Ačkoli je většina z nás zodpovědná, slušná a zákonem se řídící, člověk opravdu nikdy neví, kdy se v zahraničí dostane do křížku se zákonem. Některé zákony v cizích zemích jsou totiž natolik překvapivé, že by vás ani nenapadlo si na něco podobného dávat pozor. Řada z nich je známá (např. vyhazování odpadků na zem v Singapuru či opalování se nahoře bez v muslimských zemích), daleko více jich ale je pro turisty zcela neznámých (např. to, že třeba právě opět v Singapuru nesmíte přenášet bibli a nebo mluvit o Ježíšovi).

Různých pochopitelných či zcela podivných zákonů je opravdu hromada, dodržování řady z nich však je opravdu vyžadováno, proto je nutné si dávat pozor.

Co dělat, když máte v zahraničí problém se zákonem

Co dělat, když máte v zahraničí problém se zákonem

Co však dělat, pokud se dostanu v zahraničí do křížku se zákonem?

Pokud se vám již „podaří“ hranice zákona překročit a mít zároveň to „štěstí“, že si toho všimne místní ochránce zákona a začne s vámi celou záležitost řešit, v prvé řadě zachovejte klid. Nepomůže vám vztek, agresivita či vulgarita. Chovejte se slušně a uctivě, snažte se být milí a situaci vyřešit domluvou.

Nebude-li to možné, trvejte vždy na tom, že chcete zavolat na velvyslanectví či honorární konzulát (k tomu se však váže nutnost mít na tyto instituce uloženo telefonní číslo – kontakt si vždy můžete najít na stránkách českého Ministerstva zahraničních věcí) a zkuste se s nimi domluvit na pomoci v dané situaci. Minimálně budete pravděpodobně potřebovat tlumočníka či někoho, kdo vám poradí, jak postupovat v dané konkrétní situaci.

Máte-li pojištění právní ochrany v zahraničí, kontaktujte jejich asistenční službu. Je také velice rozumné kontaktovat někoho z vašich přátel a informovat jej o vzniklé situaci a případně požádat o pomoc. Nejhorší řešení je se snažit vše ututlat a řešit vše na vlastní pěst. Může se stát, že se ani nenadějete a budete se na svět dívat zpoza mříží, bez telefonu a dokladů – pak už se vám bude cokoli řešit opravdu hodně špatně.

V žádném případě nikdy nepodepisujte dokumenty, kterým nerozumíte či které jsou napsány v cizím jazyce, jež neovládáte. Předejdete tím dost výrazným potenciálním nepříjemnostem.

Jak těmto situacím předejít?

Vždy se snažte mít především dostatek informací:

  • snažte se zjistit vše o specifických zákonech v zemi, do které se chystáte
  • uložte si kontakt na zastupitelský úřad České republiky
  • zjistěte si na Ministerstvu zahraničních věcí, zda je něco, na co byste si v dané zemi měli dát pozor
  • můžete si také prostudovat informace (v angličtině), které pro turisty o jednotlivých zemích světa zveřejňuje americké ministerstvo zahraničí, které obsahuje i řadu upozornění a varování
  • berete-li si s sebou do zahraničí léky, zkonzultujte jejich složení s lékařem a zeptejte se, zda neobsahují látky, které by mohly být v zahraničí považovány za drogy atp.

Na místě se pak vždy snažte chovat slušně, ohleduplně a s citem k místní kultuře a náboženství. S trochou snahy se nepříjemným situacím z této oblasti dá zpravidla bez obtíží vyhnout.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!