte na jakýkoli typ aktivní dovolené, je důležité připravit si jídlo, které vám bude chutnat a které vám zároveň dodá dostatek energie na celou cestu. Přečtěte si osvědčené tipy na jídlo na cesty.

Bez snídaně ani ráno

I když někdy v běžném pracovním shonu vynecháváte snídani, před fyzickou aktivitou, jakou je výlet, byste neměli. Nejen, že tělo zásobíte potřebnými živinami, ale také si ráno a celý den mnohem více užijete, když na chvíli zpomalíte, a ještě před začátkem si společně s ostatními dáte něco dobrého.

Pokud snídáte sladké, ideálním startem dne je kaše. V současné době není problém sehnat jakýkoli typ kaše prakticky naporcovaný v jednotlivých baleních, a doplnit jej o směs sušeného ovoce, semínek nebo ořechů. Energeticky bohatá jsou také ořechová másla, které můžete přidat do kaše i snídat jen tak na plátku chleba. Výhodou tohoto typu snídaně je také to, že její energie se uvolňuje postupně a pokud si tak kaši uděláte z dobrých surovin, dokáže vás dostatečně zasytit na celé dopoledne (s nějakou drobnou svačinou – ideálně ovoce), a přitom se nebudete cítit unaveně či „nafoukle“ jako po rohlíku s vlašákem 🙂

Jídlo na cesty

Jídlo na cesty

Svačina

Svačina vám umožní se i na cestě na chvíli zastavit, naplno se pokochat okolní krajinou a zároveň doplnit „palivo“. Zároveň je ale trochu nepohodlné s sebou tahat bochník chleba a paštiku, zvlášť pokud jdete s krosnou na zádech. Naučte se si proto namíchat vlastní trail mix, který vás zasytí, je dobrý a nezabere prakticky žádné místo. Trail mix si samozřejmě můžete pořídit už hotový, na tom domácím je ale skvělé to, že si ho můžete upravit přesně podle vašich chutí. Zejména v USA se dá různých trail mixů koupit celá řada (Walmart jich nabízí přehršel) a na svačinu a nebo na relativně zdravé mlsání je to ideální volba. My měli vždycky balíček v autě a když byla chuť, „zobali“ jsme právě trail mix – oříšky, rozinky apod.

Recept – Sweet&Salty Trail Mix:

 • Půl hrnku mandlí
 • Půl hrnku kešu ořechů
 • Půl hrnku dýňových semínek
 • Půl hrnku kokosových lupínků
 • 1 lžíce rozpuštěného másla
 • 2 lžíce javorového sirupu
 • Půl lžičky soli
 • Půl hrnku rozinek
 • Půl hrnku nasekané čokolády

Ořechy, semínka a lupínky smíchejte v míse. Přidejte máslo a javorový sirup a rovnoměrně promíchejte. Přidejte sůl a rozložte na plech pokrytý pečícím papírem. Vložte do trouby předehřáté na 180 stupňů a pečte zhruba 10-15 minut. Průběžně kontrolujte a v polovině pečící doby promíchejte, abyste směs nepřipálili. Jakmile směs zezlátne, můžete ji vyndat.

Nechte základ trail mixu zcela vychladnout a poté přidejte rozinky a čokoládu. Podle chuti dosolte. Uchovávejte v těsnící krabičce.

V poledne lehčeji

Oběd by měl být oproti tomu, na který jste zvyklí doma, lehčí a stravitelnější. Ideální je připravit si ho do krabičky, ze které ho rovnou sníte a zároveň do ní pak můžete zase něco uložit. Skvělou a rychlou variantou je směs kuskusu s pečenou zeleninou a tofu, které můžete ozvláštnit vločkami mořských řas Nori, jež jsou plné důležitých minerálů, nebo polenta s parmazánem a houbami. Obecně ale platí, že oběd si dělejte lehký a v rozumných porcích. To platí zejména v tropických oblastech, kde chuť na jídlo není tak velká a kde přecpání se znamená, že vám bude zbytek dne těžko. Pro nás je vždy ideální dát si lehký střídmý oběd a raději si během odpoledne dát různé ovoce či zeleninu, což je v tropických oblastech (především v Asii – Thajsko, Indonésie, Malajsie) ideální, protože je ho všude dost, chutná božsky a stojí doslova pár korun.

Nebraňte se instantním jídlům

K večeři můžete využít instantní polévky, které by ale měly být kvalitní a bez přidané soli. Podmínkou ale je, že je doplníte o něco čerstvého – ať už se jedná o kousek zeleniny, houby či luštěniny. Pokud potřebujete něco sytějšího, chytrým řešením je tarhoňa, což je druh těstoviny, která po uvaření mnohonásobně zvětší svůj objem, nebo rýže – nejlépe hnědá, která v sobě má víc minerálů než klasická bílá.

Tip: Jednotlivé směsi si namíchejte a zabalte dopředu. Potraviny uložte do krabiček, které dobře těsní. Po jídle vám poslouží pro uložení odpadků nebo naopak něčeho, co najdete po cestě. Víčko krabičky přitom můžete použít i jako podložku nebo talíř. Přehled o tom, kde pořídit svačinové krabičky nejvýhodněji, si uděláte v aktuálních letácích konkrétních obchodů na Kompasslev.cz – například v aktuálním letáku Pepco.

Tak hurá do toho, venku už je krásně, tak stačí vyrazit! Pro ty, co raději holdují cyklistice, máme i tipy na cyklo-výlety.

 • Hodnocení uživatelů

 • Hodnocení: 0 hvězdy
  0 / 5 (0 )
 • 0%
 • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!