Většina z nás má zkušenosti s přírodními katastrofami v České republice – ať již vlastní či zprostředkované našimi známými a blízkými. V České republice nám naštěstí přírodních katastrof mnoho nehrozí (kromě poměrně pravidelně se vracejících povodní), v zahraničí a v tom vzdáleném obzvláště tomu ale bývá často zcela jinak.
Během cestování po různých koutech světa tak není problém zažít zemětřesení, tajfuny, silné ničivé bouře, ale třeba i tsunami či výbuchy sopek. Všechny tyto události dokáží zcela změnit nejen samotnou zahraniční cestu, ale i celý život, zvlášť, pokud dojde k poškození majetku, zdraví či nedej bože úmrtí.
Co dělat, když se stane přírodní katastrofa?
Podobně jako v každé jiné podobné stresové situaci doporučujeme zachovat především klid. Ano, je to někdy opravdu těžké, ale je to jediná možnost, jak reagovat rozumně a efektivně, což je v danou chvíli nejdůležitější.
V prvé řadě se snažte zajistit vlastní bezpečnost. Následně se snažte pomoci všem, kteří vaši pomoc mohou potřebovat. Je nutné informovat záchranné složky v dané zemi o tom, co se stalo, kde a jaké jsou následky (k tomu je velice důležité mít kontaktní údaje na příslušné záchranné složky země).
V každém případě se vždy řiďte pokyny autorit, které se budou snažit situaci v daném místě řídit s cílem urychlit pomoc a minimalizovat ztráty na životech a majetku.
Snažte se kontaktovat zastupitelský úřad České republiky v dané zemi a nahlašte jim stav váš a lidí, se kterými cestujete. Nezapomeňte, že vaši známí a příbuzní v ČR se po zjištění, co se stalo, budou snažit o vás získat maximum informací. Tímto jim to usnadníte. Samozřejmě je velice rozumné kontaktovat i přímo vaše příbuzné a přátele v ČR, aby věděli, že jste v pořádku (nejlépe ještě před tím, než se to dozví z médií, která celou situaci vykreslí zcela jistě jako naprostý armageddon třebaže by tomu tak nebylo ani zdaleka).
Díky vašim známým v ČR pak můžete mít snažší přístup k informacím, neboť pokud např. nebudete mít přístup na internet, budete mít dost omezené možnosti jak zjistit, co se děje a co se dít bude.
Snažte se, pokud možno, z postižených oblastí co nejdříve odcestovat pryč, abyste zbytečně nepřekáželi při případných záchranných pracech a abyste se dostali do bezpečí.
Jak mohu předejít těmto událostem či jejich dopad minimalizovat?
Předejít přírodním katastrofám dost dobře nelze. Bohužel. Kdyby to šlo, byl by život mnohem jednodušší, především tedy život lidí, kteří do daného místa nejedou na dovolenou, ale kteří zde žijí. Realita je však jiná, a proto předvídat, co se kde stane, stále ani ve 21. století neumíme.
Přesto je velice rozumné si dopředu před cestou zjistit, zda v destinaci nehrozí zvýšená rizika, zda místní úřady nevydaly nějaká varování či zda se sem nechystáte v období, kdy je např. výskyt tajfunů nejvyšší. Zcela jistě doporučujeme kontaktovat Ministerstvo zahraničních věcí a pro jistotu se jich zeptat na situaci v dané zemi.
Rozhodně doporučujeme před jakoukoli cestou do zahraničí udělat si registraci v systému Drozd, což je systém dobrovolné registrace českých občanů při cestách do zahraničí. Prostřednictvím tohoto systému pak úřady mají přehled o tom, kdo se kde v zahraničí nachází a jsou tak schopni efektivně organizovat případnou pomoc a nebo informovat známé o tom, co se stalo. Osobně se při delších cestách do zahraničí v tomto systému registrujeme vždy, člověk nikdy neví, kdy se mu to bude hodit.
A ačkoli se cestovní pojištění obvykle nevztahuje na přírodní katastrofy, přesto doporučujeme jej mít vyřízeno. Něco se vám může stát a cestovní pojištění vám může pomoci situaci zvládnout bez velkých finančních výdajů. Případně vám může pomoci i sama pojišťovna v řešení různých vzniklých situací.
V každém případě z celého srdce všem cestovatelům přejeme, aby se jim přírodní katastrofy vyhýbaly na cestách i doma, protože to mohou být zážitky, které vás budou pronásledovat po celý život. A o to nikdo z nás určitě nestojí…